Հասարակություն 10:37 19/08/2020 Հայաստան
Հայաստանում 2020-ի ապրիլ-հունիսին ֆիշինգային գրոհների է ենթարկվել օգտատերերի 6,50%-ը, մինչդեռ Վրաստանում այդ ցուցանիշը կազմել է 7,88%, իսկ Ադրբեջանում ՝ 6,35%։ 2019-ի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում ֆիշինգային գրոհների է բախվել օգտատերերի 8,73%-ը, Վրաստանում ՝ օգտատերերի 13,87%-ը, իսկ Ադրբեջանում ՝ 8,39%-ը։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն՝ աշխարհում ամենից շատ ֆիշերներն ապրիլ–հունիսին գրոհել են Վենեսուելայում գտնվող օգտատերերի վրա ՝ 17,56%, այն դեպքում, որ անցյալ տարվա «առաջատար» Հունաստանում այդ ցուցանիշը կազմել է 26,20%:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության հաղորդմամբ, 2020 թվականի երկրորդ եռամսյակում ընկերության լուծումների «Հակաֆիշինգ» համակարգը կանխել է օգտատերերի կողմից կեղծ էջեր անցնելու 106 337 531 փորձ, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այդ ցուցանիշը կազմել է գրեթե 130 մլն:
Այս տարվա ապրիլ-հունիսին ֆիշերները հատկապես ակտիվորեն օգտագործել են COVID-19 համավարակի թեման։ Օրինակ՝ նամակների և ծանրոցների առաքման համար պատասխանատու կազմակերպությունները շտապել են ստացողներին տեղեկացնել հնարավոր ուշացումների և սխալների մասին։ Հենց նման նամակներ են սկսել կեղծել խարդախները. զոհին առաջարկվել է բացել ներդրվածքը, որպեսզի պարզի պահեստի հասցեն, որտեղից կարելի է վերցնել մինչև նշանակման վայր չհասած առաքանին։ Բանկային ֆիշինգային գրոհները հաճախ իրականացվել են նամակների միջոցով, որոնցում վարկային կազմակերպությունների հաճախորդներին առաջարկվել են տարբեր արտոնություններ և բոնուսներ։ Ակտիվորեն շահագործվել է նաև համավարակի հետ կապված փոխհատուցման և օգնության թեման։
Ինչպես նշում են փորձագետները, կիբեռհանցագործները հատուկ են ստեղծում «շահավետ առաջարկներով» ֆիշինգային վեբ-կայքեր, որպեսզի «գայթակղված» օգտատերերը, ոչինչ չկասկածելով, այդ կայքերին տրամադրեն իրենց անհատական տվյալները (էլեկտրոնային փոստի մուտքանուններն ու գաղտնաբառերը, հեռախոսահամարները) և նույնիսկ բանկային քարտերի տվյալները, ինչը չարագործների համար ուղիղ ճանապարհ է բացում դեպի օգտատերերի բանկային հաշիվները։ Հետևաբար, օգատետերերը չպետք է կորցնեն զգոնությունը, արձագանքեն կասկածելի առաջարկներին և անցնեն էլեկտրոնային նամակների, սոցիալական ցանցերի, մեսենջերների և կայքերի կեղծ հղումներով, իսկ հետո տրամադրեն իրենց հաշվառման տվյալներն ում պատահի։ Անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ ֆիշինգային կայքեր այցելությունները կանխում է հակավիրուսում միացված «Հակաֆիշինգ» համակարգը։

Общество 11:47 19/08/2020 Армения
Представительство компании «Лаборатория Касперского» в Армении сообщает, что в апреле-июне 2020 года в Армении фишинговым атакам подверглись 6,50% пользователей, тогда как в Грузии этот показатель составил 7,88%, а в Азербайджане – 6,35%. Во втором квартале 2019 года в Армении с фишинговыми атаками столкнулись 8,73%  пользователей, в Грузии –  13,87% пользователей, а в Азербайджане – 8,39%. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, больше всего в мире фишеры в апреле-июне атаковали пользователей в Венесуэле – 17,56%, когда у прошлогоднего «лидера» - Греции – этот показатель составил 26,20%.
Согласно релизу, во втором квартале 2020 года система «Антифишинг» продуктов компании предотвратила 106 337 531 попыток перехода пользователей на мошеннические страницы, когда как этот показатель за аналогичный период прошлого года составил почти 130 миллионов.
В апреле-июне текущего года фишеры особенно активно использовали тему пандемии COVID-19. Например, организации, отвечающие за доставку писем и посылок, спешили уведомить получателей о возможных задержках и накладках. Именно такие письма и стали подделывать мошенники: жертве предлагалось открыть вложение, чтобы узнать адрес склада, где можно забрать не доехавшее до места назначения отправление. Банковские фишинговые атаки часто осуществлялись с помощью писем, в которых клиентам кредитных организаций предлагались различные льготы и бонусы. Активно эксплуатировалась также тема компенсаций и помощи в связи пандемией.
Как отмечают эксперты, киберпреступники специально создают фишинговые веб-сайты с «выгодными предложениями», чтобы заманивать туда пользователей, которые, ничего не подозревая, предоставляют этим сайтам свои личные данные (логины и пароли электронной почты, номера телефонов) и даже данные банковских карт, что открывает злоумышленникам прямой путь к банковским счетам пользователей. Следовательно, пользователи не должны терять бдительность, откликаться на подозрительные предложения и переходить по поддельным ссылкам электронных писем, социальных сетей, мессенджеров и сайтов, а далее предоставлять учетные данные неведомо кому. Необходимо обязательно учесть, что посещения фишинговых сайтов предотвращает включенная в антивирусе система «Антифишинг.