Իրավունք 13:28 12/08/2020 Հայաստան
«Մանվել Գրիգորյանն առողջության վերականգնման հետ կապված բուժում չի ստանում, քանի որ հիվանդությունների ավելացման և վատթարացման պայմաններում Հայաստանի առողջապահական համակարգը, բացի հիվանդությունները կոնսերվացնելուց, ի զորու չէ այլևս հիվանդին բուժել»։ Նման ահազանգ է հնչեցնում Մանվել Գրիգորյանի փաստաբան, Լև Գրուպ փաստաբանական գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Լևոն Բաղդասարյանը։
Փաստաբանի տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«Ապացույցը՝ հիվանդի բժշկական վերջին էպիկրիզը։ Եթե հիվանդի արդեն քառասունի հասնող հիվանդություններն առանձին վերցրած Հայաստանում հնարավոր է արդյունավետ բուժել, ապա այդ բոլոր հիվանդությունները, որոնք առաջացել են արդյունավետ բուժում չստանալու արդյունքում, մեկ մարդու օրգանիզմում համալիր բուժելը Հայաստանի բուժհիմնարկներում անհնարին է, որի արդյունքում էլ, ըստ բժշկական էպիկրիզների և բժիշկների, հիվանդություններն ավելանում ու վատթարանում են։
Փաստում եմ, որ Առողջապահության նախարարը, որպես մասնագիտացված առողջապահական պետական լիազոր մարմնի ղեկավար, դա լավ գիտակցելով, ցույց է տալիս անտարբերություն, իսկ Գրիգորյանի գործով դատավորը, տիրապետելով այդ փաստերին, ցույց է տալիս անգործություն։ Արդյունքում հիվանդը գտնվում է անօգնական վիճակի մեջ, քանի որ պետական մեքենան խոչընդոտում է հիվանդին բուժվել այն կլինիկայում, որը ժամանակին բուժել և վիրահատել է հիվանդին, և ծանոթանալով հիվանդի Հայաստանյան բժշկական փաստաթղթերին, բուժման մեթոդիկային, պահանջեց իր հիվանդին անհապաղ տեղափոխել իրենց կլինիկա։
Ո՞րն է պետության կամ արդարադատության շահը, թողնել հիվանդին անօգնական վիճակում, թույլ չտալ վերականգնել առողջությունը, խոշտանգել և սպանել, անգամ այն դեպքում, երբ դրանից մեկը կամ ոմանք հաճույք են ստանում նման դաժան վերաբերմունքից։ Չէ որ գործում է բումերանգի օրենքը և մաթեմատիկական ճշգրտությամբ կպնելու է տվյալ անձանց ու իրենց սերունդներին։
Սոցիալական պետություն կոչվող երկրում արգելել ծանր հիվանդին իր մերձավորների միջոցների հաշվին իր նախընտրած կլինիկայում բուժվել, միաժամանակ ընդունելով, որ հիվանդությունները վատթարանում ու ավելանում են, պետական մակարդակով դաժան վերաբերմունք է, խոշտանգում է:
Իսկ դատավորի կողմից ծանր հիվանդություններով պայմանավորված դատական նիստերը հետաձգելով, չթույլատրելով հիվանդին արդյունավետ բուժում ստանալ, դատապարտելով հիվանդին առանց դատ ու դատաստանի դանդաղ մահվան, վատ նախադեպ հանդիսացող դատական իշխանության գործառույթ է, որը վաղը յուրաքանչյուրը կարող է զգալ իր մաշկի վրա։
Մարդու նկատմամբ նման դաժան վերաբերմունքի հանդիպել եմ բացառապես գրական ստեղծագործություններում, տեսաֆիլմերում, կապված հայերի ցեղասպանության թուրքերի կողմից, հրեաների հոլոքոստի ֆաշիստների կողմից։
Այսօր Արցախի հերոսը, ում հրամանատարությամբ ազատագրված տարածքները բանակցային փուլում գլխավոր դեր են խաղում, գտնվում է քսանչորսժամյա ցավազրկողների, արհեստական շնչառության տակ։

Право 14:20 12/08/2020 Армения
Адвокат бывшего депутата Национального Собрания Армении, экс-главы союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна – Левон Багдасарян – заявляет об отсутствии необходимого реабилитационного лечения для своего подзащитного.
«Доказательство сказанного – последний эпикриз пациента. Если имеющиеся у пациента уже порядка 40 болезней по отдельности в Армении можно эффективно лечить, то все эти болезни, возникшие из-за получения неэффективного лечения, комплексно вылечить в организме одного человека не представляется возможным в медучреждениях Армении. В результате этого, согласно эпикризам и медикам, болезни увеличиваются и усугубляются.
Констатирую, что министр здравоохранения, как руководитель специализированного государственного уполномоченного органа здравоохранения, хорошо осознавая это, демонстрирует безразличие, судья по делу Григоряна, владея всеми фактами, бездействует. В результате пациент находится в беспомощном состоянии, так как государственная машина препятствует его лечению в той клинике, где в свое время он лечился и был прооперирован. Там, ознакомившись с армянскими медицинскими документами пациента, методикой лечения, потребовали незамедлительно перевезти своего пациента в их клинику.
В чем здесь интерес государства или правосудия, оставить пациента в беспомощном состоянии, не позволить восстановить здоровье, пытать и убивать, даже в случае, если кто-то получает удовольствие от такого жестокого обращения? Ведь действует закон бумеранга, и с математической точностью он вернется к ним самим и их потомкам.
В называющейся социальным государством стране запрещать тяжело больному пациенту за счет своих близких лечить в выбранной им клинике, одновременно признавая, что болезни увеличиваются и усугубляются, – жестокое обращение на государственном уровне, пытки.
А действия судьи, который переносит заседания, не позволяя пациенту получить эффективное лечение, обрекая его на медленную смерть без суда и следствия – негативный прецедент для судебной власти, который завтра каждый может ощутить на собственной шкуре.
С таким жестоким обращением к человеку я встречался исключительно в литературных произведениях, в видеофильмах, связанных с осуществленным турками Геноцидом армян, с организованным фашистами Холокостом евреев.
Сегодня Герой Арцаха, под командованием которого освобожденные территории играют главную роль в переговорном процессе, круглосуточно находится под действием обезболивающих, на искусственном дыхании.
Констатирую, безразличие – преступное бездействие, в меру полномочий каждого», – написал Багдасарян.