Հասարակություն 17:10 14/08/2020 Հայաստան
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը տարածել է հաղորդագրություն՝ արձագանքելով Անդրեաս Ղուկասյանի՝ հանքավայրում ուրանի  առկայության վերաբերյալ հայտարարություններին։
«Տևական ժամանակ է Ամուլսարի շուրջ միտումնավոր կեղծիքի տարածման վրա մասնագիտացած որոշ շրջանակներ, այլ անհեթեթություններին ավելացրել էին այն թեզը, թե իբրև Ամուլսարի հանքավայրում ուրանի հետ կապված վտանգ կա` հղում անելով խորհրդային տարիներին (1952-54թթ.) արված «Գրոմովյան» հետազոտությանը»,-ասված է ընկերության տարածած հայտարարության մեջ։
ԸՍտ աղբյուրի, օգոստոսի 14-ին Միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեն, հիմնվելով «Գրոմովյան» հաշվետվության, Ամուլսարի ծրագրի ՇՄԱԳ հաշվետվության, շուրջ 50 000 հորատանմուշների, ինչպես նաև առավել հետաքրքրություն ներկայացնող փորձանմուշների կրկնակի ստուգողական  ուսումնասիրության լաբորատոր արդյունքների և դաշտային չափումների վրա, Շրջակա միջավայրի նախարարությանն  է տրամադրել ստուգողական հետազոտության արդյունքերը (պատճենը` «Լիդիան Արմենիային»): Արդյունքները ապացուցում են «Լիդիանի» իրավացիությունը նաև այս հարցում։

Общество 17:46 14/08/2020 Армения
Компания «Лидиан Армения» распространила сообщение, обратившись к заявлению Андреаса Гуакасяна о наличии на Амулсарском месторождении урана.
Уже длительное время определенные круги, специализирующиеся на распространении умышленной лжи вокруг Амулсара к прочим нелепым вещам добавили тезис о том якобы на руднике Амулсара есть связанная с ураном угроза. При этом ссылаются они на сделанное в советские годы (1952-54 гг) «громовское» исследование», – говорится в сообщении компании.
Согласно источнику, государственный комитет по регулированию ядерной безопасности, основываясь на «громовском» отчете, отчете ОВОС по программе Амулсара, лабораторных исследованиях 50 000 образцов скважин, полевых замеров, 14 августа текущего года предоставил министерству окружающей среды Армении результаты проверочных исследований (копию – Лидиан Армения).
Результаты, как указывают в компании, доказывают правоту «Лидиан» и в данном вопросе.
«В частности, согласно результатам исследования:
– указанная в «громовском» отчете территория находится за пределами Амулсарского рудника,
– проведенных «Лидиан Армения»исследовательских работ достаточно для составления документов ОВОС и ОВЭС.
– соответствующие разделы документов ОВОС и ОЭСВ удовлетворяют нормам и правилам  радиационной безопасности, а также требованиям стандартов МАГАТЭ.
– необходимости в пересмотре документов ОВОС и ОЭСВ по части радиационной безопасности нет», – говорится в сообщении.