Առողջություն 12:09 20/08/2020 Հայաստան
«Վանաձորի տեքստիլի երկու ֆաբրիկաներից մեկում 200 նմուշից 50-ը դրական է եղել, դա նշանակում է, որ այդ ֆաբրիկաներում պարզապես կանոնները ընդհանրապես չեն պահպանվում»,- կառավարության նիստում հայտնեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Վերջինս նաև նկատեց, որ Լոռու մարզի տարբեր տնտեսվարողների մոտ կատարված թեստավորման արդյունքներով վարակակիրներ չեն հատնաբերվել՝ բացառությանբ այդ երկու տեքստիլ ֆաբրիկաների:
Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը  չհամաձայնեց առողջապահության նախարարի հետ՝ հայտնելով, որ տնտեսվարողների մոտ սահմանված բոլոր կանոնները պահպանվում են և ենթադրեց, որ տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտում հայտնաբերված վարակակիրները դրսից են այն բերել:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին չհամաձայնեց Արթուր Ասոյանի հետ՝ նկատելով, որ եթե բոլորի մոտ ստուգում են և զրոյական վիկճակ է, իսկ նրանց մոտ 50, հետևաբար օջախը ֆաբրիկաներում է:
«Եթե ուրիշ տեղերից բերած լինեին, ապա ուրիշ տեղերում պետք է լիներ 200, իսկ իրենց մոտ՝ 50: Ես հիշեցի լեգենդար ՊԱԶ մակնիշի ավտոբուսը, որի մեջ աշխատանքի գնալուց և գալուց սահմանվածից կրկնակի, եռակի ավել մարդիկ էին նստում»,- հայտարարեց վարչապետը:
Իր պնդումը փաստարկելու համար Արթուր Ասոյանը  բերեց վիճակագրական տվյալներ, ըստ որոնց՝ հունիսի առաջին 15 օրը տնտեսվարողների մոտ արձանագրվել էր 18.3 տոկոս խախտումներ, հուլիսի նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է 5.1 տոկոս, իսկ  օգոստոսին՝ 3.6 տոկոս: Վերջինս կրկին պնդեց, որ շատ տնտեսվարողներ բարեխիղճ են, իսկ խնդիրը քաղաքացիների անձնական պատասխանատվության մեջ է:

Здоровье 14:48 20/08/2020 Армения
«На одной из двух текстильных фабриках Ванадзора 50 тестов из 200 были положительными. Это означает, что правила на этой фабрике вообще не соблюдаются», – сообщил на сегодняшнем заседании правительства Армении министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Министр отметил также, что по результатам тестирования различных хозяйствующих субъектов Лорийской области инфицированных не обнаружено, за исключением двух этих текстильных фабрик.
В свою очередь руководитель Офиса координации работ инспекционных органов Артур Асоян не согласился с министром здравоохранения, сообщив, что хозяйствующие субъекты соблюдают все установленные правила и предположил, что выявленные инфицированные в сфере текстильной промышленности заразились не на фабрике.
Премьер-министр Никол Пашинян не согласился с Артуром Асояном, отметив, что, если в других учреждениях, предприятиях получен нулевой результат по результатам тестирования, а на данной фабрике подтверждено сразу 50 случаев инфицирования, следовательно, очагом распространения инфекции является фабрика.
«Если бы они заразились в других местах, тогда и в других местах должно было быть по 200 инфицированных, а у них – примерно 50. Я вспомнил легендарный автобус ПАЗ, в который садились вдвое, втрое больше людей, чем установлено по правилам», – отметил он.
В качестве аргумента к сказанному Артур Асоян привел статистические данные, согласно которым, первые 15 дней июня среди хозяйствующих субъектов зафиксировано 18.3% нарушений, за аналогичный период июля зафиксировано 5.1%, а за август – 3.6%. Он вновь подчеркнул, что многие хозяйствующие субъекты добросовестно выполняют требования, а проблема заключается в личной ответственности каждого гражданина.