ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:37 26/08/2020 Հայաստան
«Հրապարակ». Հանրակրթության համակարգը սկանդալների պակաս չունի. հիմա էլ դժգոհություն հասունանում ֆինանսավորման նոր կարգի շուրջ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հանրակրթության համակարգում պայթող սկանդալները կարող են գործող իշխանությունների համար կործանարար լինել։ Ոչ միայն չափորոշիչների, դասագրքերի, բուհական ընդունելության քննությունների, սեպտեմբերի 15-ից սկսվող ուսումնական գործընթացի ուղեցույցի հետ կապված է կրթական համակարգում դժգոհություն հասունանում, այլ նաև ֆինանսավորման նոր կարգի, որի նախագիծն օրերս հրապարակվեց։
Երբ 1999-2000 թվականներին հանրակրթության ոլորտն անցավ աշակերտ-թվով ֆինանսավորման, դա արվեց Համաշխարհային բանկի և միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների ակտիվ մասնակցությամբ ու հսկայական վարկային միջոցների ներգրավմամբ, որն այսօր արտաքին պարտքի ձևով ծանրացած է ՀՀ քաղաքացիների վրա։
Այժմ, փաստորեն, գաղտագողի փորձ է արվում անցում կատարել դպրոց-թվով ֆինանսավորման, որը կտրուկ տարբերվում է նախկինից և էականորեն նվազեցնելու է դպրոցների ֆինանսավորումը, հատկապես՝ փոքր դպրոցներինը, ինչը նշանակում է, որ պետությունը որոշել է կրթությանը հատկացվող ֆինանսները նվազեցնել, ավելի պարզ ասած՝ միջոցներ խնայել դպրոցների վրա»։

Пресса дня 12:42 26/08/2020 Армения
Газета «Грапарак» пишет: «Вспыхивающие в общеобразовательной системе Армении скандалы могут иметь разрушительные последствия для действующих властей. В системе образования недовольство назревает не только в связи со стандартами, учебниками, вступительными экзаменами в вузы, пособием по начинающемуся с 15 сентября учебному процессу, но и новым порядком финансирования, проект которого был обнародован на днях».
«Когда в 1999-2000 гг. сфера общего образования перешла на финансирование по числу учащихся, это было сделано при активном участии международных финансовых организаций и Всемирного банка и привлечении огромных кредитов, которые сегодня в виде внешнего долга лежит на плечах граждан РА.
Теперь, по сути, скрытно предпринимается попытка перейти на финансирование по числу школ, что сильно отличается от предыдущего и значительно сократит финансирование школ, особенно небольших школ, что означает, что государство решило сократить финансирование для сферы образования, проще говоря сэкономить на школах», – пишет издание.