Տնտեսություն 13:37 26/08/2020 Հայաստան
«Ունենալ մեկ ամբողջական արբանյակ՝ այս պահին Հայաստանի համար նպատակահարմար չի համարվել»,- հրավիրված ասուլիսում  հայտնեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության  նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Ադրբեջանն արդեն երկրորդն է ուղեծիր բարձրացնում:
Նախարարը նկատեց, որ մեկ արբանյակի համար շրջանառվող  100-150 մլն ԱՄՆ դոլարը մեկնարկային գներն են, որը կարող է շատ ավելի աճել: Ըստ նրա, պետք է տեսնել՝ դրանց հզորություններն իրացվելու են, թե ոչ:
Հակոբ Արշակյանը տեղեկացրեց, որ կան երկու տեսակի՝ կապ ապահովող և ավելի էժան արժեքով երկրի մակերևույթն ուսումնասիրող արբանյակներ:
«Մենք հիմա էլ արբանյակային ծառայություններ գնում ենք և որոշակի ուղղություններով մատուցում ենք»,- հայտարարեց նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ գյուղական համայնքներում, որտեղ հեռուստաաշտարակների հզորությունները չեն բավարարում հեռուստաալիքների սփռման համար, «Հեռուստառադիոաշտարակների» ՓԲ ընկերությունը վարձակալում է արբանյակային կապի ալիքը և դրանով հեռարձակում է ապահովում երկրի ողջ տարածքում:
Նախարարի խոսքով, Հայաստանը որպես ՄԱԿ-ի անդամ պետություն իրավունք ունի ուղեծրում ունենալ արբանյակ, բայց այս պահին աշխատանքներ են տարվում տիեզերքում գտնվող այլ  արբանյակների սպասարկումից օգտվելու ուղղությամբ:

Политика 15:33 26/08/2020 Армения
Содержать один крупный спутник для Армении на данном этапе было сочтено нецелесообразным, заявил на созванной 26 августа пресс-конференции министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян.
Аршакян сделал соответствующее заявление в ответ на замечание журналиста, что Азербайджан вывел на орбиту второй спутник.
Стартовые цены на 1 спутник составляют 100-150 млн долларов, отметил министр, добавив, что цены могут вырасти.
По его словам, спутники по большому счету можно разделить на 2 группы: находящиеся на орбите геостационарные спутники, в основном обеспечивающие системы связи, и больше предусмотренные для изучения поверхности земли, находящиеся на более низких орбитах, меньшие по размеру и более доступные.
«Мы и сейчас закупаем спутниковые услуги и предоставляем в определенных направлениях», – сказал министр, добавив, что в сельских населенных пунктах, где мощности телебашен недостаточно для трансляции телеканалов, ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» арендует канал спутниковой связи и, таким образом, обеспечивает трансляцию на всей территории страны.