Իրավունք 15:27 31/08/2020 Հայաստան
Վկայակոչելով հավաստի տեղեկությունները՝ աղբյուրը հայտնում է, որ 2018թ. Հեղափոխությունից հետո ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար նշանակված Գեղամ Վարդանյանին, որը 2019թ.-ից զբաղեցնում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցչի պաշտոնը, կասկածում են վատնումներ և չարաշահումներ կատարելու մեջ։
Հանձնաժողովի աղբյուրի փոխանցմամբ, ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հանձնարարությամբ՝ ներքին քննություն է սկսվել, որը միտված է պարզելու Վարդանյանի կողմից տնօրինվող միջոցների վատնման մասին տվյալներն ու հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերը։ ՀՀ ներկայացուցչին կասկածում են գիտահետազոտական աշխատանքների համար հատկացված ֆինանսական միջոցների վատնման և տենդերների հայտարարման կանոնների խախտման մեջ։
Ըստ տեղեկությունների, քննության համար հիմք են հանդիսացել տվյալները, համաձայն որի՝ Գեղամ Վարդանյանն, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, աշխատանքի է տեղավորվել իր մերձավորներին, որոնց միջոցով փորձել է ազդել տենդերների վերաբաշխման վրա։
Մասնավորապես, նոր պայմաններ են առաջ քաշել կապալառուների առջև, որպեսզի գործող կազմակերպությունների մասնակցությունը դառնա անհնար և մրցույթում հաղթեն նոր ընկերություններ՝ կոռուպցիոն սխեմաների գործադրմամբ։
«Գեղամ Վարդանյանը ԵՏՀ-ում իրականացնում է նախարարի գործառույթներ և կոչված է համակարգելու ներքին շուկաների և ինֆորմացիզացիայի աշխատանքները, որոնք բառացիորեն ձախողել է։ Արդեն իսկ արձանագրված փաստ է, որ Վարդանյանի պաշտոնեական անգործության հետևանքով տապալվել է ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի զարգացման աշխատանքները, ինչը միտված է ապահովելու Եվրասիական տնտեսական հաձնաժողովի անդամ երկրների մաքսային և այլ թվայնացված ընդհանուր համակարգերի շահագործման անխափանությունը»,-ասել է «Փաստինֆո»-ի զրուցակից ԵՏՀ պաշտոնյան՝ ընդգծելով, թե կա վարկած, որ հայկական կողմը միտումնավոր է անգործություն դրսևորում՝ հանձնաժողովի աշխատանքները տապալելու համար։

Право 16:33 31/08/2020 В мире
Ссылаясь на достоверные источники, издание пишет: «Гегам Варданян, назначенный после революции заместителем министра транспорта, связи и информационных технологий РА, который с 2019 года занимает должность представителя Армении в Евразийской экономической комиссии, подозревается в растрате и злоупотреблениях.
По словам нашего источника в комиссии, по поручению председателя Коллегии ЕЭК Михаила Мясниковича, начато внутреннее расследование, направленное на выяснение данных о растрате средств, которыми управляет Варданян, и возможных коррупционных рисков.
Представителя Армении подозревают в растрате финансовых средств, выделенных для научно-исследовательских работ, и нарушении правил объявления тендеров.
Согласно сведениям, основанием для расследования послужили данные, согласно которым Гегам Варданян, используя должностное положение, устроил на работу своих близких, посредством которых попытался повлиять на перераспределение тендеров. В частности, выдвинули новые условия для подрядчиков, чтобы участие действующих организаций стало невозможным и в конкурсе победили новые компании с применением коррупционных схем».
«Гегам Варданян выполняет в ЕЭК функции министра и призван координировать работы внутренних рынков и информации, которые буквально провалились. Уже констатирован факт, что вследствие служебного бездействия Варданяна провалились работы по развитию интегрированной информационной системы, что направлено на обеспечение нерушимости эксплуатации таможенных и других оцифрованных общих систем стран-членов Евразийской экономической комиссии», – приводит «ФактИнфо» слова представителя ЕЭК, который подчеркнул, что есть гипотеза, что армянская сторона умышленно проявляет бездействие, чтобы провалить работу комиссии.