Քաղաքական 11:55 14/09/2020 Աշխարհում
Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Յոսիհիդե Սուգան այսօր կայացած քվեարկությամբ ընտրվել է իշխող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ, որը շուտով կդառնա վարչապետ։ Այս մասին գրում է Ria-ն։
Սուգան ստացել է 377 ձայն, նրա մրցակիցները՝ պաշտպանության նախկին նախարար Շիգերու Իշիբան և նախկին արտգործնախարար Ֆումիո Կիշիդան՝ համապատասխանաբար 68 և 89 ձայն:
Հաղորդվում է, որ սեպտեմբերի 16-ին տեղի կունենա խորհրդարանի արտահերթ նստաշրջան, որտեղ քվեարկության կդրվի Սուգայի վարչապետի թեկնածությունը, որն էլ կփոխարինի առողջական պատճառներով հեռացող Սինձո Աբեին:
Սպասվում է, որ խորհրդարանում ձայների մեծամասնությամբ Յոսիհիդե Սուգան կհաղթի սպասվող քվեարկությունը և կգլխավորի Ճապոնիայի ապագա կառավարությունը: Նա արդեն հայտարարել է, որ շարունակելու է իր նախորդի քաղաքական կուրսը:

Политика 14:47 14/09/2020 В мире
Лидером правящей в Японии Либерально-демократической партии (ЛДП), который вскоре станет премьер-министром страны, избран генеральный секретарь кабмина Ёсихидэ Суга, показало состоявшееся в понедельник голосование. Об этом сообщает РИА Новости.
Суга набрал 377 голосов, его соперники — экс-министр обороны Сигэру Исиба и бывший министр иностранных дел Фумио Кисида — 68 и 89 соответственно.
Шестнадцатого сентября состоится внеочередная сессия парламента, где пройдет голосование по кандидатуре премьер-министра, который сменит уходящего в отставку по состоянию здоровья Синдзо Абэ.
Пользуясь большинством голосов в парламенте у правящей коалиции ЛДП и партии Комэйто, Ёсихидэ Суга одержит ожидаемую победу и возглавит будущее правительство Японии. Он уже заявил, что продолжит политический курс своего предшественника.