Քաղաքական 11:48 30/07/2020 Տարածաշրջան
Լիբանանի «Ալ-Մոդոն» լրատվամիջոցի փոխանցմամբ ՝ Սիրիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ կկառուցի Սուրբ Սոֆիայի կրկնօրինակը՝ որպես թուրքական ռեժիմի դեմ բողոքի, որը Այա Սոֆիան մզկիթի վերածեց:
Սիրիայի պրոկառավարական Ազգային պաշտպանության ուժերի միլիցիայի առաջնորդ Նաբեբուլ Ալ-Աբդուլլահը հավանություն է ստացել Համայի Մետրոպոլիտեն եպիսկոպոս Նիկոլա Բաալբակիից՝  Համայի նահանգի Սկալբիա քաղաքում նոր եկեղեցի կառուցելու համար:
Ինչպես գրում է Greek City Times-ը, Սկալբիայի ավելի քան 17,000 բնակիչների ճնշող մեծամասնությունը հույն ուղղափառներ են:
Ալ-Մոդոնը նշել է, որ եկեղեցու կառուցման համար ֆինանսավորումը Ռուսաստանի կողմից գործնական և անուղղակի առաջին արձագանքն է, որն իր զայրույթն է հայտնել Թուրքիայի դեմ՝ Սուրբ Սոֆիան վերափոխելու համար:
Ռուս պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը հայտարարել է, որ «ի տարբերություն Թուրքիայի, Սիրիան մի երկիր է, որն ակնհայտորեն ցույց է տալիս խաղաղ և դրական միջկրոնական երկխոսության հնարավորությունը», հավելելով, որ «Ռուսաստանում ուղղափառ քրիստոնյաները կարող են օգնել Սիրիային շինարարության հարցում»:

Общество 13:43 30/07/2020 В мире
Командир сирийского ополчения христианского города Скальбия Набиль Абдаллах заявил о намерении построить в родном городе часовню с символичным именем Айя-София.
"Это символичная небольшая церковь не более четырех метров в высоту и четырех в ширину. Это маленькая часовня будет призвана показать настоящее лицо Сирии, где сосуществуют разные цивилизации и культуры. Особенно в этом городе (Скальбии), который принял больше 4 тысяч беженцев, которые бежали от террора",- рассказал РИА Новости Абдаллах.
По словам командира христианского ополчения, часовню будет связывать с кафедральным собором в Стамбуле Айя-София только имя.
Абдаллах также сказал, что на строительство церкви "получено благословение от патриарха Антиохийской православной церкви Иоанна десятого".
Абдаллах также рассказал, что рядом с часовней планируется посадить аллею, посвященную павшим бойцам города Скальбии и русским воинам, погибшим на сирийской земле.