Աշխարհում 16:59 22/08/2020 Աշխարհում
Առնվազն 17 մարդ է զոհվել Հարավային Սուդանում բեռնատար ինքնաթիռի վթարի հետևանքով: «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ,  դեպքի մասին տեղեկություն է հրապարակել «Սինհուա»-ն:
«Մենք հաշվեցինք 15 մարդ և անձնակազմի երկու անդամ, ուստի ընդհանուր թիվը 17 է»,- վթարի ականատես  Ջոզեֆ Մայոմի խոսքը ցիտել է գործակալությունը:
Նա նաև նշել է, որ մեկ մարդ ողջ է մնացել, նրան տեղափոխել են հիվանդանոց: Ըստ Մայոմի, ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել մայրաքաղաք Ջուբայի բնակելի շրջանի մոտակայքում:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Հարավային Սուդանի հարավային մասում վթարի է ենթարկվել South West Aviation  ավիաընկերության բեռնատար ինքնաթիռը: Ջուբայի օդանավակայանի ղեկավարը «Radio Tamazuj»-ին ասել էր, որ ինքնաթիռը մայրաքաղաքից ուղևորվում է դեպի Վաու և Ավեյլ բնակավայրեր: Նրա խոսքով, օդանավում եղել է մի քանի մարդ: Այն վթարի է ենթարկվել մայրաքաղաքի օդանավակայանից դուրս գալուց մի քանի րոպե անց: Դեպքի վայր են ժամանել արտակարգ դեպքերի խմբերը:

17 people killed in plane crash in South Sudan
At least 17 people were killed and one survived after a cargo plane crashed after takeoff from Juba airport in South Sudan on Saturday morning, Xinhua reported, citing witnesses.
Joseph Mayom, assistant professor at Upper Nile University told Xinhua by phone that a passenger who survived the incident was rushed to hospital in critical condition.
He said the cargo plane belonging to South West Aviation crashed after takeoff near Hai Referendum residential area in Juba, noting that the plane was still burning as the crowd scrambled over scattered cash.
Kur Kuol, director of Juba International Airport, confirmed the 9.00 am plane crash, noting that the plane was en route to Aweil and Wau to deliver staff salaries for an organization.