ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:39 27/08/2020 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կորոնավիրուսի համավարակով և արտակարգ դրությամբ պայմանավորված տնտեսական անկումը նոր թափ է հավաքում: Եվ եթե տնտեսության անկումը նախորդ ամիսներին որոշակի տեմպով դանդաղել էր, ապա հուլիսի տվյալներն այնքան էլ ոգևորիչ չեն:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից տեղեկացավ, որ այս տարվա հուլիսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 10.2 տոկոսով նվազել է: Իսկ, ահա, տնտեսության առանձին ոլորտներ դիտարկելու արդյունքում պարզ է դառնում, որ անկման ամենամեծ տեմպերը եղել են արդյունաբերության ու ծառայությունների ոլորտում, իսկ ներքին առևտրաշրջանառությունը Հայաստանում 2020թ. հուլիսին, 2019-ի նույն ամսվա համեմատ, նվազել է 10.4%-ով: Այս տարվա հունվար-հուլիսին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 1.518 տրլն դրամ, որը 2019-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ նվազել է 11%-ով:
Հիշեցնենք նաև, որ այս տարվա առաջին եռամսյակում Հայաստանում գրանցված 3.9 % տնտեսական աճին երկրորդ եռամսյակում հաջորդել է շեշտակի անկումը։ Երկրորդ եռամսյակում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, տնտեսական անկումը կազմել է 13.7 %»։

Пресса дня 11:57 27/08/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет: «Экономический спад, обусловленный пандемией коронавируса и чрезвычайным положением, набирает новые обороты. И если в предыдущие месяцы спад экономики в определенной степени замедлился, то данные за июль не столь воодушевляют».
Как сообщили газете «Жоховурд» в статистическом комитете РА, в июле этого года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, индекс экономической активности Армении снизился на 10,2%. А в результате рассмотрения отдельных секторов экономики становится ясно, что самые высокие темпы спада были в сферах промышленности и услуг, а внутренний товарооборот в Армении в июле 2020 года, по сравнению с тем же месяцем 2019 года, сократился на 10,4%.
В январе-июле этого года торговый оборот составил 1,518 трлн драмов, снизившись на 11% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года.
«Напомним также, что после экономического роста в 3,9%, зарегистрированного в Армении в первом квартале этого года, во втором квартале последовал резкий спад. Во втором квартале, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, экономический спад составил 13,7%», – пишет издание.