«Քանի կար աշխատատեղ էին ավելացնում՝ ի՞նչ եղավ հանկարծ»
Այսօր բողոքի ակցիա իրականացրած Մարալիկի պոլիկլինիկայի և ծննդատան աշխատակիցները Շիրակի մարզպետարան էին գնացել։ Մարզպետարանի առողջապահության և սոցիալական ապահովության վարչության պետի պարտականություններ կատարող Լեյլի Ասլանյանն ասաց, որ պետք է աշխատանքային քննարկում լինի փոխմարզպետի մասնակցությամբ, իրենց էլ մտահոգում է ծննդատան աշխատակիցների հարցը։
Նա նշեց, որ նախարարի հրամանով սահմանված են չափորոշիչներ, որոնց համապատասխանության դեպքում ծննդօգնություն իրականացնող բուժհաստատություններին տրվում են մակարդակներ, Մարալիկի մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքը չէր համապատասխանում այդ չափորոշիչներին։
Նա նշեց, որ բազմաթիվ քննարկումներ, հանդիպումներ են ունեցել այս խնդրով։
«Մենք հարցը բարձրաձանում ենք, լուծում են պատկան մարմինները։ Մեր վերջին գրությունը վարչապետին և տարածքային կառավարման նախարարին եղել է օգոտոսին 4-ին, դեռևս պատասխան չունենք»,- ասաց Լ.Ասլանյանը։
Նշվեց, որ քննարկումը փակ է։
Շիրակի փոխմարզպետ Վարդան Գրիգորյանը լրագրողներին ասաց, որ նոր է տեղեկացել, թե իբր քննարկվելու է Մարալիկի ծննդատան աշխատակիցներին աշխատանքից ազատելու հարցը:
«Նմանանատիպ քննարկում չի նախատեսվել այսօր և մոտ ապագայում չկա նախատեսված: Ես չգիտեմ, թե այդ տեղեկությունը որտեղից է։ Այս պահին, համենայնդեպս, մեզ մոտ նման քննարկում չկա։ Մեզ մոտ տնօրենն է հրավիրվել, որպեսզի ֆինանսիստի հետ ընթացիկ ֆինանսական և իրավաբանական հարցեր քննարկեն և հստակեցվեն: Դա ընդամենն աշխատանքային տիրույթում է և աշխատողներին աշխատանքից ազատելու հետ կապված չէ»,- ասաց Վ. Գրիգորյանը:
Ըստ նրա, մարզպետարանի ջանքերը միտված է նրան, որ որևէ բուժաշխատատեղ չփակվի և հիմա սպասում են առողջապահության նախարարության պատասխանին, հստակեցնելու, թե ինչ դիրքորոշում ունի կառավարությունը Մարալիկի ծննդատունը փակելու կամ պահելու վերաբերյալ:
Նա նշեց, որ ծննդատանը թերություններ են եղել, որոնք հիմա շտկվել են, նախարարությունից հանձնաժողովի են սպասում, որպեսզի գան ու իրենց գնահատականը տան՝ արդյոք համապատասխանում է հաստատությունը չափանիշներին, թե չի բավարավում։
«Մենք համարում ենք, որ բուժհաստատությունն արդեն համապատասխանում է բոլոր նորմատիվներին աշխատելու համար։ Այս իրավիճակում խանգարում է համավարակի հետ կապված վիճակը, պետք է մի փոքր համբերատար լինենք»,- նշեց Շիրակի փոխմարզպետը:
Հիշեցնենք, որ ծննդատան աշխատակիցները 7 ամիս է աշխատավարձ չեն ստացել։ Փետրվարին տեղի է ունեցել ուսումնասիրություն, որի արդյունքում Մարալիկի առողջության կենտրոն ՓԲԸ –ի մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքին կարգ չի շնորհվել, պետպատվերը մերժվել է։
Աշխատակիցներն ասում են, որ մի կերպ են ապրում։
«Զինվորի մայրիկ եմ, մի քանի ամիս է չեմ կարողանում իմ զինվորին օգնել»,- ասում է մանկաբարձուհի Մերի Ասատրյանը։
Մեկ այլ աշխատակից ասաց. «Այս ի՞նչ աբսուրդ երևույթ է՝ փակել ծննդատունը։ Քանի կար աշխատատեղ էին ավելացնում։ Այս ի՞նչ եղավ հանկարծ։ Հաստատվեցին աթոռներին ու եղածն էլ փակում են։ Քանի՞ ընտանիք է մնում գործազուրկ»։
Բուժաշխատողները նշում են, որ կորոնավիրուսի այս շրջանում ամբողջ ծանրությունն ընկած է բուժաշխատողների վրա, շտապօգնության վրա։
«Ղեկավարության որևէ ներկայացուցիչ չի արձագանքել շտապօգնության աշխատանքին։ Միայն պարգևավճարներն իրենց նախարարինն է ու չգիտեմ ինչերինն է։ Ի՞նչ է՝ մի հատ ուշադրության արժանի չենք մենք։ Այդ հիվանդության հետ կռիվ ենք տալիս, գերծանրաբեռնված վիճակում աշխատում ենք, ոչ մի արձագանք, ոչ մի խրախուսական բան, ոչ մի պարգևավճար։ Ստացել ենք Սամվել Կարապետյանի ուղարկած պարգևավճարները, որի համար շնորհակալ ենք։
Կոպիտ ասած՝ թքած ունեն»,- ասաց աշխատակիցներից մեկը։
«Ծննդատան աշխատակիցներից Արեգնազան Բալոյանը խնդրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին լուծում տալ հարցին։
«Մարալիկի ծննդատունը 17 գյուղի է սպասարկում, ինչի՞ պիտի այսօր այն փակվի, ծնունդ չընդունի, բուժանձնակազմը ինչո՞ւ պետք է այսօր բողոքի ակցիա անի։ Չէ՞ որ մենք ճանապարահ փակեցիքն։ Ես խալաթով ճանապարհ եմ փակել, դուխով վարչապետ եմ ուզել, որ այսօր այս խնդրի առաջ կանգնե՞նք, սա՞ էր մեր ուզած Հայաստանը։ Ես նկատողություն եմ ստացել, որ խալաթով, բաբուճներով դուրս եմ եկել ու ճանապարհ փակել, ցանկացել եմ որ Մարալիկը բարգավաճի»,- ասաց նա:
Տիկին Արեգնազանը նշեց, որ այսքան ժամանակ «բունտ» են անում, բայց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը չի բարեհաճել գալ Մարալիկ ու հասկանալ, թե ինչի համար է ժողովուրդը բողոքում։
«Ես միայնակ կին եմ, ոչ աշխատանք ունեմ, ոչ թոշակ ունեմ եմ, ինչո՞վ պետք է ապրեմ, ու ասում եք՝ դուխով Հայաստան, սա՞ է մեր դուխով Հայաստանը։ Խնդրում ենք, թող այս հարցին լուծեն»,- ասաց Արեգնազան Բալոյանը:

Здоровье 18:05 21/08/2020 Армения
Сотрудники роддома Маралика: Они заявляли, что увеличат число рабочих мест, так что же вдруг случилось?
Сотрудники поликлиники и роддома Маралика, которые сегодня утром проводили акцию протеста, посетили также администрацию Ширакской области Армении. Временно исполняющая обязанности начальника управления здравоохранения Ширакской областной администрации Лейли Асланян отметила, что следует провести рабочее обсуждение с участием заместителя губернатора, поскольку их также волнует вопрос сотрудников роддома.
Она отметила, что указом министром установлены критерии, в случае соответствия которым медицинским учреждениям, осуществляющим акушерскую помощь, предоставляются степени, а отделение гинекологии и родовспоможения Маралика не соответствует данным критериям.
По её словам, были организованы многочисленные обсуждения, встречи по данной проблеме.
«Мы заявляем о данном вопросе, а решают его – правомочные органы. Наше последнее письмо премьер-министру и министру территориального управления было направлено 4 августа, пока ответа не получили», – отметила Л. Асланян.
В свою очередь заместитель губернатора Ширакской области РА Вардан Григорян в беседе с журналистами отметил, что только был проинформирован, что якобы будет обсужден вопрос об увольнении сотрудников роддома Маралика.
«Подобного обсуждения сегодня не предусмотрено и в ближайшем будущем также не планируется. Не знаю, откуда поступила такая информация. В данный момент, по крайней мере, у нас в повестке такого обсуждения нет. К нам был приглашен директор для обсуждения и уточнения текущих финансовых и юридических вопросов. Это всего лишь рабочие моменты, которые никак не связаны с увольнением сотрудников», – отметил В. Григорян.
По его словам, усилия областной администрации нацелены на то, чтобы сохранить рабочие места медработников и сейчас они ожидают ответа министерства здравоохранения для уточнения позиции правительства касательно закрытия или сохранения роддома Маралика.
По его словам, в роддоме были зафиксированы упущения, которые сейчас исправлены, они ждут комиссию из министерства, чтобы те пришли и дали свою оценку тому, соответствует ли данное учреждение установленным критериям или нет.
«Мы считаем, что медучреждение уже соответствует всем нормативам для работы. Мешает также сложившаяся в связи с коронавирусом ситуация, мы должны проявить немного терпения», – отметил заместитель губернатора.
Напомним, сотрудники роддома Маралика уже на протяжении 7 месяцев не получают зарплату. В феврале был проведен мониторинг, в результате которого ЗАО «Центр здоровья Маралик» не было присуждено соответствующей степени.
Сотрудники заявляют, что многие семьи из-за сложившейся ситуации останутся безработными.
«Что за абсурд – закрыть роддом. До этого они говорили, что планируют увеличить число рабочих мест. Так что же вдруг случилось? Теперь они крепко сидят в своих креслах и закрывают то, что есть. Так сколько же семей останутся безработными?» – отмечает один из сотрудников.
По словам медработников, в связи с коронаирвусом вся нагрузка лежит на плечах медработников, службе «Скорой помощи».
В свою очередь одна из сотрудниц роддома Арегназан Балоян попросила премьер-министра Никола Пашиняна решить данный вопрос.
«Роддом Маралика обслуживает 17 сел, почему же сегодня он должен закрыться? Почему медперсонал сегодня должен проводить акции протеста? Ведь мы участвовали в революции, перекрывали дороги, избрали премьер-министра, чтобы сегодня столкнуться с такой проблемой? Разве это Армения нашей мечты?» – отметила она.
А. Балоян подчеркнула также, что они провели столько акций протеста, но министр здравоохранения Армении Арсен Торосян даже не удосужился приехать в Маралик и понять, почему народ жалуется.
«Я живу одна, теперь у меня нет работы, я не получаю пенсию, на что мне жить? Прошу, пусть решат этот вопрос», – подчеркнула она.