Հասարակություն 10:31 08/09/2020 Աշխարհում
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում անտառային հրդեհների տարածքը գերացանցել է 2018-ի ռեկորդը և հասել 2 միլիոն ակրի (809 հազար հա): «Associated Press»-ի տարածած տեղեկությունը ներկայացնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
Սա պետության համար անտառային հրդեհների ռեկորդային տարածք է: Նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր 2018-ին, երբ Կալիֆոռնիայում ամբողջ տարվա ընթացքում վնասվել էր 1,96 միլիոն ակր (793,1 հազար հա) տարածք:
Պետական անտառտնտեսության և հրդեհային վարչությունը ահազանգում է, որ ռեկորդը գրանցվել է անտառային հրդեհների սեզոնի մեկնարկին:
«Դա մի քիչ վախեցնում է, քանի որ սեպտեմբերն ու հոկտեմբերը պատմականորեն մեր հրդեհավտանգ ամիսներն են», - գործակալությանը հայտնել է վարչության ներկայացուցիչ Լին Տոլմաչոֆը:
Հրդեհներն արդեն ոչնչացրել են տները և հոսանգազրկումների պատճառ դարձել: «Pacific Gas & Electric» ընկերությունը Կենտրոնական և Հյուսիսային Կալիֆորնիայի սպառողներին նախազգուշացրել է, որ երեքշաբթի օրը հրդեհի աճող վտանգների պատճառով էլեկտրականությունը կարող է անջատվել:
Բացի այդ, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը երկուշաբթի  օրը փակել է Կալիֆոռնիայի ութ ազգային անտառ:
Օգոստոսի 15-ից Կալիֆոռնիայում 900 անտառային հրդեհ է գրանցվել: Հրդեհների արդյունքում ութ մարդ  է զոհվեց, ավելի քան 3,3 հազար կառույցներ այրվել են:

Society 11:02 08/09/2020 World
Wildfires have burned 2 million acres in California this year, marking a state record as fire crews continue to put out fires across the state, officials told multiple outlets, according to The Hill.
The previous record was set in 2018, when 1.96 million acres burned in California the entire year. California Department of Forestry and Fire Protection, or Cal Fire, told the Associated Press that the fact that the record was set so early into wildfire season is unnerving.
“It’s a little unnerving because September and October are historically our worst months for fires,” Cal Fire spokesperson Lynne Tolmachoff told the AP. “It’s usually hot, and the fuels really dry out. And we see more of our wind events.”
According to Cal Fire, more than 12,000 lightning strikes in the past three weeks have sparked almost two dozen major fires.
The fires have already destroyed homes and caused widespread power outages. Pacific Gas & Electric warned customers in central and northern California that power might be cut Tuesday because of the increasing danger of fires.
On Monday the U.S. Forest Service closed eight national forests in California and put prohibitions on others.
"Existing fires are displaying extreme fire behavior, new fire starts are likely, weather conditions are worsening, and we simply do not have enough resources to fully fight and contain every fire,” Randy Moore, regional forester for the USDA Forest Service Pacific Southwest Region, said in a statement.