Մշակույթ 09:30 24/08/2020 Հայաստան
Օգոստոսի 21-ից Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում վերաբացվել է «Դալի և Պիկասո»  ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսի հանդեպ հետաքրքրությունը մեծ է, այս օրերին նաև հերթեր են գոյացել պատկերասրահի մուտքի մոտ։
«Հաշվի առնելով «Դալի և Պիկասո» ցուցահանդեսի հանդեպ հասարակության ահռելի հետաքրքրությունը և հակահամաճարակային կանոնների պահպանման արդյունքում գոյացած մեծ հերթերը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ համաձայնություն է ձեռք բերվել հավաքածուատեր Ալեքսանդր Շադրինի հետ երկարացնելու ցուցահանդեսը ևս մեկ շաբաթով՝ մինչև օգոստոսի 30-ը ներառյալ»,- հայտնում են Ազգային պատկերասրահից։
Աշխատանքային ժամերը ՝ օգոստոսի 25-30-ը ժամը 11.00-20.30-ը:
Հիշեցնենք,   որ   ցուցահանդեսը   ներկայացնում  է  Սալվադոր  Դալիի  և  Պաբլո Պիկասոյի  260  ստեղծագործություն  (քանդակ,  գրաֆիկա,  խեցեղեն)՝  «Искусство Наций»  հիմնադրամի  նախագահ,  մեկենաս  և  հավաքորդ  Ալեքսանդր  Շադրինի մասնավոր  հավաքածուից:  Այս ցուցահանդես-նախագիծն  արդեն  ներկայացվել  է բազմաթիվ երկրներում: Հավաքածուն Ալեքսանդր Շադրինը համալրել է 15 տարիների ընթացքում,  այն  Դալիի  ստեղծագործությունների  խոշորագույն  և  Պիկասոյի խեցեգործական  աշխատանքների  ամենաներկայանալի հավաքածուներից է աշխարհում:
Ցուցահանդեսը բացվել է մարտի 7-ին, պետք է գործեր  մինչև ապրիլի 26-ը, սակայն համավարակով պայմանավորված պատկերասրահը փակ էր։

Культура 13:07 24/08/2020 Армения
С 21 августа в Национальной галерее Армении для посетителей вновь открылась выставка «Дали и Пикассо». Интерес к выставке – большой, в эти дни у входа в НГА выстроились даже очереди.
«С учетом огромного интереса общественности к выставке “Дали и Пикассо” и образовавшихся в результате соблюдения противоэпидемических правил очередей, при содействии министерства образования, науки, культуры и спорта Армении достигнута договоренность с коллекционером Александром Шадриным о продлении выставки еще на неделю – до 30 августа включительно», – сообщают из Национальной галереи.
Рабочие часы – с 11:00 до 20:30.
Выставка «Дали и Пикассо» задумана как своеобразный диалог между двумя прославленными художниками, которые при жизни так и не провели совместной выставки. Экспозиция включает около 260 произведений скульптуры, графики, керамики из частной коллекции президента фонда «Искусство Наций», мецената и коллекционера Александра Шадрина.
Выставка «Дали и Пикассо» с большим успехом прошла в ряде стран, а ныне представлена в Армении. Коллекция Александра Шадрина пополнялась в течение 15 лет, она является одной из крупнейших по количеству работ Дали, а собрание керамики Пикассо считается одним из самых значительных в мире.
Выставка открылась 7 апреля и должна была действовать до 26 апреля, однако из-за пандемии коронавируса НГА была закрыта.