Հասարակություն 09:00 01/09/2020 Հայաստան
Սեպտեմբերի 1-ն է՝  ուսումնական տարվա սկիզբը, սակայն դպրոցների դռները փակ են, բակերը դատարկ, անսովոր լռություն է։
Այս տարի, պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակով, ուսումնական տարվա մեկնարկը հետագձվել է. հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում ուսումնական գործընթացը հանրակրթության բոլոր մակարդակներում (տարրական, միջին և ավագ) մեկնարկում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 15-ից՝ առկա ուսուցմամբ, իսկ 1-ին դասարանցիները դպրոց են հաճախում սեպտեմբերի 14-ին։
Բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սեպտեմբերի 1-ին դասապրոցեսը կմեկնարկի միայն բակալավրի առաջին կուրսի ուսանողների համար: Մյուս բոլոր կուրսերի ուսանողների համար դասերի մեկնարկը տրվելու է սեպտեմբերի 15-ից։

Образование 09:53 01/09/2020 Армения
День знаний – это первые звонки и волнения, море цветов и белых бантов, и, конечно, это самый долгожданный день для тех, кто впервые переступит школьный порог.
Традиционно 1 сентября – в праздник начала нового учебного года – в школах проходят линейки, с особой торжественностью встречают первоклассников.
Однако в этом году в Армении 1 сентября двери школ закрыты, дворы – пусты, царит непривычная тишина.
Дело в том, что в этом году, из-за пандемии коронавируса, начало учебного года в Армении отложено. Учебный процесс в общеобразовательных учреждениях на всех уровнях общего образования (начальная, средняя и старшая школах) начинается с 15 сентября 2020 года (стационарное обучение), а первоклассники пойдут в школу 14 сентября.
В высших учебных заведениях занятия 1 сентября начнутся только для студентов первого курса бакалавриата. Занятия для студентов всех остальных курсов начнутся с 15 сентября.