Քաղաքական 17:12 07/09/2020 Հայաստան
Հայաստանը դարձել է 47-րդ պետությունը, որն ավարտել է «Երեխաներին սեռական շահագործումից և սեռական բռնությունից պաշտպանության մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի վավերացումը» (Լանզարոտեի կոնվենցիա»): Այս մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ԵԽ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Պարույր Հովհաննիսյանը ի պահ հանձնեց վավերացման փաստաթուղթը ԵԽ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բատաինի-Դրագոնիի ներկայությամբ: Կոնվենցիան Հայաստանում ուժի մեջ կմտնի 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Տիկին Բատաինի-Դրագոնին ասել է. «Ես ողջունում եմ Հայաստանի կողմից Լանզարոտեի կոնվենցիայի վավերացումը: Կոնվենցիան ամենադաժան հանցագործություններից մեկը կանխելու և դրա դեմ պայքարի եզակի գործիք է, որը, ցավոք, դեռևս չափազանց տարածված է մեր հասարակության մեջ»:
Լանզարոտեի կոնվենցիան վավերացվել է Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետությունների կողմից, բացի Իռլանդիայից, ինչպես նաև Թունիսից: Համաձայն Կոնվենցիայի իրագործումը վերահսկող Լանզարոտեի կոմիտեի նախագահ Քրիստել դե Քրեյմի՝ «Լանզարոտի կոնվենցիան մեծ տարբերություն է ստեղծում ՝ օգնելով Եվրոպայի և նրա սահմաններից դուրս գտնվող կառավարություններին՝ համատեղ աշխատել երեխաների սեռական շահագործման և բռնության դեմ պայքարում:
Նշվում է, որ Եվրոպայում մինչև 18 տարեկան հինգ երեխաներից մեկը սեռական բռնության զոհ է: Լանզարոտեի կոնվենցիան պետություններին պարտավորեցնում է քրեականացնել երեխաների նկատմամբ բոլոր տեսակի սեռական հանցագործությունները, ներառյալ առցանց, պաշտպանել զոհերին և հետապնդել հանցագործներին: Այն նաև խնդրում է երկրներին, ինտեր ալիա,  ապահովել, որ երեխաների նկատմամբ սեռական հանցագործությունների վերաբերյալ վարույթ հարուցելու վաղեմության ժամկետը շարունակվի բավարար ժամանակահատվածով՝ թույլ տալու համար, որ դատավարությունը տեղի ունենա, երբ տուժողը դառնա չափահաս։

Politics 17:31 07/09/2020 Armenia
Armenia has become the 47th state to have completed the ratification of the Council of Europe’s Convention on Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse (“Lanzarote Convention”), the Council of Europe said in a statement.
The Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe, Ambassador Paruyr Hovhannisyan, deposited the instrument of ratification in the presence of Deputy Secretary General, Gabriella Battaini-Dragoni. The convention will enter into force in Armenia on 1 January 2021.
Ms Battaini-Dragoni said: “I welcome ratification of the Lanzarote Convention by Armenia. The Convention is a unique tool for preventing and fighting one of the most atrocious crimes, that is unfortunately still all too common in our society.”
The Lanzarote Convention has now been ratified by all Council of Europe member states except Ireland, and also by Tunisia. According to Christel de Craim, Chair of the Lanzarote Committee that monitors the implementation of the Convention, "The Lanzarote Convention is making a big difference helping governments across Europe and beyond to work together to tackle child sexual exploitation and abuse. Ireland is the one last missing piece of the jigsaw in Europe.”
One in five children under the age of 18 in Europe is a victim of sexual violence. The Lanzarote Convention obliges states to criminalise all kinds of sexual offences against children, including online, to protect victims and to prosecute perpetrators. It also requests countries, inter alia, to ensure that the statute of limitation for initiating proceedings regarding sexual offences against children continues for a sufficient period of time to allow the start of proceedings after the victim has reached the age of majority.