«Ժողովուրդ». Ծառուկյանի հանդեպ հարուցված քրգործով արդեն 20 մեղադրյալ է ներգրավված
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ հարուցված քրեական գործով արդեն 20 մեղադրյալ է ներգրավված, չնայած նախաքննական մարմինն այս հարցով շատ բացահայտումներ դեռ չի անում: Ինչպես հայտնի է, հունիսի 14-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը խուզարկություն իրականացրեց ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը։
Այնուհետև ԱԱԾ-ն հունիսի 15-ին հաղորդագրություն տարածեց, համաձայն որի՝ երեք առանձին դեպքի առնչությամբ քրեական գործեր են հարուցվել։
Դրանից հետո Գագիկ Ծառուկյանը հրավիրվեց ԱԱԾ` նշված գործերով հարցաքննության։ ԱԱԾ-ի հաղորդագրության համաձայն՝ քրեական գործերից մեկը վերաբերում է 2017թ. ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու հարյուրավոր և համակարգային բնույթ կրող դեպքերին, որում ներգրավված են եղել ինչպես կուսակցության ղեկավար կազմը, այնպես էլ կուսակցության անդամները:
Ապա Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանական խումբը Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված խուզարկությունը համարել էր ապօրինի և ՀՀ վերաքննիչ դատարան այն անօրինական համարելու համար բողոք էր ներկայացրել: ՀՀ վերաքննիչ դատարանը մերժել է վերջիններիս բողոքը և օրինական է համարել ԱԱԾ-ի գործողությունները, որից հետո Ծառուկյանի պաշտպանական խումբը դիմել է Վճռաբեկ դատարան»:

Пресса дня 12:15 28/08/2020 Армения
По сведениям газеты «Жоховурд», по возбужденному в отношении лидера ППА Гагика Царукяна уголовному делу уже привлечены 20 обвиняемых, хотя орган предварительного следствия пока не представляет подробностей по этому поводу.
«Как известно, 14 июня Служба национальной безопасности провела обыск в особняке лидера ППА Гагика Царукяна.
Затем, 15 июня, СНБ распространила сообщение, согласно которому уголовные дела возбуждены по трем отдельным эпизодам.
После этого Гагик Царукян был вызван в СНБ для допроса по указанным делам. Согласно сообщению СНБ, одно из уголовных дел относится к сотням и носящим системный характер случаям подкупа избирателей и получения взятки во время парламентских выборов 2 апреля 2017 года в Республике Армения, в которых участвовали как руководящий состав партии, так и члены партии.
Затем группа защиты Гагика Царукяна сочла обыск, проведенный Службой национальной безопасности, незаконным, и подала жалобу в Апелляционный суд РА. Апелляционный суд РА отклонил жалобу последних, посчитав действия СНБ законными, после чего группа защиты Царукяна обратилась в Кассационный суд», – пишет газета.