Քաղաքական 18:27 08/09/2020 Հայաստան
Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն օրենսդրական նախաձեռնություն է ներկայացրել, որի համաձայն՝ սոցիալական ցանցերում և լրատվամիջոցներում հրապարակված վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափը վիրավորանքի դեպքում 1 միլիոն դրամից դարձնել 5 միլիոն դրամ, զրպարտության դեպքում` 2 միլիոնից՝ 10 միլիոն դրամ:«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը դատապարտում է այս նախաձեռնությունը, որն, ըստ էության, միտված է սահմանափակելու խոսքի ազատությունը։ Զրպարտություն և վիրավորանք եզրույթները Հայաստանում օրենքով հստակ սահմանված չեն։
«Սուբյեկտիվ ընկալմամբ այս կամ այն գրառումը կարող է ներկայացվել որպես զրպարտություն, և իշխանությունների կողմից գործիք դառնալ քաղաքացիներին ու մամուլին լռեցնելու համար։ Պետք է բացառել օրենքը սեփական շահերին ծառայեցնելու բոլոր միտումները։
«Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնությունը դեմ է զրպարտությանը և վիրավորանքին, միևնույն ժամանակ դատապարտում է խոսքի ազատության դեմ քաղաքական նպատակներով առաջ քաշված նախագիծը։Կոչ ենք անում ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցություններին քայլեր ձեռնարկել այս առաջարկի դեմ և հանուն խոսքի ազատության չթույլատրել նման նախաձեռնության ընդունումը»,-նշված է տարածած հայտարարության մեջ։

Политика 18:39 08/09/2020 Армения
Вице-спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян представил законодательную инициативу, согласно которой размер компенсации за оскорбление и клевету, опубликованные в социальных сетях и СМИ, в случае оскорбления от 1 млн драмов увеличить до 5 млн драмов, в случае клеветы — от 2 млн до 10 млн драмов.
Инициатива «Медиа адвокат» осуждает данную законодательную инициативу, которая, по сути, нацелена на ограничение свободы слова. Понятия «клевета» и «оскорбление» в Армении законом не определены. С субъективным пониманием та или иная публикация может быть представлена в качестве клеветы, и стать инструментом в руках властей для того, чтобы заставить граждан и СМИ замолчать. Необходимо исключить любую тенденцию использования закона в собственных интересах.
Инициатива «Медиа адвокат» выступает против клеветы и оскорбления, в то же время осуждает проект, выдвинутый в политических целях против свободы слова. Призываем оппозиционные фракции НС предпринять шаги против этого предложения и во благо свободы слова не допустить принятие подобной инициативы.