Հասարակություն 15:15 01/09/2020 Աշխարհում
Սառցադաշտերի հալչելը կարող է հանգեցնել բնապահպանական վատագույն աղետին՝ կլիմայի տաքացմանը: Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, համապատասխան հետազոտությունը հրապարակված է EurekAlert!-ի մամուլի հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ 90-ական թվականներից սկսած Գրենլանդիայում և Անտարկտիկայում սառույցի հալվելու պատճառով համաշխարհային օվկիանոսի մակարդակը բարձրացել է 1,8 սանտիմետրով: Կլիմայի փոփոխության հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ դա համապատասխանում է երկրագնդի տաքացման վատագույն տարբերակին:
Մեծ Բրիտանիայի Լիդսի համալսարանի և Դանիայի օդերևութաբանական ինստիտուտի գիտնականների տվյալներով, եթե սառցադաշտերը շարունակեն հալչել նույն արագությամբ, ապա դարի վերջին օվկիանոսի մակարդակը կբարձրանա ևս 17 սանտիմետրով և կառաջացնի ջրհեղեղներ, որոնք վտանգի տակ կդնեն 16 միլիոն մարդու կյանք:

Общество 16:19 01/09/2020 В мире
Таяние ледников может привести Землю к худшей экологической катастрофе — потеплению климата. Соответствующее исследование опубликовано в пресс-релизе EurekAlert! Информацию передает «Газета.Ру».
Отмечается, что с 90-х годов из-за таяния льдов в Гренландии и Антарктике мировой океан поднялся на 1,8 см. Как заявила Межправительственная комиссия по изменению климата, это отвечает худшему варианту потепления на планете.
По данным ученых из Лидского университета в Великобритании и Датского метеорологического института, если ледники будут таять с такой же скоростью, то к концу века уровень океана поднимется еще на 17 см и вызовет наводнения, затрагивающие 16 млн человек.
«Быстрое таяние ледников обгоняет климатические модели, которыми мы руководствуемся, и мы можем оказаться неподготовленными к рискам, связанным с повышением уровня моря», — говорится в документе.