Հասարակություն 12:40 19/08/2020 Հայաստան
Հայկ Մարությանը պիտակավորել է լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը։ Այս մասին ասվում է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության ֆեյսբուքյան էջում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
«Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը օգոստոսի 18-ին, անդրադառնալով մամուլում շրջանառվող իր հավանական հրաժարականի մասին լուրին, պիտակավորել է լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը և լրատվականները բաժանել «նախկինների ու ներկաների»։
Սա անընդունելի մոտեցում է։ Քաղաքապետը կարող է անհամաձայնություն ունենալ լրատվականի այս կամ այն հրապարակման հետ, հերքել հրապարակված լուրը, բայց պիտակավորել և քաղաքապետին ոչ վայել կեցվածքով հանդես գալ լրատվականների հետ դիսկուրսում անթույլատրելի է։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը հորդորում է քաղաքապետին չթիրախավորել ազատ խոսքը, հարգալից խոսել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի մասին և հայտնել իր անհամաձայնությունը պետպաշտոնյային վայել՝ հաշվի առնելով էթիկայի կանոնները»,- ասված է գրառման մեջ։

Политика 13:12 19/08/2020 Армения
«Медиа адвокат»: Айк Марутян оскорбительно выразился относительно профессиональной деятельности журналистов
18 августа мэр Еревана Айк Марутян, комментируя слухи в СМИ о своей возможной отставке, навесил ярлыки на профессиональную работу журналистов и разделил СМИ на «бывших» и «новых». Об этом пишет инициатива «Медиа адвокат».
Отмечается, что это неприемлемый подход. Мэр может не согласиться с той или иной публикацией СМИ, опровергнуть информацию, но клеймить и выступать с неподобающей мэру позицией в дискурсе со СМИ – недопустимо.
Инициатива «Медиа адвокат» призывает мэра не критиковать свободу слова, призывает уважительно говорить о профессиональной работе и выражать несогласие в соответствии с этическими правилами, подобающими государственному должностному лицу.