ՀՅԴ երիտասարդները վաղը երթ են կազմակերպելու
ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միությունը սեպտեմբերի 16-ին ժամը 19:00-ին Մատենադարանի հարակից տարածքից կազմակերպում է «Հանուն ազգային և առաջադեմ կրթության» խորագիրը կրող երթ։ Երթի մասնակիցներն անցնելու է Մաշտոցի պողոտայով, Ամիրյան փողոցով ու ավարտվելու է ԿԳՄՍ նախարարության շենքի դիմաց։
Երթի կազմակերպիչները նշում են. «Երթի մասնակիցները՝ ԿԳՄՍ ոլորտներում տիրող քաոսի, բարեփոխումների անավան տակ վարվող ապազգային քաղաքականության համար պահանջելու են Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը»։
«Երթը տրամաբանական շարունակությունն է 11 ամիս առաջ սկիզբ առաջ մեր պայքարի, որով ՀՅԴ երիտասարդական միությունը կոչ արեց չզիջել մեր արժեքները»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՅԴ երիտասարդկան միության ներկայացուցիւչը:
ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միություն կենտրոկան վարչության անդամ Քրիստինե Վարդանյանն ասաց, որ ունեն վճռականություն 11 ամիս առաջ մեկնարկած շարժումը հասցնելու տրամաբանական ավարտին:
«Նախարարության կողմից վարվող 2 տարվա քաղաքականությունը գնահատել ենք ապազգային, ապաշնորհ, որը սպառնալիք է ստեղծում հայկական պետությունների ապագայի համար»,- ասաց նա:
Ըստ Ք.Վարդանյանի, երկու տարում չի ներկայացվել ոլորտի ռազմավարությունը, ինչը նշանակում է քաղաքացիներին զրկել հետևելու նախարարության վարող քաղաքականությունը, հարկ եղած դեպքում ազդելու դրա վրա:
Միաժամանակ նա նշեց, որ նախարարությունը կարևորագույն փոփոխություններ են առաջարկում, երկուսում էլ նույն կարմիր թելն է գնում, ինչը վկայում է՝ ռազմավարություն կա, սակայն չեն հրապարակում:
- Բագրատ Եսայան. ՀՅԴ երիտասարդների հանդիպման պահանջը փորձ է արվում ուժով ճնշել
- ՀՅԴ երիտասարդները փորձում են ներխուժել ԿԳՄՍ նախարարության շենք
- Աշխարհի տարբեր երկրների ՀՅԴ երիտասարդական կառույցները շարունակում են զորակցել Հայաստանի ուսանողական շարժմանը

Политика 19:40 15/09/2020 Армения
Молодежный союз АРФ «Дашнакцутюн» 16 сентября в 19:00 с прилегающей к Матенадарану территории организует шествие под девизом «Во имя национального и передового образования».
Участники шествием пройдут по проспекту Маштоца, улице Амиряна к зданию министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Организаторы шествия отмечают: «Участники шествия потребуют отставки министра Араика Арутюняна из-за царящего в сфере образования, науки, культуры и спорта хаоса, проводимой под предлогом реформ антинациональной политики».
Член центрального управления Молодежного союза АРФД Кристине Варданян отметила, что они полны решимости довести до логического завершения начатое 11 месяцев назад движение.
«Оцениваем проводимую на протяжении двух лет политику как антинациональную, некомпетентную, которая создает угрозу для будущего армянского государства», – отметила она.
По словам К. Варданян, за два года не была представлена стратегия сферы, что значит – лишить граждан возможности следить за проводимой политикой, а в случае необходимости – повлиять на неё.