Քաղաքական 10:31 12/09/2020 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Որքան ուշանում է հայ սպայի հետ ԿԽՄԿ հանդիպումը, այնքան մեծանում են նրա նկատմամբ ճնշումները
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցնում է՝ հայ զինծառայող Գուրգեն Ալավերդյանի Ադրբեջանում հայտնվելուց 20 օր է անցել:
«Այս միջադեպի առնչությամբ, Ադրբեջանը քաղաքական, իրավական, քարոզչական բնույթի տարբեր գործողություններ է իրականացրել: Դրանք սովորական պրիմիտիվ բնույթի միջոցառումներ են, որոնք որպես կանոն Ադրբեջանն իրականացնում է, սակայն այս պահին դրա մանրամասների վրա կանգ չեմ առնի:
Հիշեցնեմ, որ ՊՆ հաղորդմամբ, օգոստոսի 22-ին,մարտական հենակետը ստուգելու ընթացքում սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել էր:
Այս պահին ամենամեծ խնդիրն այն է, որ առ այս պահը թեմայով զբաղվող Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները չեն հանդիպել մեր զինծառայողին և անհրաժեշտ աջակցություն չեն ցուցաբերել:
Ու սա այն դեպքում, երբ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևյան կոնվենցիայում հստակ սահմանվում է նման իրավիճակներում ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցերի, ռազմագերիների ու նրա ընտանիքի անդամների իրավունքների հետ կապված բոլոր մանրամասները:
Ըստ այդմ՝ նրանք արդեն պետք է հանդիպած լինեին զինծառայողի հետ, նրա առողջական վիճակի և առհասարակ նրա շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ մանրամասներ փոխանցեին Ալավերդյանի ընտանիքի անդամներին, իսկ որոշակի տեղեկություններ նաև հանրայնացնել:
Որքան ուշանում է մեր սպայի հետ ԿԽՄԿ հանդիպումներն ու շփումները, այնքան մեծանում է զինծառայողի նկատմամբ ճնշումներն ու համապատասխան կոնվենցիայով սահմանված իրավունքների իրացման հետ կապված խնդիրները:
Ադրբեջանի քարոզչական չստացված հնարքները մի կողմ, սակայն մեր զինծառայողի անվտանգության հետ կապված հարցերը որպես առաջնահերթություն ունենալով, պետք է գործադրել բոլոր հնարավոր և անհնար քայլերը՝ օր առաջ Ալավերդյանի հետ կապի դուրս գալու և նրան միջազգային իրավական պաշտպանության տակ վերցնելու համար»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։

Politics 11:47 12/09/2020 Armenia
Expert warns of growing pressure on Armenian captive in Azerbaijan as Red Cross officials fail to visit him
Tigran Abrahamyan, the head of the Yerevan-based Henaket think tank, took to Facebook on Saturday to remind that 20 days have passed since Armenian officer Gurgen Alaverdyan mistakenly crossed into Azerbaijan and was captured there, but Red Cross officials have not visited him yet.
“Azerbaijan has carried out various political, legal and propaganda actions in regard to the incident. These are ordinary primitive events, which are usually carried out by Azerbaijan, but I will not dwell on the details at this time,” he wrote.
“The biggest problem at the moment is that the representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC), which is currently dealing with the issue, have not met with our serviceman yet to provide the necessary assistance,” Abrahamyan stressed.
The expert underlined that the Geneva Convention relative to the Treatment of Prisoners of War clearly sets out all the details of the Red Cross officials’ visits in such situations, the rights of POWs and their family members.
“Accordingly, they should have already visited the serviceman, passed details about his health condition, and, in general, the developments around him to Alaverdyan's family members and made some information public,” Abrahamyan said.
“The later the ICRC meetings and contacts with our officer, the greater the pressure on the serviceman and the problems with the exercise of the rights enshrined in the relevant convention,” he stressed.
The expert called for immediate measures to come into contact with the Armenian captive and to take him under international legal protection.