Մշակույթ 14:15 04/09/2020 Հայաստան
Մոսկվան նշում է ծննդյան 873-ամյակը: Ռուսաստանի մայրաքաղաքի տոնը «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին է, որ նշվում է նաև  Երևանում։ Այս տարի, համավարակով պայմանավորված, տոնական միջոցառումները կլինեն օնլայն ֆորմատով։ Այս մասին «Դոմ Մոսկվի»  մամուլի ծառայությունից։
Եռօրյա տոնական միջոցառումները մեկնարկում են սեպտեմբերի 4-ին Ազգային պատկերասրահի ռուսական ավանգարդ ցուցասրահում տեսաէքսկուրսիայով։ Հիմնական միջոցառումները նախատեսված են սեպտեմբերի 5-ին և 6-ին։
Մարիամ Մեհրաբովա, Մարգարիտա Պոզոյան, Օլեգ Պոգուդին, Սոնա, Հայկո, Էրիկ Կարապետյան, Անգելինա Կապլան, Ալլա Լևոնյան և շատ այլ հայտնիներ կներկայացնեն կատարումներ նվիրված Երևանին և Մոսկվային։ Կհնչեն երկու մայրաքաղաքներին նվիրված ստեղծագործություններ։
Նախատեսվում է նաև մանկական համերգային ծրագիր, որտեղ կատարումներով հանդես կգան Նաիրա Գյուրջինյանի անսամբլը,  Բորիս և Անահիտ Ադամյանները, Արսեն Գրիգորյանի ստուդիայի փոքրիկները, Միշել Գրիգ (Միշա), Էռնա Միր ու էլի շատերը։
Տոնական մյուս համերգը նվիրված է խորհրդային ֆիլմերից արդեն հարազատ դարձած մեղեդիներին։  «Արտսինեմա» անսամբլը կկատարի «Ճանապարհ դեպի կրկես», «Ծառայողական սիրավեպ», «Ճակատագրի հեգնանքը» «Հարսնացուն հյուսիսց» և այլ սիրելի դարձած ֆիլմերի երգերը։
Միջոցառումները  կարելի է դիտել «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջում և պաշտոնական կայքէջում։
«Մոսկվային ու Երևանին միավորում է բազմադարյա եղբայրական, գործընկերային հարաբերությունների պատմությունը, հոգևոր մտերմությունը, միմյանց ավանդույթների ու սովորույթների նկատմամբ անկեղծ հետաքրքրությունը: Այսօր նույնպես երկու երկրները շարունակում են զարգացնլ ու ամրապնդել բազմակողմանի գործընկերային hարաբերությունները: Այս գործակցության շրջանակում կարևոր է նաև «Դոմ Մոսկվի»  կենտրոնի դերը, որը  նպաստում է մշակութային, դաստիարակչական, գործարար, հումանիտար կապերի զարգացմանը մեր երկրների մայրաքաղաքների միջև,  աջակցում է ռուսաց լեզվի մասսայականացմանը, զարգացնում երկու քաղաքների ու պետությունների միջև զբոսաշրջությունը։ Վստահ եմ, որ նման միջոցառումները կնպաստեն մշակութային երկխոսության զարգացմանը` դառնալով ռուս և հայ ժողովուրդների դարավոր բարեկամության հերթական վառ ապացույցը», -նշել է Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
Գարիկ Մարտիրոսյանը, Կարեն Ավանեսյանը, Իլոնա Բրոնիվիցկայան ու էլի շատ հայտնիներ տեսաուղերձով շնորհավորել են մայրաքաղաքի տոնը և կարևորել Երևանում տոնական միջոցառումների անցկացումը։
«Որպես մարդ, որն ապրել և մեծացել է Երևանում, առանձնահատուկ հպարտ եմ,  որ իմ հարազատ քաղաքը, «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի նախաձեռնությամբ նշում է չքնաղ Մոսկվայի ծնունդը։ Մոսկվան ինձ համար դարձել է երկրորդ տուն, երկար տարիներ ապրում ու աշխատում եմ այստեղ։ Ուրախալի է, որ նույնիսկ օնլայն ֆորմատով հավաքվեցինք այս գեղեցիկ միջոցառումների շուրջ, որոնք էլ ավելի են ամրացնում հայ և ռուս ժողովուրդների բարեկամությունը», - նշել  է հումորիստ, հաղորդավոր Գարիկ Մարտիրոսյանը։
«Ինձ համար Մոսկվան և Երևանը հարազատ քաղաքներ են, որոնք շատ նման են իրար։ Քայլում ես Երևանում, կարծես Մոսկվան է՝ Պուշկինի փողոց,  Սախարովի հրապարակ, Մոսկվա կինոթատրոն, քայլում ես Մոսկվայում, քեզ զգում ես, ինչպես Երևանում՝  Հայկական նրբանցք,  Հայաստան խանութ, շատ ուրախ եմ, որ մի Հայաստանում նշվում է Մոսկվայի օրը»,- պատմել  է հումորիստ Կարեն Ավանեսյանը։
Օնլայն միջոցառումներից բացի Մոսկվայի օրվա շրջանակում Հայաստանի շախմատի ակադեմիայի և Մոսկվայի շախմատի ֆեդերացիայի գործակցությամբ անցկացվում են  նաև շախմատի և շաշկու մրցաշարեր՝ Հայաստանի շաշկու ֆեդերացիայի հետ։
Մոսկվայի տոնի շրջանակում Երևանին Ավ․ Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում նախատեսվում է Ռուսական կենտրոնի բացում և հայկական դպրոցների ռուսական դասա-րաններին դասագրքերի փոխանցում:
Բոլոր տոնական միջոցառումները անց են կացվում Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի և «Միջազգային համագործակցության Մոսկովյան կենտրոն» պետական ունիտար ձեռնարկության նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ու Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ։

В Ереване отмечают День рождения Москвы
Москва отмечает свой День рождения – 873-летие. Вот уже второй год подряд, по инициативе Московского культурно-делового центра “Дома Москвы” в Ереване, День рождение столицы России отмечается также в Ереване. В этом году, из-за пандемии коронавируса, праздничные мероприятия пройдут в онлайн формате.
Трехдневные праздничные мероприятия стартуют 4 сентября видеоэкскурсией по залам Русского авангарда Национальной галереи Армении. Основные мероприятия намечены на 5-6-ое сентября.
Мариам Мерабова, Маргарита Позоян, Олег Погудин, Сона, Айко, Эрик Карапетян, Ангелина Каплан, Aлла Левонян и многие другие звезды выступят с песнями о Москве и Ереване. Прозвучат произведения, посвященные двум столицам.
Запланирована также детская концертная программа, в которой выступят ансамбль “Камертон” под руководством Наиры Гюрджинян, Борис и Анаит Адамяны, детская студия Арсена Григоряна, Мишел Григ (Мишa), Эрна Мир и другие.
Следующий праздничный концерт посвящен любимым мелодиям из советских кинофильмов. Ансамбль «Артсинема» исполнит музыку из кинофильмов «Дорога в цирк», «Служебный роман», «Ирония судьбы…» «Невеста с севера» и песни из других полюбившихся фильмов.
Мероприятия можно будет посмотреть на фейсбук страничке “Дома Москвы” и в официальных сетях.
«Москву и Ереван связывают вековые дружеские и партнерские отношения, духовное родство, взаимных интерес к традициям и обычаям друг друга. Сегодня тоже, 2 страны продолжают развивать и всесторонне укреплят партнерские отношения. В рамках данного сотрудничества важна также роль центра «Дом Москвы», который способствует развитию культурных, партнерских, гуманитарных связей между столицами наших стран, содействует популяризации русского языка, развивает турисм между двумя столицами и государствами. Уверен, что эти мероприятия будут способствовать развитию культурного диалога – став ярким свидетельством вековой дружбы русского и армянского народов», -отметил Генеральный директор центра «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян.
Гарик Мартиросян, Карен Аванесян, Ирина Броневицкая и многие другие знаменитости в своих видеобращениях поздравили День рождения столицы и подчеркнули важность проведения праздничных мероприятий в Ереване.
«Для меня, как для человека, который родился и вырос в Ереване, особенная радость, что мой родной город, блгодаря стараниям центра «Дом Москвы» отмечает день рождения прекрасной Москвы. Москва стала для меня вторым домом, я долгие годы уже живу и работаю здесь. Радостно, что даже в онлайн формате мы объединились вокруг этого замечательного мероприятия, который еще больше укрепят дружбу армянского и русского народов», - отметил юморист, ведущий Гарик Мартиросян.
«Для меня Москва и Ереван родные города, которые очень похожи друг на друга. Идешь по Ервану, как будто-бы Москва – улица Пушкина, площадь Сахарова, кинотеатр Москва. Ходишь по Москве, ощущаешь себя в Ереване: Армянский переулок, магазин “Армения”. Очень рад, что в нашей Армении отмечают День города Москвы»,- рассказывает юморист Карен Аванесян.
Кроме онлайн мероприятий, в рамках Дня Москвы совместно с Академией шахмат Армении и Шахматной федерацией Москвы проводятся шахматный, а Федерацией шашек Армении – турнир по шашкам.
В рамках Дня Москвы намечается открытие Русского центра в Центральной библиотеке им. Ав. Исаакяна г. Еревана и передача учебников в русские классы общеобразовательных школ Армении.
Все праздничные мероприятия проводятся по инициативе Департамента внешнеэкономических и международных связей г. Москвы, Государственного унитарного предприятия Москвы «Московский центр международного сотрудничества», Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване при поддержке Посольства Российской Федерации в Республике Армения и мэрии г. Еревана.