Սպորտ 20:00 07/09/2020 Աշխարհում
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) ակնկալում է ժամանակին անցկացնել Տոկիոյի խաղերը, որոնք նախատեսված են 2021 թվականի ամռանը:
ՄՕԿ-ի փոխնախագահ Ջոն Քոութսի խոսքով` օլիմպիական խաղերը տեղի կունենան անկախ նրանից, թե աշխարհում ինչպես կզարգանան կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակը:
«Խաղերը կանցկացվեն կորոնավիրուսով կամ առանց դրա: Դրանք կսկսվեն հաջորդ տարվա հուլիսի 23-ին: Այս խաղերի նախնական կարգախոսն էր «Վերականգնել Ճապոնիան 2011-ի ցունամիից հետո»:
Այժմ այն անկասկած կփոխարինվի «Հաղթելով COVID-19- ին` լույսը թունելի վերջում» կարգախոսով:
Կազմակերպիչների համար այժմ մարտահրավեր է հաշվի առնել բոլոր հակաքայլերը, որոնք կպահանջվեն խաղերն անցկացնելու համար: Որոշ երկրներում կորոնավիրուսը վերահսկվելու է, որոշ երկրներում՝ ոչ: Եվ մարզիկներն ամբողջ աշխարհից կգան խաղերին»,- AFP-ի միջոցով տարածված Քոութսի խոսքը հրապարակել է «Գազետա ռու»-ն:

Sport 20:32 07/09/2020 World
The postponed Tokyo Olympic Games will go ahead next year "with or without Covid", the vice-president of the International Olympic Committee says.
John Coates confirmed to news agency AFP that the Olympics would start on 23 July next year, calling them the "Games that conquered Covid", BBC News reported.
They were originally scheduled to start in July 2020, but were postponed due to Covid-19 fears.
The IOC had earlier said they would not delay the Games beyond 2021.
"The Games were going to be their theme, the Reconstruction Games after the devastation of the tsunami," Mr Coates told AFP, referring to 2011 catastrophic earthquake and tsunami in Japan.
"Now very much these will be the Games that conquered Covid, the light at the end of the tunnel."
In July, Tokyo 2020 chief executive Toshiro Muto said it was possible that the Games be held to a "limited" audience, but said they wanted to avoid the possibility of having no spectators at all.
Instead, he added that the Games could potentially "simplify" its opening and closing ceremonies, as well as reduce the number of staff and delegations from each country.