Քաղաքական 22:08 29/07/2020 Հայաստան
«5-րդ ալիք», «Հ2» և «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությունների հետ հարցազրույցում  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը անդրադարձել է սահմանյին իրավիճակին, նշելով, որ Ադրբեջանը փորձել է բարելավել դիրքերը սահմանի այդ հատվածում։
«Հայկական ուժերը ոչ միայն կանխել են այդ փորձերը, այլև արժանի հակահարված տալով, իրենք են բարելավել իրենց դիրքերը։ Սա կատարվել է սահմանի այդ հատվածում։ Համարում եմ, որ մեր զինված ուժերն արձագանքել են ճիշտ, ժամանակին, արագ և համարժեք։ Դրանից հետո, փորձելով վերադարձնել նախկին իրավիճակը, Ադրբեջանը սկսել է ռմբակոծել հայկական գյուղերը, օգտագործելով և հրետանի, և անօդաչու սարքեր։ Եվ, ըստ էության, այդ լոկալ մարտը վերածվեց ավելի մասշտաբային մարտական գործողությունների։ Սա է շատ կարճ բնութագիրը, ինչ կատարվել է։ Հիմա, ինչո՞ւ էր Ադրբեջանի արձագանքը այդ լոկալ միջադեպին, այդքան, այսպես ասենք, ցավագին։ Գիտեք, մենք պետք է այս ամենը դիտարկենք անցած 2 տարվա կտրվածքով՝ ինչ էր տիրում սահմանին, ինչ էր տիրում հայ-ադրբեանական շփման գծի վրա։ Ըստ էության, մենք առաջին անգամ կանխել ենք Ադրբեջանի ցանկությունը՝ բարելավել իրենց դիրքերը։ Իսկ դիրքային առավելությունը չափազանց կարևոր է։ Ընդհանրապես, զինվորականները պետք է համարեն, որ այս հակամարտությունը լուծում չունի։ Սա տևելու է շատ և շատ երկար, և  եթե քո դիրքը հարմար է, մարտական դիրքի մասին է խոսքը, ապա դու երկար տարիներ ունենում ես շատ քիչ գլխացավանք, և հակառակը՝ մյուս կողմի համար։ Դրա համար, չափազանց կաևւոր է առաջնագծում միշտ մտածել դիրքերը բարելավելու և  ամրապնդելու մասին, ինչը, ցավոք, մենք չէինք անում վերջին 2 տարվա ընթացքում։ Իրենք անարգել բարելավում էին իրենց դիրքերը և անարգել ամրացնում եղած մարտական դիրքերը։ Եվ, հավանաբար, սովորել էին, որ այդպես էլ պետք է լիներ։ Եվ երբ կանխվեց ու հակառակը տեղի ունեցավ, ապա  խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելով, փորձում էին  ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ մեկ պարզ պատճառով․ վերադարձնել այն, ինչի համար այս ամենը սկսվել էր՝ դիրքային բարելավում»,-ասաց Քոչարյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ բանակի առջև միշտ խնդիր էր դրված՝ մաքսիմալ կերպով բարելավել դիրքերը և դիրքերի էական ամրացումները սկսվել են հենց այդ տարիներին։
«Ամեն տարի ես այցելում էի առաջին գիծ, հիմնականում դա Ղարաբաղի հատվածն էր, և կազմում էինք տարեկան ծրագիր այն աշխատանքների, որ պետք է արվեին առաջնագծում։ Ամեն տարի մենք լուրջ միջոցներ էինք ներդնում դիրքերը բարելավելու համար, երկրորդ պաշտպանական էշելոնը կառուցելով, երրորդը կառուցելով։ Սա ամենօրյա աշխատանք է և  այդպես պետք է լինի։ Եվ Բանակի ղեկավարությունը գիտեր, որ յուրաքանչյուր տեղ, յուրաքանչյուր հատվածում, եթե ուներ հնարավորություն դիրքերը բարելավելու և ամրացնելու, ուրեմն, առանց հարցնելու, դա իրենց սուրբ պարտականությունն է, իրենք պարտավոր են դա անել։ Սա է եղել մոտեցումը։ Եվ փորձեմ նաև կապել այս սահմանային իրադարձությունները մեր վարած քաղաքականության հետ․ առաջին հետևությունը, երևի, հետևյալն է՝ պարզվեց, որ Ադրբեջանի նախագահն այդքան էլ կոնստրուկտիվ չէ, Ադրբեջանը այդքան էլ խաղաղասեր չէ, և Ադրբեջանի ժողովուրդն այդքան էլ պատրաստ չէ խաղաղության։ Իսկ մեր հանրությանն ինչո՞վ էին «կերակրում», հատկապես Դուշանբեից հետո, որ ունենք շատ կոնստրուկտիվ տրամադրված հակառակորդ, որի հետ բանակցում ենք, և եթե հանկարծ իրենք չգնան հարցի կարգավորման խաղաղ ճանապարհով, ապա մենք կդիմենք Ադրբեջանի ժողովրդին։ Հիմա՝ ի՞նչ մնաց այս 2 տարում որդեգրված մոտեցումից։ Դուք ինձ ասեք՝ մի բան մնա՞ց, թե՞ չմնաց։ Նույնիսկ պատերազմի ժամանակ, 91-94 թվականներին, այսպիսի բախումներ հայերի և ադրբեջանցիների միջև Մոսկվայում կամ Միացյալ Նահանգներում երբեք չեն եղել։ Հիմա մենք պետք է ֆիքսենք երկու չափազանց կարևոր փաստ․ մենք այսօր ունենք ոչ միայն ռևանշի ձգտող կառավարություն Ադրբեջանում, այլև  ռևանշի ձգտող ժողովուրդ Ադրբեջանում։ Այս 2 հանգամանքը միանում են իրար և պատերազմի վերսկսման վտանգը շատ ավելի մեծ է լինում։ Եվ մենք պետք է հասկանանք, որ այլևս ժողովրդին դիմելու բանաձևը, կառավարության կոնստրուկտիվիզմի հետ այլևս հույսեր կապելու բանաձևը չկա, և  կառավարությունը այսօր պետք է խոստովանի, որ այս 2 տարվա ընթացքում այս հարցի շուրջ սխալ քաղաքականություն է վարել։ Եվ պետք է ընդունի, որ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան ունեցել ենք 2 տարի առաջ»,-նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

Политика 10:22 30/07/2020 Армения
Второй президент Армении Роберт Кочарян в эксклюзивном интервью телекомпаниям «5-ый канал», «Второй телеканал Армении» и «Еркир Медиа» 29 июля коснулся ситуации на границе, отметив, что Азербайджан попытался улучшить позиции на этом участке границы.
«Армянские ВС не только пресекли эти попытки, но и нанеся достойный контрудар, сами улучшили свои позиции. Именно это произошло на этом участке границы. Считаю, что наши ВС отреагировали грамотно, своевременно, оперативно и адекватно. После этого Азербайджан, пытаясь вернуть прежнюю ситуацию, начал бомбить армянские села, используя и артиллерию, и БПЛА. И по сути, этот локальный бой превратился в более масштабные боевые действия. Таково очень краткое описание того, что произошло.
Теперь, почему реакция Азербайджана на этот локальный инцидент была, скажем так, столь болезненной? Знаете, мы должны рассматривать все это в 2-годичном отрезке: что происходило на границе, на линии соприкосновения? По сути, мы впервые пресекли желание Азербайджана улучшить свои позиции. А позиционное преимущество чрезвычайно важно. Вообще, военные должны считать, что у этого конфликта нет решения. Он будет длиться очень и очень долго, и если у тебя удобная позиция, речь о боевой позиции, то долгие годы у тебя меньше головной боли, и наоборот – для противоположной стороны. Посему чрезмерно важно на передовой всегда думать об улучшении и укреплении позиций, чего мы, к сожалению, не делали на протяжении последних 2 лет.
Они беспрепятственно улучшали свои позиции и укрепляли имеющиеся боевые позиции. И, по всей вероятности, они привыкли, что так и должно быть. И когда это пресекли, произошло обратное, то, бомбя мирное население, они пытались оказать давление на Армению – по одной простой причине: вернуть то, ради чего все это и началось, ради улучшения позиций», – отметил Роберт Кочарян.
По словам Кочаряна, перед армией всегда ставилась задача максимально улучшить позиции, и существенные укрепления позиций начались как раз в годы его президентства.
«Каждый год я посещал передовую, в основном это был отрезок Карабаха, и мы составляли годовую программу работ, которые должны были быть осуществлены на передовой. Ежегодно мы вкладывали серьезные средства для улучшения позиций, строя второй оборонительный эшелон, строя третий.  Это ежедневная работа, и так и должно быть. И командование армии знало: если есть возможность улучшить и укрепить позиции в любом отрезке, то они, не спрашивая, обязаны сделать это, это их священная обязанность. Подход был таким.
Попытаюсь также связать эти события на границе с проводимой нами политикой. Первый вывод, наверное, таков: оказалось, что президент Азербайджана не так конструктивен, Азербайджан не так миролюбив, а народ Азербайджана не так уж готов к миру.
А чем «кормили» нашу общественность, особенно после Душанбе? Тем, что у нас очень конструктивно настроенный противник, с которым мы ведем переговоры, и если он вдруг не пойдет по пути мирного урегулирования проблемы, то мы обратимся к народу Азербайджана. И что теперь осталось от этого подхода последних 2 лет? Вот вы скажите мне, осталось что-то или нет?
Даже во время войны, в 91-94 годах, между армянами и азербайджанцами никогда не было таких столкновений в Москве и США. Теперь нужно констатировать 2 чрезвычайно важных факта: сегодня в Азербайджане к реваншу стремится не только правительство, но и народ. Если эти два обстоятельства объединить, то вероятность возобновления войны очень велика. И мы должны понять, что формулы обращения к народу и связывания надежд на конструктивность руководства Азербайджана больше нет. И наше правительство должно признать сегодня, что эти 2 года проводило по данному вопросу неправильную политику. И должно признать, что в плане возобновления войны ситуация сейчас более опасная, чем два года назад», – указал Кочарян.