Էդմոն Մարուքյան. Վիճկոմի թվերը շարունակում են կեղծվել
«Լուսավոր ՀԱյաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը չի հավատում Վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված այս տարվա առաջին կիսամյակի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ տվյալներին։ Նա պնդում է՝ թվերը շարունակվում են կեղծվել...
«Հայաստանի Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի կողմից հրապարակված 2020 առաջին կիսամյակի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի ամփոփ տվյալների համաձայն՝ տնտեսական անկումը կազմել է 4.7%, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 1.5%-ով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալն աճել է 1.7%-ով, շինարարությունում անկումը կազմել է 23.4%, առևտրի շրջանառությունը կրճատվել է 11.1% -ով, ծառայությունների ծավալը(առանց առևտրի) կրճատվել է 6.4%-ով, արտահանումը նվազել է 6.5%-ով, ներմուծումը նվազել է 12.9%-ով։
Սրանք հրապարակված պաշտոնական տվյալներն են և եթե կարճ արտահայտվելու լինեմ՝ չեմ հավատում այս թվերին, որովհետև երկիրը գտնվում է խորը տնտեսական ճգնաժամի մեջ և վերջինիս հետևանքները, որ մենք տեսնում ենք՝ այս թվերով արտացոլված չէ։ Հետևաբար, թվերը կրկին շարունակվում են կեղծվել»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Эдмон Марукян не верит обнародованным Статистическим комитетом Армении данным
Руководитель парламентской фракции «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян не верит обнародованным Статистическим комитетом РА данным о социально-экономической ситуации за первое полугодие 2020 года. Он утверждает, что цифры продолжают фальсифицировать…
«Согласно опубликованным Статистическим комитетом Армении сводным данным о социально-экономической ситуации за первое полугодие 2020 года, экономический спад составил 4.7%, объем промышленной производства вырос на 1.5%, объем валовой продукции сельского хозяйства вырос на 1.7%, спад в сфере строительства составил 23.4%, торговый оборот сократился на 11.1%, объем услуг (без торговли) сократился на 6.4%, экспорт снизился на 6.5%, импорт снизился на 12.9%.
Это опубликованные официальные данные и, если выразиться кратко, то я не верю этим цифрам, поскольку страна находится в глубоком экономическом кризисе и последствия последнего, которые мы видим, не отражены в этих цифрах. Соответственно, цифры продолжают фальсифицировать», – написал Эдмон Марукян на своей странице в социальной сети Facebook.