Տնտեսություն 12:07 29/07/2020 Հայաստան
Համավարակով պայմանավորված փակ սահմանները, ռեստորանների, փաբերի աշխատանքի արգելքը, զբոսաշրջիկների բացակայությունը, արտահանման ու ներքին սպառման էական նվազումն  այս տարի լիքը թողեցին հայ գինեգործների տակառները։
Ամբարած գինին թե ինչքան կմնա մառաններում, դժվար է ասել։ Միակ ուրախացնողն այն է, որ ոլորտում փակված ընկերություն չկա։ Ոլորտն իր առանձնահատկությունների շնորհիվ շատ արագ է արձագանքում անհաջողություններին, բայց երկար է դիմանում։
«Գինու տարանները լիքն են 70 տոկոսով, կոնյակինը՝ կիսով չափ։ Լիքն են տակառները, տեղ չկա։ Մենք սպառման երեք տեղ ունենք՝ արտահանում, տուրիզմ, ներքին սպառում, այս երեքն էլ կաթվածահար վիճակում են»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է Գինու ազգային կենտրոնի ղեկավար Ավագ Հարությունյանը։
Սրան զուգահեռ կիզիչ արևի տակ՝ այգիներում օր օրի մեծանում ու քաղցրանում են խաղողի հատիկները։ Մասնագետն ասում է՝ արտակարգ և իդեալական բերք են սպասում, թե քանակապես, թե որակապես։ Բայց վտանգ կա, որ այն պահեստավորելու, գինի վերածելուց հետո պահելու խնդիր կառաջանա։
Արտադրանքը չվաճառած տնտեսվարողները նոր ներդրումներ անելու հնարավորություն չունեն, չեն կարող նոր տարաներ գնել։ Ինչպես Ավագ Հարությունյանն է ասում, ձեռնարկությունները գրավադրելու բան էլ չունեն։ Նախորդ տարի ամեն բան դրել են բանկերում։
«Որպեսզի փոքր արտադորղը 5 մլն դրամի վարկ ձևակերպի, 400 հազար է ծախսում գրավի ձևակերպման վրա։ Անմիտ բարձրարժեք ծառայություններ են։ Գյուղացին կամ փոքր արտադրողը մի հատ փոքր վարկ են վերցնում, կատարում ձևակերպման  ծախսերը, հետո մեծ վարկը ստանում է, սկսում է մախինացիաներ անել, որ փոքր վարկի գումարը մեծ վարկից փակի»,- իրավիճակի մի դրվագ ներկայացնում է Հարությունյանը։
Լարված սեզոնին ընդառաջ կետրոնի ղեկավարն օրեր առաջ կառավարությունում տեղի ունեցած հանդիպումից դեռ երկու շաբաթ առաջ գրավոր ներկայացրել է խնդիրներն ու դրանց լուծման համար առաջարկները։
«Ասել էինք՝ անտոկոս վարկել տրամադրեն մի քիչ ավելի երկար ժամանակով, նախորդ վարկի մարումը հետաձգել 2-3 ամսով, որպեսզի դրանք ծախսեն նոր բերքի մթերման համար, խնդրել ենք արտոնյալ ժամկետը երկարացնել»,- ասաց Հարությունյանը։
Մինչ վարչապետի՝ գործարարների հետ հանդիպումը, ստացած պատասխանում կառավարությունից խոստացել են, մինչև սեպտեմբերի մեկն այդ հարցերը կլուծվեն։
Կենտրոնի ղեկավարը լավատես է՝ ոլորտը դիմացել է չորս ճգնաժամի, սրան էլ կդիմանա։
«96-ին, 98-ին, 2008-ին, 2014-ին... Բոլոր ճգնաժամերից հետո ունեցել ենք երկու տարի հետճգնաժամային, վերականգման վիճակ»,- ասում է նա՝ հավատալով, որ այս իրավիճակից դուրս են գալու ավելի շուտ ու ավելի ուժեղ։

Экономика 13:21 29/07/2020 Армения
Закрытые из-за пандемии границы, запрет на работу ресторанов и пабов, отсутствие туристов, значительное сокращение экспорта и внутреннего потребления оставили в этом году бочки армянских виноделов полными.
Сколько времени вино будет храниться в погребах, сказать трудно. Единственное, что радует, это то, что в этой сфере нет закрывшихся компаний. Данная сфера, благодаря своим особенностям, очень быстро реагирует на неудачи, но противостоит долго.
«Винные контейнеры заполнены на 70%, контейнеры с коньяком – наполовину. Бочки заполнены, места нет. У нас есть три направления потребления: экспорт, туризм, внутреннее потребление, все три находятся в парализованном состоянии», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Национального центра вина Аваг Арутюнян.
В то же время на виноградниках под палящим солнцем с каждым днем созревает урожай винограда. Эксперт говорит, что они ожидают просто идеального урожая в Армении, как в количественном, так и в качественном отношении. Но есть опасность, что после его закупки и превращения в вино возникнут проблемы с хранением.
Хозсубъекты, которые не продали свою продукцию, не имеют возможности для новых инвестиций, они не могут покупать новые контейнеры. По словам Авага Арутюняна, предприятиям также нечего заложить. В прошлом году все уже заложили в банках.
«Для того, чтобы оформить кредит в 5 миллионов драмов, некрупный производитель тратит 400 тысяч на оформление залога. Это бессмысленные и дорогостоящие услуги. Сельский житель или мелкий производитель берет небольшой кредит на расходы по оформлению, затем получает большой кредит, прибегает к махинациям, чтобы уплатить небольшой кредит за счет крупного», – отписал один из эпизодов сложившейся ситуации Арутюнян.
В преддверии напряженного сезона глава центра еще за две недели до встречи, состоявшейся в правительстве несколько дней назад, в письменном виде представил проблемы и предложения по их решению
«Мы просили предоставить беспроцентные кредиты на немного более длительный срок, отложить погашение предыдущего кредита на 2-3 месяца, чтобы потратить средства для закупки нового урожая. Мы попросили продлить льготный период», - сказал Арутюнян.
Перед встречей премьер-министра с бизнесменами они получили ответ от правительства, в котором пообещали, что эти вопросы будут решены к 1 сентября.
Глава центра настроен оптимистично: сфера пережила четыре кризиса, выстоит и сейчас.
«В 96, 98, 2008, 2014 годах ... После всех кризисов у нас было двухлетнее посткризисное состояние, период восстановления», – говорит он, веря, что они выйдут из этой ситуации гораздо быстрее и более сильными.