Քաղաքական 18:27 08/09/2020 Հայաստան
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն օրենսդրական նախաձեռնություն է ներկայացրել, որի համաձայն՝ սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում հրապարակված վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափը վիրավորանքի դեպքում 1 միլիոն դրամից դարձնել 5 միլիոն դրամ, զրպարտության դեպքում` 2 միլիոնից՝ 10 միլիոն դրամ:«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը դատապարտում է այս նախաձեռնությունը, որն, ըստ էության, միտված է սահմանափակելու խոսքի ազատությունը։ Զրպարտություն և վիրավորանք եզրույթները Հայաստանում օրենքով հստակ սահմանված չեն։
«Սուբյեկտիվ ընկալմամբ այս կամ այն գրառումը կարող է ներկայացվել որպես զրպարտություն, և իշխանությունների կողմից գործիք դառնալ քաղաքացիներին ու մամուլին լռեցնելու համար։ Պետք է բացառել օրենքը սեփական շահերին ծառայեցնելու բոլոր միտումները։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը դեմ է զրպարտությանը և վիրավորանքին, միևնույն ժամանակ դատապարտում է խոսքի ազատության դեմ քաղաքական նպատակներով առաջ քաշված նախագիծը։Կոչ ենք անում ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին քայլեր ձեռնարկել այս առաջարկի դեմ և հանուն խոսքի ազատության չթույլատրել նման նախաձեռնության ընդունումը»,-նշված է տարածած հայտարարության մեջ։

Society 20:15 08/09/2020 Armenia
Vice-Speaker of the National Assembly Alen Simonyan presented a legislative initiative according to which the amount of compensation for insult and defamation published in social networks and the media, should be exceeded from 1 million drams (around 2,000 USD), to 5 million drams (around 10,000 USD) in case of insult, and from 2 million (around 4,500 USD) to 10 million drams (around 20,500 USD) in case of defamation. “Media Advocate” Initiative condemns this legislative initiative, which is essentially aimed at restricting freedom of speech. The concepts of “defamation” and “insult” are not defined by law in Armenia.
As the Initiative said in a press statement, with subjective judgement this or any other publication can be presented in the form of defamation, and become an instrument in the hands of the authorities to press the people and silence the press. It is necessary to exclude any tendency to use the law in one’s own interests.
“Media Advocate” Initiative is against defamation and insult, at the same time it condemns this draft which is aimed against freedom of speech. We urge opposition fractions of the National Assembly to take a stand against this proposal and not to allow the adoption of similar initiatives," the media watchdog said.