Քաղաքական 09:51 03/08/2020 Հայաստան
Օդային իրադրության վերաբերյալ շրջանառվող տեղեկությունը իրականությանը չի համապատասխանում։ Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը՝ անդրադառնալով Avia.pro-ի հրապարակմնաը։
Հիշեցնենք, որ այս կայքը գրել էր՝ թուրքական F-16 կործանիչները թռիչք են իրականացրել Հայաստանի մայրաքաղաքից այնպիսի հեռավորություն վրա, որի դեպքում հնարավոր է օդային հարված հասցնել։
Ըստ աղբյուրի, դեպքը տեղի է ունեցել երեկ՝ օգոստոսի 2-ին։
«Մի քանի ժամ առաջ թուրքական կողմն իրականացրել է հերթական շատ վտանգավոր պրովոկացիան՝ ուղարկելով F-16 կործանիչներն ուղիղ Երևանի ուղղությամբ»,- գրում է կայքն ու մանրամասնում, որ  երկու մարտական ուղղաթիռները եղել են Երևանից 56 կմ հեռավորության վրա, ինչը Թուրքիայի  ռազմաօդային զինված ուժերում ավիացիոն հրթիռների խոցման շառավիղն է։
Կործանիչները վերադարձել են, ըստ աղբյուրի, ակնհայտ է, որ գործարկվել է Հայաստանի մայրաքաղաքին հարված հասցնելու սցենար։
Ըստ աղբյուրի, թուրքական մեկ զույգ կործանիչ էլ թռիչք է իրականացրել Ադրբեջանի օդային տարածքում, սակայն դրանով սադրանքը չի վերջացել, Հայաստանի սահմանների մոտ նկատվել են Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերին պատկանող առնվազն չորս ուղղաթիռներ, որոնք մոտեցել են Հայաստանի սահմանին, սակայն չեն խախտել սահմանը՝ գիտակցելով, որ զինվորականներն ահապաղ կրակ կբացեն ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական ուղղաթիռների ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանա-թուրքական համատեղ զորավարժություններն անցկացվում են հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը։ Զորավարժությունները նախատեսված են Բաքվում, Նախիջևանում, Գյանջայում, Քուրդամիրում և Եվլախում:
Զորավարժությունների մասին հայտարարվեց Տավուշի մարզի գյուղերի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին Ադրբեջանի սկսած և ձախողած ռազմական գործողություններից հետո։

Politics 13:06 03/08/2020 Armenia
The Armenian Defense Ministry has dismissed reports alleging Turkish F-16 fighter jets approached Yerevan at an airstrike distance during joint Turkish-Azerbaijani military drills.
“The information on the air situation is false,” Defense Ministry spokeswoman Shushan Stepanyan told Panorama.am.
Siting its sources, Avia.pro website reported on Sunday that at least two Turkish F-16 fighter jets flew close to the Armenian capital, being at one point only “56 kilometers away from Yerevan, which is the radius of destruction of the aircraft missiles in service with the Turkish Air Forces.”
“According to sources, a pair of Turkish fighters flew in the airspace of Azerbaijan, however, the provocations did not end there; at least four helicopters of the Azerbaijani and Turkish Air Forces were seen near the Armenian border, which also approached the Armenian borders almost point-blank but did not violate it, realizing that the military would immediately open fire at both Turkish and Azerbaijani helicopters,” the website said.
Turkey and Azerbaijan are holding joint large-scale military exercises from 29 July to 10 August. The drills are being held in Baku, Nakhichevan, Ganja, Kurdamir and Yevlakh.