Հասարակություն 10:31 08/09/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում անտառային հրդեհների տարածքը գերացանցել է 2018-ի ռեկորդը և հասել 2 միլիոն ակրի (809 հազար հա): «Associated Press»-ի տարածած տեղեկությունը ներկայացնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Սա պետության համար անտառային հրդեհների ռեկորդային տարածք է: Նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր 2018-ին, երբ Կալիֆոռնիայում ամբողջ տարվա ընթացքում վնասվել էր 1,96 միլիոն ակր (793,1 հազար հա) տարածք:
Պետական անտառտնտեսության և հրդեհային վարչությունը ահազանգում է, որ ռեկորդը գրանցվել է անտառային հրդեհների սեզոնի մեկնարկին:
«Դա մի քիչ վախեցնում է, քանի որ սեպտեմբերն ու հոկտեմբերը պատմականորեն մեր հրդեհավտանգ ամիսներն են», - գործակալությանը հայտնել է վարչության ներկայացուցիչ Լին Տոլմաչոֆը:
Հրդեհներն արդեն ոչնչացրել են տները և հոսանգազրկումների պատճառ դարձել: «Pacific Gas & Electric» ընկերությունը Կենտրոնական և Հյուսիսային Կալիֆորնիայի սպառողներին նախազգուշացրել է, որ երեքշաբթի օրը հրդեհի աճող վտանգների պատճառով էլեկտրականությունը կարող է անջատվել:
Բացի այդ, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը երկուշաբթի  օրը փակել է Կալիֆոռնիայի ութ ազգային անտառ:
Օգոստոսի 15-ից Կալիֆոռնիայում 900 անտառային հրդեհ է գրանցվել: Հրդեհների արդյունքում ութ մարդ  է զոհվեց, ավելի քան 3,3 հազար կառույցներ այրվել են:

Общество 13:40 08/09/2020 В мире
Площадь лесных пожаров в американском штате Калифорния побила рекорд 2018 года и достигла 2 млн акров (809 тыс. гектаров), сообщает Associated Press.
Как передает Интерфакс, это рекордная для штата площадь лесных пожаров. Предыдущий рекорд был установлен в 2018 году, когда в Калифорнии за весь год было повреждено 1,96 млн акров (793,1 тыс. гектар) земли.
Департамент лесного хозяйства и пожарной охраны штата настораживает тот факт, что рекорд был установлен так рано в сезон лесных пожаров.
"Это немного пугает, потому что сентябрь и октябрь исторически являются нашими пожароопасными месяцами", - сказала агентству представитель департамента Линн Толмачофф.
Пожары уже разрушили дома и вызвали массовые отключения электроэнергии. Pacific Gas & Electric предупредила потребителей в Центральной и Северной Калифорнии, что электричество может быть отключено во вторник из-за растущей опасности пожаров.
Кроме того, в понедельник лесная служба США закрыла восемь национальных лесов в Калифорнии.
Начиная с 15 августа в Калифорнии произошло 900 лесных пожаров. В результате возгораний погибли восемь человек и было разрушено более 3,3 тыс. строений.