Իրավունք 20:30 31/07/2020 Հայաստան
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պատերազմական հանցագործներ և ագրեսորներ են». Հայկ Գրիգորյան
Հիմք ընդունելով Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 2020 թվականի հուլիսի 12-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում մի շարք միջազգային հանցագործություններ կատարելու փաստի առթիվ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում հարուցված 37 քրեական գործերի քննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցները, կատարված հանցագործությունների ծավալը, բնույթը և համակարգը, կիրառված կրակային խոցման ականահրթիռահրետանային միջոցների մարտավարատեխնիկական բնութագրերը և տեղակայման վայրերը, ընտրված ցամաքային թիրախների մանրամասն վերլուծությունը, ռազմական գործողությունները մշակելու և անցկացնելու համար պատասխանատու ռազմական բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներգրավվածության աստիճանը, դրանցում ընդգրկված անձնակազմի թվաքանակը, դրա համար սահմանված ընթացակարգի պահպանումը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի անտեսման մասշտաբները՝ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն հանգել է այն եզրակացության, որ սա նախապես և մանրակրկիտ ծրագրված ռազմական, քաղաքական և քարոզչական պատրաստության արդյունք է, որն ուղղակիորեն պլանավորվել, կազմակերպվել և հաստատվել է Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական բարձրագույն ղեկավարության կողմից: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«Նշված հարցերի շուրջ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռելու նպատակով ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Մկրտչի Գրիգորյանը հրատարակել է երկու գիտական հոդված՝ ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով. «Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը պատերազմական հանցագործներ են» (Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին պատերազմական հանցագործություններ կատարելու համար պատասխանատվության ենթարկելու քրեաիրավական և քրեադատավարական առանձնահատկությունները), «Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ագրեսոր է» (Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչներին ագրեսիա իրականացնելու համար պատասխանատվության ենթարկելու հիմնախնդիրները):
Հոդվածներում քննարկվում են Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը Ժնևի կոնվենցիաներով, «Հաագայի իրավունքով», միջազգային մարդասիրական իրավունքի սովորույթային նորմերով և Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի ստատուտով արգելված պատերազմական հանցագործություններ պարբերաբար կատարելու համար քրեական պատասխանատվության ենթարկելու կառուցակարգերը՝ միջազգային քրեական իրավունքում օգտագործվող «համատեղ հանցավոր գործողություններ» դոկտրինայի միջոցով, քանի որ նշված կատեգորիայի անձանց կողմից կատարված արարքները, որպես կանոն, դառնում են միջազգային քրեական արդարադատության մարմինների քննության առարկա` միջազգային պրակտիկայում մշակված չափորոշիչների հիման վրա:
Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի արարքները դիտարկվում և վերլուծության են ենթարկվում միջազգային տարբեր քրեական դատարանների կողմից նախկինում կայացված դատավճիռների համատեքստում, ինչպիսիք են Միջազգային քրեական դատարանը, Նախկին Հարավսլավիայի միջազգային քրեական տրիբունալը, Ռուանդայի միջազգային տրիբունալը, Սիերա-Լեոնեի հարցով հատուկ դատարանը և այլն:
Վերլուծվում է ագրեսիայի հանցագործության միջազգային քրեականացման գործընթացը, համադրվում են ագրեսիայի՝ որպես ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված քրեորեն պատժելի արարքի հասկացությունները՝ համաձայն Միջազգային քրեական դատարանի ստատուտի՝ մասնակից-պետությունների Վեհաժողովի կողմից 2010թ. կատարված փոփոխություններով, ինչպես նաև՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածով նախատեսված «Ագրեսիվ պատերազմ» հանցակազմը։
Հեղինակի կողմից կատարված իրավահամեմատական վերլուծությունը թույլ է տալիս ներկայացնել ագրեսիայի հանցագործության հանցակազմը ձևավորող արարքների որակմանն առնչվող գիտականորեն հիմնավորված առաջարկություններ, այդ թվում՝ եթե դրանք ուղեկցվում են ռազմական գործողություններ վարելու օրենքների և սովորույթների հանցավոր խախտումների կատարմամբ»,-նշված է հաղորդագրությունում:

Право 20:26 31/07/2020 В мире
Основываясь на собранных доказательствах в ходе расследования 37 уголовных дел, возбужденных Следственным Комитетом Республики Армения по фактам совершения вооруженными силами Азербайджана ряда международных преступлений в период с 12 по 22 июля 2020г., объеме, характере, системе, тактико-технических характеристиках и местах расположения применяемых минометно-ракетно-артиллерийских средств огневого поражения, степени тщательности анализа выбранных наземных целей, вовлечения высокопоставленных воинских должностных лиц ответственных за разработку и проведение военной операции, количестве задействованного личного состава, соблюдении установленной для этого процедуры, масштабах игнорирования норм международного гуманитарного права, Следственный комитет Республики Армения пришел к выводу, что это результат заранее и тщательно спланированной  военной, политической и пропагандистской подготовки, спланированной, организованной и санкционированной непосредственно высшим военно-политическим руководством Азербайджана.
В этой связи председатель Следственного комитета Республики Армения Гайк Григорян для привлечения внимания международного сообщества на русском и английском языках опубликовал две научные статьи: Военно–политическое руководство Азербайджана – военные преступники (уголовно-правовые и уголовно-процессуальные особенности привлечения к ответственности представителей военно-политического руководства Республики Азербайджан за совершение военных преступлений); Военно – политическое руководство Азербайджана – агрессор (проблемы привлечения к ответственности представителей военно-политического руководства Республики Азербайджан за совершение агрессии).
В статьях, как сообщает пресс-служба СК Армении, анализируются механизмы привлечения военно-политического руководства  Азербайджана к уголовной ответственности за систематическое совершение военных преступлений, запрещенных Женевскими Конвенциями, «Гаагским Правом», обычными нормами международного гуманитарного права и Римским Статутом Международного уголовного Суда посредством такой доктрины, как «совместные преступные действия», которой оперирует международное уголовное право, так как деяния, совершенные этой категорией лиц, как правило становятся предметом расследования международных органов уголовной юстиции на основании дефиниций, выработанных международной практикой.
Спроецированы деяния вооруженных сил Азербайджана на корпус ранее вынесенных приговоров различных международных уголовных судов, таких как Международный уголовный Суд, Международный трибунал по бывшей Югославии, Международный трибунал по Руанде, Специальный Суд для Сьерра-Леоне и др.
Анализируется процесс международной криминализации преступления агрессии, сопоставляются определения агрессии как уголовно наказуемого деяния физических лиц, согласно Статуту Международного уголовного Суда, в соответствии с изменениями, внесенными Ассамблеей государств – участников Суда в 2010 г., и состав преступления, предусмотренный ст. 384 Уголовного кодекса Республики Армения «Агрессивная война».
Проведенное автором соотношение позволяет предложить научно обоснованные рекомендации по квалификации деяний, образующих состав преступления агрессии, в том числе, если оно сопровождается совершением преступных нарушений законов и обычаев ведения военных действий.