Հասարակություն 14:31 16/09/2020 Հայաստան
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը ցուցաբերել է ակտիվություն և փորձել ձեռնարկել ամրաշինական աշխատանքներ՝ նպաստելով առաջնագծում լարվածության աճին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՊՆ պաշտոնական կայքէջից։
«Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու և հետագա սրացումները կանխելու նպատակով ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները ստիպված են եղել ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ:
Հակառակորդի հերթական սադրանքի հետևանքով սեպտեմբերի 16-ին հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում մահացու հրազենային և բեկորային վնասվածքներ է ստացել պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Հովիկ Նելսոնի Թամազյանը։
Ստեղծված իրավիճակի և սահմանային լարվածության աճի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- ասված է ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Политика 14:44 16/09/2020 Армения
В последние дни на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы азербайджанская сторона проявляла активность, пытаясь предпринять инженерно-укрепительные работы, способствуя росту напряженности на передовой. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
«С целью подавления активности противника и предотвращения дальнейших обострений передовые подразделения Вооруженных Сил РА вынуждены были предпринять соответствующие действия.
Вследствие очередной провокации противника 16 сентября на боевой позиции одной из воинских частей, дислоцированных на северо-восточном участке, смертельное огнестрельное и осколочное ранения получил военнослужащий-контрактник, младший сержант Овик Нельсонович Тамазян.
Для выяснения подробностей инцидента проводится следствие.
Министерство обороны РА разделяет горечь тяжелой утраты, выражает поддержку членам семьи, родственникам и сослуживцам погибшего военнослужащего.
Всю ответственность за сложившуюся ситуацию и рост пограничной напряженности несет военно-политическое руководство Азербайджана», – говорится в заявлении Минобороны Армении.