Քաղաքական 22:08 29/07/2020 Հայաստան
«5-րդ ալիք», «Հ2» և «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությունների հետ հարցազրույցում  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը անդրադարձել է սահմանյին իրավիճակին, նշելով, որ Ադրբեջանը փորձել է բարելավել դիրքերը սահմանի այդ հատվածում։
«Հայկական ուժերը ոչ միայն կանխել են այդ փորձերը, այլև արժանի հակահարված տալով, իրենք են բարելավել իրենց դիրքերը։ Սա կատարվել է սահմանի այդ հատվածում։ Համարում եմ, որ մեր զինված ուժերն արձագանքել են ճիշտ, ժամանակին, արագ և համարժեք։ Դրանից հետո, փորձելով վերադարձնել նախկին իրավիճակը, Ադրբեջանը սկսել է ռմբակոծել հայկական գյուղերը, օգտագործելով և հրետանի, և անօդաչու սարքեր։ Եվ, ըստ էության, այդ լոկալ մարտը վերածվեց ավելի մասշտաբային մարտական գործողությունների։ Սա է շատ կարճ բնութագիրը, ինչ կատարվել է։ Հիմա, ինչո՞ւ էր Ադրբեջանի արձագանքը այդ լոկալ միջադեպին, այդքան, այսպես ասենք, ցավագին։ Գիտեք, մենք պետք է այս ամենը դիտարկենք անցած 2 տարվա կտրվածքով՝ ինչ էր տիրում սահմանին, ինչ էր տիրում հայ-ադրբեանական շփման գծի վրա։ Ըստ էության, մենք առաջին անգամ կանխել ենք Ադրբեջանի ցանկությունը՝ բարելավել իրենց դիրքերը։ Իսկ դիրքային առավելությունը չափազանց կարևոր է։ Ընդհանրապես, զինվորականները պետք է համարեն, որ այս հակամարտությունը լուծում չունի։ Սա տևելու է շատ և շատ երկար, և  եթե քո դիրքը հարմար է, մարտական դիրքի մասին է խոսքը, ապա դու երկար տարիներ ունենում ես շատ քիչ գլխացավանք, և հակառակը՝ մյուս կողմի համար։ Դրա համար, չափազանց կաևւոր է առաջնագծում միշտ մտածել դիրքերը բարելավելու և  ամրապնդելու մասին, ինչը, ցավոք, մենք չէինք անում վերջին 2 տարվա ընթացքում։ Իրենք անարգել բարելավում էին իրենց դիրքերը և անարգել ամրացնում եղած մարտական դիրքերը։ Եվ, հավանաբար, սովորել էին, որ այդպես էլ պետք է լիներ։ Եվ երբ կանխվեց ու հակառակը տեղի ունեցավ, ապա  խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելով, փորձում էին  ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ մեկ պարզ պատճառով․ վերադարձնել այն, ինչի համար այս ամենը սկսվել էր՝ դիրքային բարելավում»,-ասաց Քոչարյանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ բանակի առջև միշտ խնդիր էր դրված՝ մաքսիմալ կերպով բարելավել դիրքերը և դիրքերի էական ամրացումները սկսվել են հենց այդ տարիներին։
«Ամեն տարի ես այցելում էի առաջին գիծ, հիմնականում դա Ղարաբաղի հատվածն էր, և կազմում էինք տարեկան ծրագիր այն աշխատանքների, որ պետք է արվեին առաջնագծում։ Ամեն տարի մենք լուրջ միջոցներ էինք ներդնում դիրքերը բարելավելու համար, երկրորդ պաշտպանական էշելոնը կառուցելով, երրորդը կառուցելով։ Սա ամենօրյա աշխատանք է և  այդպես պետք է լինի։ Եվ Բանակի ղեկավարությունը գիտեր, որ յուրաքանչյուր տեղ, յուրաքանչյուր հատվածում, եթե ուներ հնարավորություն դիրքերը բարելավելու և ամրացնելու, ուրեմն, առանց հարցնելու, դա իրենց սուրբ պարտականությունն է, իրենք պարտավոր են դա անել։ Սա է եղել մոտեցումը։ Եվ փորձեմ նաև կապել այս սահմանային իրադարձությունները մեր վարած քաղաքականության հետ․ առաջին հետևությունը, երևի, հետևյալն է՝ պարզվեց, որ Ադրբեջանի նախագահն այդքան էլ կոնստրուկտիվ չէ, Ադրբեջանը այդքան էլ խաղաղասեր չէ, և Ադրբեջանի ժողովուրդն այդքան էլ պատրաստ չէ խաղաղության։ Իսկ մեր հանրությանն ինչո՞վ էին «կերակրում», հատկապես Դուշանբեից հետո, որ ունենք շատ կոնստրուկտիվ տրամադրված հակառակորդ, որի հետ բանակցում ենք, և եթե հանկարծ իրենք չգնան հարցի կարգավորման խաղաղ ճանապարհով, ապա մենք կդիմենք Ադրբեջանի ժողովրդին։ Հիմա՝ ի՞նչ մնաց այս 2 տարում որդեգրված մոտեցումից։ Դուք ինձ ասեք՝ մի բան մնա՞ց, թե՞ չմնաց։ Նույնիսկ պատերազմի ժամանակ, 91-94 թվականներին, այսպիսի բախումներ հայերի և ադրբեջանցիների միջև Մոսկվայում կամ Միացյալ Նահանգներում երբեք չեն եղել։ Հիմա մենք պետք է ֆիքսենք երկու չափազանց կարևոր փաստ․ մենք այսօր ունենք ոչ միայն ռևանշի ձգտող կառավարություն Ադրբեջանում, այլև  ռևանշի ձգտող ժողովուրդ Ադրբեջանում։ Այս 2 հանգամանքը միանում են իրար և պատերազմի վերսկսման վտանգը շատ ավելի մեծ է լինում։ Եվ մենք պետք է հասկանանք, որ այլևս ժողովրդին դիմելու բանաձևը, կառավարության կոնստրուկտիվիզմի հետ այլևս հույսեր կապելու բանաձևը չկա, և  կառավարությունը այսօր պետք է խոստովանի, որ այս 2 տարվա ընթացքում այս հարցի շուրջ սխալ քաղաքականություն է վարել։ Եվ պետք է ընդունի, որ պատերազմի վերսկսման առումով ունենք ավելի վտանգավոր իրավիճակ, քան ունեցել ենք 2 տարի առաջ»,-նշել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

Politics 13:05 30/07/2020 Armenia
Robert Kocharyan: Armenia suppressed Azerbaijan's desire to improve its positions for first time in two years
Armenia’s second President Robert Kocharyan reacted to the latest clashes on the Armenian-Azerbaijani border in an interview to the Fifth Channel, Armenian Second TV Channel and Yerkir Media on Wednesday, noting that Azerbaijan had tried to improve its position in that part of the border.
"The Armenian forces not only repelled those attempts, but also, by delivering a worthy counterattack, improved their positions,” he said. “I think that our military gave a proper, timely, quick and adequate retaliation. Afterwards, trying to return to the previous situation, Azerbaijan started shelling Armenian villages, using artillery and drones. And, in fact, the local battle turned into a larger-scale military operation. This is a very brief description of the latest happenings.”
“Now, why was Azerbaijan's reaction to that local incident so, so to speak, painful? You know, we have to look through all this in the context of the past two years; what was going on at the border, what was going on at the Armenian-Azerbaijani line of contact. In fact, for the first time we suppressed Azerbaijan's desire to improve its positions. The advantage position is crucial…Therefore it is very important to always think about improving and strengthening the positions on the frontline, which, unfortunately, we failed to do for the past 2 years,” Kocharyan stated.
The ex-president says during his tenor the Armenian army was always faced with the task of improving its positions, adding the essential strengthening of the positions started in those years.
"Every year I visited the frontline, mainly in Karabakh, to make an annual program of the works that had to be done on the border. Every year we invested our best efforts into improving the positions, building the second and then the third defensive echelons. This is a daily job and should be like that,” he stressed. “The army leadership knew that everywhere, in every section, if they had the opportunity to improve and strengthen their positions, it was their sacred duty and obligation to do so without thinking twice. This was always the case.”
Kocharyan next linked the escalation of border tensions with Armenia’s foreign policy. “The first conclusion, perhaps, is the following: it turned out that Azerbaijan’s president is not so constructive, Azerbaijan is not so peace-loving and the people of Azerbaijan are not so ready for peace,” he said. “Even during the 1991-94 war, such clashes between Armenians and Azerbaijanis never took place in Moscow or the United States. Now we need to fix two very important facts. Today we have not only a revanchist government but also a revanchist people in Azerbaijan. These two factors converge to increase the possibility of a renewed war. We must understand that there is no specific formula to address the people or pin hopes on the constructivism of the [Azerbaijani] government. The Armenian authorities must today admit that they have pursued wrong policies over the issue during these two years and the risk for a renewed war is greater now than two years ago.”
Addressing the foreign policy pursued by the incumbent Armenian authorities in the interview, the ex-president said that there is no clear characteristic that would describe Armenia's current foreign policy.
"I do not know, there is no characteristic, it’s more of a spontaneous and situational nature, depending on the moods, a specific person, the government, maybe weather, I do not understand the content of today's foreign policy. In order to pursue the right foreign policy, we need to understand what is happening around the world," he said.
According to Robert Kocharyan, now that trend has changed, and people consider that the diversity of civilizations and cultures is the driving force and value of this planet, which is worth fighting for.
"Today there is a different trend in the world focused on fighting for national values, and the leaders in this process are Russia and China, which have a great civilization potential, a very powerful culture and in whose identity their culture and history play a major role,” the former president stated.
“Most of the incumbent authorities came from NGOs formed from the second track of globalization, pursuing that policy and taking the whole country to where everyone is now running away from. These disputes about national values, the attitude towards the church, which are extremely important components of the identity of different nations, stem from the efforts to remove all this from our culture, from our educational programs.
“Even the results of all European elections come to show that the national forces are improving their positions. There are countries where those forces are already in power,” the second president stressed.