Հայաստանում մեկնարկել է «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը
Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում օգոստոսի 23-ին տեղի է ունեցել «Միջազգային բանակային խաղեր-2020» մրցաշարի շրջանակում անցկացվող «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանը, ՊՆ և ԶՈՒ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ռազմական կցորդներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ողջունելով մրցույթի մասնակիցներին՝ գեներալ-լեյտենանտ Օնիկ Գասպարյանն իր խոսքում նշել է. «Վստահ եմ, որ թիմերը մրցելիս կցուցադրեն արհեստավարժություն, մարտական և մարտավարամասնագիտական պատրաստվածության բարձր աստիճան: «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կլինի մարտական եղբայրության և խիզախության իսկական տոն և կնպաստի միջազգային ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը»:
Հանդիսավոր միջոցառումը եզրափակվել է ՀՀ ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտի ցուցադրական ելույթով:
«Խաղաղության մարտիկ» մրցույթին մասնակցում են Հայաստանի, Բելառուսի, Հունաստանի և Ռուսաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
Մրցումներն անցկացվելու են Երևանում, Դիլիջանում և Իջևանում: Մասնակիցներն ուժերը կչափեն գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Տեր և տիկին», ռազմամասնագիտական «Պրոֆեսիոնալ» (կողմնորոշում տեղանքում, մարտական պատրաստության համալիր վարժություններ, բուժօգնության կազմակերպում), ռազմական պատմության գիտելիքների ստուգման «Էրուդիտ», ռազմամարզական «Աթլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար» մրցաձևերում:

В Армении стартовал конкурс «Воин мира»
23 августа в Военно-спортивном лицее имени Монте Мелконяна состоялась торжественная церемония открытия конкурса «Воин мира», который проходит в рамках турнира «Армейские международные игры-2020». Подробности представляет пресс-служба Минобороны Армении.
На торжественной церемонии присутствовали начальник генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенант Оник Гаспарян, высокопоставленные представители МО и ВС, военные атташе дипломатических представительств, аккредитованных в РА.
Приветствуя участников конкурса, генерал-лейтенант Оник Гаспарян отметил в своем выступлении: «Уверен, что команды в соревнованиях проявят профессионализм, высокий уровень боевой и тактико-профессиональной подготовки. Конкурс “Воин мира” станет настоящим праздником братства и мужества и будет способствовать укреплению международного военного сотрудничества».
Торжественное мероприятие завершилось показательным выступлением почетного караула Вооруженных Сил РА.
В конкурсе «Воин мира» принимают участие представители вооруженных сил Армении, Беларуси, Греции и России.
Соревнования пройдут в Ереване, Дилижане и Иджеване.
Этапы конкурса:
1. Военно-спортивный этап «Атлет».
2. Военно-профессиональный этап «Профессионал» (ориентация в местности, комплексные упражнения по боевой подготовке, организация медицинской помощи).