Քաղաքական 10:31 12/09/2020 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Որքան ուշանում է հայ սպայի հետ ԿԽՄԿ հանդիպումը, այնքան մեծանում են նրա նկատմամբ ճնշումները
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցնում է՝ հայ զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի Ադրբեջանում հայտնվելուց 20 օր է անցել:
«Այս միջադեպի առնչությամբ, Ադրբեջանը քաղաքական, իրավական, քարոզչական բնույթի տարբեր գործողություններ է իրականացրել: Դրանք սովորական պրիմիտիվ բնույթի միջոցառումներ են, որոնք որպես կանոն Ադրբեջանն իրականացնում է, սակայն այս պահին դրա մանրամասների վրա կանգ չեմ առնի:
Հիշեցնեմ, որ ՊՆ հաղորդմամբ, օգոստոսի 22-ին,մարտական հենակետը ստուգելու ընթացքում սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել էր:
Այս պահին ամենամեծ խնդիրն այն է, որ առ այս պահը թեմայով զբաղվող Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները չեն հանդիպել մեր զինծառայողին և անհրաժեշտ աջակցություն չեն ցուցաբերել:
Ու սա այն դեպքում, երբ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևյան կոնվենցիայում հստակ սահմանվում է նման իրավիճակներում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցերի, ռազմագերիների ու նրա ընտանիքի անդամների իրավունքների հետ կապված բոլոր մանրամասները:
Ըստ այդմ՝ նրանք արդեն պետք է հանդիպած լինեին զինծառայողի հետ, նրա առողջական վիճակի և առհասարակ նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ մանրամասներ փոխանցեին Ալավերդյանի ընտանիքի անդամներին, իսկ որոշակի տեղեկություններ նաև հանրայնացնել:
Որքան ուշանում է մեր սպայի հետ ԿԽՄԿ հանդիպումներն ու շփումները, այնքան մեծանում է զինծառայողի նկատմամբ ճնշումներն ու համապատասխան կոնվենցիայով սահմանված իրավունքների իրացման հետ կապված խնդիրները:
Ադրբեջանի քարոզչական չստացված հնարքները մի կողմ, սակայն մեր զինծառայողի անվտանգության հետ կապված հարցերը որպես առաջնահերթություն ունենալով, պետք է գործադրել բոլոր հնարավոր և անհնար քայլերը՝ օր առաջ Ալավերդյանի հետ կապի դուրս գալու և նրան միջազգային իրավական պաշտպանության տակ վերցնելու համար»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Политика 10:51 12/09/2020 Армения
Тигран Абрамян: Чем позже будет проведена встреча МККК с армянским офицером, тем сильнее будет оказываемое на него давление
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывший советник президента Арцаха (НКР) по вопросам безопасности Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook напомнил, что прошло уже 20 дней с тех пор, как армянский военнослужащий Гурген Алавердян оказался на территории Азербайджана:
«В связи с данным инцидентом Азербайджан осуществил различные действия политического, правового, пропагандистского характера. Это мероприятия примитивного характера, которые, как правило, Азербайджан обычно осуществляет, однако, в данный момент не стану останавливаться на подробностях этого.
Напомню, согласно информации Минобороны, 22 августа сего года, около 19:30, офицер Гурген Алавердян, отправившийся с целью проверки боевого опорного пункта, из-за крайне неблагоприятных погодных условий заблудился.
В данный момент самая большая проблема заключается в том, что до сих пор занимающиеся этой темой представители МККК не посетили нашего военнослужащего и не оказали необходимой помощи.
И это в случае, когда Женевская конвенция “Об обращении с военнопленными” четко устанавливает детали визитов представителей МККК, а также связанные с правами военнопленных и членами их семей детали.
В соответствии с этим, они уже давно должны были навестить военнослужащего, передать подробности о состоянии его здоровья и в целом событий, происходящих вокруг него, членами семьи Алавердяна, и обнародовать некоторую информацию.
Чем позже будет проведена встреча и налажены контакты МККК с нашим офицером, тем сильнее будет давление на военнослужащего и возникнут проблемы с осуществлением прав, закрепленных в соответствующей конвенции.
Оставим в стороне несостоявшиеся пропагандистские уловки Азербайджана, однако, отдавая приоритет связанным с безопасностью нашего военнослужащего вопросам, следует предпринять все возможные и невозможные шаги для того, чтобы установить контакт с Алавердяном и взять его под международно-правовую защиту».