Տնտեսություն 17:11 22/08/2020 Հայաստան
Վանաձորի քիմիական  գործարանը որպես այդպիսին  շահագործման հեռանկար չունի։ Փոխարենը քաղաքային իշխանությունները ծրագրեր են կազմել ՝ տարածքն այլ նպատակներով օգտագործելու համար։
Panorama.am-ի հետ զրույցում  Վանաձորի քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը տեղեկացրեց, որ արդեն իսկ կա խոշոր ծրագիր՝ քիմպրոմի տարածքը տարբեր նպատակներով օգտագործելու նպատակով։
«Բուն քիմպրոմի շահագործմնան հեռանկարները գրեթե զրոյական են։ Բայց այդ  տեղի հետ կապված մի շարք պրոեկտներ ունենք։ Մի քանի կազմակերպությունների,սեփականատերերի, բանկի հետ հանդիպումներ են եղել,ունենք պայմանավորվածություն և մշակված ծրագիր։ Արդեն առարկայական քննարկումների  փուլ ենք մտնում։ Հնարավոր է այդ  տարածքի հարցը շուտով  լուծենք  և դարձնենք Վանաձորի համար արտադրական բիզնես գրավչության կենտրոն»,- ասաց քաղաքապետը։
Մեր դիտարկմանը, թե ի՞նչ է արտադրվելու կամ ինչպե՞ս է օգտագործելու տարածքը, քաղաքապետը պարզաբանեց․ «Ոչ թե լինելու է քիմական արտադրություն, այլ տարածքը բաժանվելու է հատվածների, յուրաքանչյուր հատվածի համար մշակվելու է առանձին ծրագիր։ Օրինակ՝ մի տեղում կարող  է լինել բանկ, մյուս հատվածում՝ արտադրություն, մի տեղում էլ՝ հյուրանոցային բիզնես և այլն»։
Այս բոլոր բիզնես-պրոեկտները հսկվելու են մեկ մարմնի կողմից։ Ասլանյանի փոխանցմամբ ՝ կստեղծվի մի կառույց, որը  կկառավարի քիմպրոմի տարածքում գտնվող արտադրական ենթակառուցվածքները։
Քաղապետը նաև հավելեց, որ ծրագիրը պատրաստ է, մասնավոր ընկերությունների և բանկի հետ ընդհանուր հայտարարի եկել են։ Այս պահին ծրագիրը Կառավարության հետ քննարկումների փուլում է։
«Եթե մեր բոլոր գաղափարները իմի բերվեն , ապա կունենանք  ոչ միայն  աշխատեղեր, այլև քաղաքի զարգացման և առաջխաղաղցման առումով առաջընթաց»,- եզրափակեց Ասլանյանը։
Հիշեցնենք, որ Վանաձորի քիմպրոմի շուրջ  տարբեր ժամանակներ, տարբեր ծրագեր են կազմվել, այդ թվում պարարտանյութերի արտադրության  և այլ,  սակայն  և ոչ մի ծրագիր այդպես էլ չի իրագործել։ Ցայսօր գործանաի տարածքը  համարվում է լքված տարածք։

Экономика 18:18 22/08/2020 Армения
ЗАО «Ванадзор-Химпром» не планируется эксплуатировать в перспективе. Вместо этого, городские власти составили программы по использованию данной территории в других целях.
Мэр Ванадзора Мамикон Асланян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил, что уже составлена крупная программа с целью использования территории химпрома в различных целях.
«Перспективы по эксплуатации ЗАО “Ванадзор-Химпром” уже почти являются нулевыми. Но что касается места, то имеется множество проектов. Были проведены встречи с представителями нескольких организаций, банков, предпринимателями, достигнута договоренность и разработана программа. Мы вступаем уже на этап предметных обсуждений. Возможно, вопрос данной территории будет вскоре решен, и мы превратим её в центр промышленного бизнеса для Ванадзора», – сообщил мэр.
На замечание, какое производство будет налажено или как будет использоваться данная территория, мэр пояснил: «Будет не химическое производство, а территория будет разделена на сегменты, для каждого из которых будет разработана отдельная программа. К примеру, в одном месте будет банк, в другом – предприятие, в третьем – гостиничный бизнес и прочее».
Все данные бизнес-проекты будут контролироваться со стороны одного органа. По словам М. Асланяна, будет создана структура, которая будет руководить производственные инфраструктуры, находящиеся на территории химпрома.
Мэр добавил также, что программа готова, они пришли к согласию с частными компаниями и банками. В данный момент программа находится на стадии обсуждения с правительством РА.
«Если обобщить все наши идеи, то будут созданы не только новые рабочие места, но также зафиксирован прогресс по части развития и процветания города», – резюмировал М. Асланян.
Напомним, в различное время вокруг ЗАО «Ванадзор-Химпром» разрабатывались и составлялись различные программы, в том числе – производство удобрений и пр., однако, пока не была осуществлена ни одна программа. На сегодняшний день территория завода считается заброшенной.