Էրդողանը հայտարարել է Միջերկրական ծովում ռազմական գործողություններ սկսելու պատրաստակամության մասին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է բոլոր հնարավոր միջոցներով՝ ներառյալ ռազմական, պաշտպանել իր շահերը Միջերկրական, Էգեյան և Սև ծովերում: Մուշի նահանգում նրա ելույթը հեռարձակվել է Թուրքիայի na[agahi թվիթերյան էջում:
«Գազետա.ռու»-ն գրում է, որ, ըստ Էրդողանի, Թուրքիան կստանա այն, ինչ պետք է ստանա այս շրջաններում:
«Մենք մեր գործընկերներին հորդորում ենք հեռու մնալ սխալ քայլերից, որոնք կարող են կործանարար լինել: Թուրքիան երկիր չէ, որի համբերությունը, հնարավորությունները և վճռականությունը կարելի է անվերջ փորձարկել», - ասել է Էրդողանը:
Նա նշել է, որ նրանք, ովքեր դեմ են թուրքական պետությանը, թանկ են վճարելու:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իրենց հորատման նավը հայտնաբերել է Սև ծովի խոշորագույն գազի հանքավայրը։
Պաշարները գնահատվում են 320 միլիարդ խորանարդ մետր: Թուրքիայի նախագահը հայտնել է, որ քաղաքացիներին գազ մատակարարելը կսկսվի մինչև 2023 թվականը:

Erdogan: Turkey will make no concessions in eastern Mediterranean
Turkey's President Recep Tayyip Erdogan has warned he would make "no concessions" in the eastern Mediterranean and that Ankara is determined to do whatever is necessary to obtain its rights in the Black Sea, Aegean and Mediterranean, Al Jazeera reported.
Speaking at an event on Wednesday commemorating the 11th-century military victory by Seljuk Turks over the Byzantine empire at Malazgirt, Erdogan also called on Turkey's counterparts to avoid mistakes that he said would bring their destruction.
"We don't have our eye on someone else's territory, sovereignty and interests, but we will make no concessions on that which is ours," Erdogan said, urging Greece to "avoid wrongs that will be the path to ruin".
"We will not compromise what is ours... We are determined to do whatever is necessary."
The source reminds that tensions over energy resources escalated between Turkey and Greece after Ankara sent its Oruc Reis survey vessel to disputed eastern Mediterranean waters this month, a move Athens has called illegal.