Էրդողանը հայտարարել է Միջերկրական ծովում ռազմական գործողություններ սկսելու պատրաստակամության մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով՝ ներառյալ ռազմական, պաշտպանել իր շահերը Միջերկրական, Էգեյան և Սև ծովերում: Մուշի նահանգում նրա ելույթը հեռարձակվել է Թուրքիայի na[agahi թվիթերյան էջում:
«Գազետա.ռու»-ն գրում է, որ, ըստ Էրդողանի, Թուրքիան կստանա այն, ինչ պետք է ստանա այս շրջաններում:
«Մենք մեր գործընկերներին հորդորում ենք հեռու մնալ սխալ քայլերից, որոնք կարող են կործանարար լինել: Թուրքիան երկիր չէ, որի համբերությունը, հնարավորությունները և վճռականությունը կարելի է անվերջ փորձարկել», - ասել է Էրդողանը:
Նա նշել է, որ նրանք, ովքեր դեմ են թուրքական պետությանը, թանկ են վճարելու:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իրենց հորատման նավը հայտնաբերել է Սև ծովի խոշորագույն գազի հանքավայրը։
Պաշարները գնահատվում են 320 միլիարդ խորանարդ մետր: Թուրքիայի նախագահը հայտնել է, որ քաղաքացիներին գազ մատակարարելը կսկսվի մինչև 2023 թվականը:

Политика 15:26 26/08/2020 В мире
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что Анкара готова всеми возможными путями, в том числе военным, защищать свои интересы в Средиземном, Эгейском и Черном морях. Трансляция его выступления в провинции Муш велась на странице в Twitter турецкого лидера.
По его словам, Турция получит то, что ей причитается в этих регионах.
«Мы приглашаем наших партнеров отойти от ошибочных шагов, которые их погубят. Турция – не та страна, терпение, возможности и решимость которой можно испытывать бесконечно», — подчеркнул Эрдоган.
Он отметил, что те, кто выступит против турецкого государства, заплатят высокую цену.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил, что буровое судно обнаружило в Черном море крупнейшее месторождение газа.
Запасы оцениваются в 320 млрд кубометров. Президент назвал находку «открытием исторического масштаба» и добавил, что поставки газа гражданам начнутся к 2023 году, пишет gazeta.ru.