Առողջություն 10:14 02/09/2020 Հայաստան
«Պռոշյան կոնյակի գործարան» մասնաճյուղում տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով տուժած 4 պացիենտի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր, դինամիկայում կայուն:
Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը հայտնում է, որ 32 և 46 տարեկան պացիենտները վիրահատվել են. վիրահատությունը հաջող է ընթացել: Բացի այրվածնքերից, վերջիններս ունեն նաև կոտրվածքներ` սրունք-թաթային հոդերի շրջանում:
Մյուս պացիենտների առողջական վիճակում փոփոխություն չկա:
Հիշեցնենք՝ ԱԻՆ-ից հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 1-ին, ժամը 12:08-ին Մարզային ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Արմավիր գյուղի «Պռոշյանի կոնյակի գործարան»-ում։ Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ Արմավիրի մարզային փրկարարական վարչության օպերատիվ խումբը և հրշեջ-փրկարարական ջոկատներից չորս մարտական հաշվարկ: Պարզվել է, որ սպիրտի տարրայում (30 տոննա) տեղի է ունեցել պայթյուն՝ հրդեհի բռնկումով․ կան զոհեր և տուժածներ։ Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 12։44-ին, մարվել՝ 13:12-ին: Այրվել են սպիրտի տարան, մոտ 35 գմ տախտակամած և «KAR» մակնիշի ամբարձիչ:
Մինչ փրկարարների կանչի վայր հասնելը, Հովհաննես Ն.-ն (ծնված 1958 թ․), Գևորգ Մ․-ն (ծնված 1977 թ․), Սարգիս Ե․-ն (ծնված 1996 թ․) և Հարություն Մ․-ն (ծնված 1974 թ․) հոսպիտալացվել են Արմավիրի ԲԿ, որտեղ բժիշկները տուժածների առողջական վիճակը գնահատել են միջին ծանրության։
Փրկարարները թիթեղների տակից դուրս են բերել Արեն Ա․-ի (մոտ 35-40 տ․) և Լյովա Ա․-ի (ծնված 1974 թ.) դիերը և մոտեցրել շտապօգնության ավտոմեքենային․ փրկարարներն իրականացրել են տարաների հովացման աշխատանքներ:
Կանխվել է հրդեհի տարածումը դեպի 11 հատ 30 տոննա տարողությամբ և 8 հատ 20 տոննա տարողությամբ սպիրտի տարաներ և մոտակա պահածոների արտադրամաս:

Здоровье 10:31 02/09/2020 Армения
Состояние здоровья 4 пациентов, пострадавших в результате пожара в филиале «Прошянского коньячного завода» в селе Армавир, продолжает оставаться крайне тяжелым, со стабильной динамикой.
Пресс-секретарь министерства здравоохранения Армении Алина Никогосян сообщает, что 32-летний и 46-летний пациенты были прооперированы, операции прошли успешно. Последние, кроме ожогов, получили также переломы – в районе голеностопных суставов.
В состоянии здоровья двух других пациентов изменений нет.
Как сообщила пресс-служба МЧС Армении, 1-го сентября в 12:08 в Региональный центр управления в кризисных ситуациях был получен звонок о том, что вспыхнул пожар на «Прошянском коньячном заводе» в селе Армавир.
На место происшествия выехали четыре боевых расчета из пожарно-спасательных отрядов и оперативная группа Армавирского регионального спасательного управления СС МЧС РА. Выяснилось, что в контейнере спирта (30 тонн) произошел взрыв с возгоранием: есть погибшие и пострадавшие. Пожар был локализован в 12:44, и потушен – в 13:12. Сгорели контейнер спирта, настил (около 35 пог. м) и подъемник марки «KAR».
До прибытия спасателей на место происшествия пострадавшие Ованнес Н. (1958 г. р.), Геворк М. (1977 г. р.), Саркис Е. (1996 г. р.) и Арутюн М. (1974 г. р.) были госпитализированы в медицинский центр Армавира, где состояние здоровья пострадавших врачи оценили как средней тяжести.
Спасатели извлекли из-под пластин тела Арена Н. (около 35-40 лет) и Левы Н. (1974 г. р.) и донесли их до машины скорой помощи. Спасатели осуществили работы по охлаждению контейнеров.
Было предотвращено распространение пожара в сторону 11 контейнеров для спирта вместимостью в 30 тонн и 8 контейнеров для спирта вместимостью в 20 тонн, а также в сторону находящегося неподалеку консервного цеха.