Քաղաքական 11:48 30/07/2020 Տարածաշրջան
Լիբանանի «Ալ-Մոդոն» լրատվամիջոցի փոխանցմամբ ՝ Սիրիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ կկառուցի Սուրբ Սոֆիայի կրկնօրինակը՝ որպես թուրքական ռեժիմի դեմ բողոքի, որը Այա Սոֆիան մզկիթի վերածեց:
Սիրիայի պրոկառավարական Ազգային պաշտպանության ուժերի միլիցիայի առաջնորդ Նաբեբուլ Ալ-Աբդուլլահը հավանություն է ստացել Համայի Մետրոպոլիտեն եպիսկոպոս Նիկոլա Բաալբակիից՝  Համայի նահանգի Սկալբիա քաղաքում նոր եկեղեցի կառուցելու համար:
Ինչպես գրում է Greek City Times-ը, Սկալբիայի ավելի քան 17,000 բնակիչների ճնշող մեծամասնությունը հույն ուղղափառներ են:
Ալ-Մոդոնը նշել է, որ եկեղեցու կառուցման համար ֆինանսավորումը Ռուսաստանի կողմից գործնական և անուղղակի առաջին արձագանքն է, որն իր զայրույթն է հայտնել Թուրքիայի դեմ՝ Սուրբ Սոֆիան վերափոխելու համար:
Ռուս պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը հայտարարել է, որ «ի տարբերություն Թուրքիայի, Սիրիան մի երկիր է, որն ակնհայտորեն ցույց է տալիս խաղաղ և դրական միջկրոնական երկխոսության հնարավորությունը», հավելելով, որ «Ռուսաստանում ուղղափառ քրիստոնյաները կարող են օգնել Սիրիային շինարարության հարցում»:

Politics 11:59 30/07/2020 World
The Syrian government has announced that it will build a replica of the Hagia Sophia, in opposition to the Turkish regime’s conversion of the building from a museum into a mosque, Greek City Times reported, citing Lebanon’s Al-Modon media.
A leader of the pro-Syrian government National Defense Forces militia, Nabeul Al-Abdullah, obtained the approval of Bishop Nicola Baalbaki, the Metropolitan of Hama and its dependencies to build a new church in the city of Suqaylabiyah in Hama province.
More than 17,000 residents of Suqaylabiyah are overwhelmingly Greek Orthodox.
Al-Modon said that the funding for the construction of the church is the first practical and indirect response from Russia to express its anger against Turkey for converting Hagia Sophia.
Russian MP Vitaly Milonov stated that “unlike Turkey, [Syria] is a country that clearly shows the possibility of peaceful and positive interfaith dialogue,” adding that “Orthodox Christians in Russia can help Syria with construction.”