Սպորտ 18:30 26/08/2020 Աշխարհում
Ինչպես հայտնի է, օգոստոսի 28-30-ը, տեղի է ունենալու ծանրամարտի միջազգային  հեռավար մրցաշար։ Այն նվիրված է Ուզբեկստանի հանրապետության անկախության տոնին։ Այդ անունն է կրում նաև խաղարկվող գավաթը։ Այս մասին գրում է ՀԱՕԿ-ը։
Միջոցառման նկատմամբ հետաքրքրությունը  փոքր չէ։ Արդեն  40 երկիր, այդ  թվում՝  Հայաստանը, հայտ է ներկայացրել։ Մրցանակները կխաղարկվեն հինգ քաշային կարգերում։
Կազմկոմիտեն  և ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան համատեղ քննարկել են մրցաշարին առնչվող  բազում հարցեր։
Բոլոր մրցավայրերում պայմանները պետք է համապատասխանեն պահանջներին։ Իսկ կազմակերպիչ երկրում  / Ուզբեկստանում /  տեղադրվել են լրացուցիչ սարքավորումներ և արագընթաց Wi-Fi ցանցեր։
Եթե  գրանցվեն համաշխարհային բարձրագույն նվաճումներ, ապա ռեկորդակիրը տեղում կենթարկվի դոպինգ քննության: «Մաքուր»  լինելու պարագայում, նոր նվաճումը  պաշտոնական գրանցում կստանա։
Կազմակերպիչ երկրի տարածքում կլինի ուղիղ եթերի հեռարձակում։ Հաղթողները կորոշվեն միայն  երկամարտի  արդյունքով։ Էկրանին կցուցադրվեն մրցանակակիրների լուսանկարները՝ մեդալների պատկերներով և կհնչի հաղթող մարզիկի երկրի պետական օրհներգը։
Առաջին եռյակում տեղ գտնող ծանրորդները կստանան համապատասխանաբար 2500, 1500 և 750 ԱՄՆ դոլար։
Հավելենք, որ  Հայաստանը հայտավորել է  երեք ծանրորդ․ Անդրանիկ Կարապետյան / 87 կգ /, Սամվել Գասպարյան / 102 կգ /, գերծանրքաշային Վարազդատ Լալայան։

Спорт 18:46 26/08/2020 В мире
С 28 по 30 августа состоится международный онлайн-турнир по тяжёлой атлетике «Кубок Независимости Республики Узбекистан». Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
В целом, заявки на участие подали 150 спортсменов из около 40 стран мира, в том числе из Армении. Награды будут разыграны в 5 весовых категориях.
Условия на всех местах проведения соревнования должны соответствовать требованиям. В Узбекистане установлено дополнительное оборудование и высокоскоростные сети Wi-Fi.
В случае, если во время соревнований кто-то из участников установит рекорд, то рекордсмен после соревнования сдаст тест на допинг. Если он окажется «чистым», его результат будет считаться официальным.
Участники будут определены только по итогам двоеборья. Символично для победителей и призеров на подиуме экрана будут размещены их фотографии и изображения медалей. А государственный гимн будет звучать для спортсмена-победителя.
Тяжелоатлеты, вошедшие в тройку лидеров, получат соответственно 2500, 1500 и 750 долларов США.
Добавим, что от Армении заявки подали 3 тяжелоатлета: Андраник Карапетян (87 кг), Самвел Гаспарян (102 кг) и супертяжеловес Вараздат Лалаян.