«Այս հրապարակից դուրս է գալու մեր պայքարը, եթե դու էշի նման համառես, Արայի՛կ». Չախալյան
«Արայի՛կ, դու պետք է հեռանաս, ու որքան շուտ ընդունես այս ճշմարտությունը, այդքան լավ»,- այսօր ԿԳՄՍ նախարարի հրաժարականի պահանջով բողոքի ակցիայի ընթացքում ասաց «Կամք» հասարակական նախաձեռնության ղեկավար Վահագն Չախալյանը։
Նա նշեց, որ անցած շաբաթ տեղի ունեցած ակցիաներից հետո, նախարարությունից փոխձել են բոլոր մասնակիցներին մեկ առ մեկ հանդիպել և վախեցնել։
«Այո, դա իր ազդեցությունն ունեցավ, որոշ շահային խմբերի պահանջները բավարարվեցին, նրանք կաշառվեցին և չեն մասնակցում այս ակցիային։ Բայց հասկացեք, որ ժողովորւդը չի ուզում ձեր ազգադավ չափորոշիչները։ Դուք կարող եք այնպես անել, որ մենք չգանք այս հրապարակ, բայց դրանով ժողովրդի պահանջը չի վերանալու։ Ընդհակառակը, այն գնալով տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների է համախմբելու այս հրապարակը։ Այս հրապարակից դուրս է գալու մեր պայքարը, եթե դու էշի նման համառես, Արայի՛կ։ Դու պետք է հեռանաս, Արայի՛կ, դու պետք է հիշես, որ ժողովրդի ձայնով ես դու դարձել նախարար, այսօր այն նույն ժողովուրդը պահանջում է՝ հեռացի՛ր»,- շեշտեց նա։
Վահագն Չախալյանի պնդմամբ, հանուն հայ երեխաների ապագայի պետք է Արայիկ Հարությունյանը հեռանա։ Նա նշեց, որ իրենց միակ նպատակը հայկականը պահպանելն է։
««Կամք» նախաձեռնությունը, արձանագրում է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար, տխրահռչակ Արայիկ Հարությունյանը շարունակում է արհամարհել ժողովրդի պահանջները և չի ներկայացնում հրաժարական, իսկ ԱԺ-ն չի հրաժարվում արտակարդ դրության պայմաններում ընդունված և ժողովրդին պարտադրված «Լանզարոտեի» կոնվենցիայից։ Եվ մենք հայտարարում ենք՝ չենք հանդուրժելու «Բաց հասարակության» հիմնադրամի և նրա կողմից ֆինանսավորված գործիչների կողմից Հայաստանի Կառավարության պատանդ վերցված լինելու ակնառու փաստը։
Մենք չենք համակերպվելու, որ ՀՀ իշխանությունները պետք է գերի վերցված լինեն օտարերկրյա կազմակերպությունների կողմից։ Մենք ազատագրելու ենք մեր կառավարությունը։ Մենք չեն հանդուրժելու հայի նկատմամբ հայտարարված պատերազմը։ Մենք կոչ ենք անում ՀՀ ուժային կառույցներին՝ օր առաջ ազատվել սորոսական գործակալներից։ Պահանջում ենք պարետատան ղեկավար Տիգրան Ավինյանից՝ զերծ մնալ մեր ապագա հավաքներն արգելելուց։ Եվ կոչ ենք անում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ օր առաջ ազատվել սորոսական գործիչներից և առաջին հերթին՝ տխրահռչակ Արայիկ Հարությունյանից»,- իրենց պահանջը ներկայացրեց Վահագն Չախալյանը։

Общество 20:19 07/09/2020 Армения
«Араик, ты должен уйти, и чем раньше ты примешь эту истину, тем лучше», – сказал сегодня глава общественной инициативы «Камк» («Воля») Ваагн Чахалян во время акции протеста с требованием отставки министра образования, науки, культуры и спорта Армении Араика Арутюняна.
Он отметил, что после акций, имевших место на прошлой неделе, из министерства пытались встретиться со всеми участниками акции и запугать их.
«Да, это возымело действие, требования некоторых заинтересованных групп были удовлетворены, их подкупили, они не участвуют сегодня в этой акции. Но поймите, что люди не хотят ваших антинациональных стандартов. Вы можете сделать так, чтобы мы не приходили на эту площадь, но этим требование народа не исчезнет. Напротив, оно со временем объединит на этой площади десятки тысяч граждан. Наша борьба выйдет за рамками этой площади, если ты будешь упрямиться, как осел, Араик! Ты должен уйти, Араик, ты должен помнить, что стал министром голосом народа, сегодня тот же народ требует – уходи!» – подчеркнул он.
По словам Ваагна Чахаляна, Араик Арутюнян должен уйти ради будущего армянских детей. Он отметил, что их единственная цель – сохранить армянское.
«Инициатива «Камк» констатирует, что печально известный министр ОНКС Республики Армения Араик Арутюнян продолжает игнорировать требования народа, не уходит в отставку, а Национальное Собрание не отказывается от принятой в условиях ЧП и навязанной народу Лансароте. И мы заявляем, что не потерпим очевидного факта, что правительство РА – в заложниках Фонда «Открытое общество» и финансируемых им  деятелей.
Мы не смиримся с тем, что власти Армении в заложниках иностранных организаций. Мы освободим наше правительство. Мы не потерпим объявленной армянам войны. Мы призываем силовые структуры РА как можно скорее избавиться от агентов Сороса. Мы требуем от коменданта Тиграна Авиняна воздержаться от запрета наших предстоящих собраний. И мы призываем премьер-министра РА Никола Пашиняна как можно скорее избавиться от соросовских деятелей и, в первую очередь, от печально известного Араика Арутюняна», – представил требования инициативы Ваагн Чахалян.