Հասարակություն 14:31 16/09/2020 Հայաստան
Վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը ցուցաբերել է ակտիվություն և փորձել ձեռնարկել ամրաշինական աշխատանքներ՝ նպաստելով առաջնագծում լարվածության աճին։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՊՆ պաշտոնական կայքէջից։
«Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու և հետագա սրացումները կանխելու նպատակով ՀՀ ԶՈւ առաջապահ ստորաբաժանումները ստիպված են եղել ձեռնարկել համապատասխան գործողություններ:
Հակառակորդի հերթական սադրանքի հետևանքով սեպտեմբերի 16-ին հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում մահացու հրազենային և բեկորային վնասվածքներ է ստացել պայմանագրային զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Հովիկ Նելսոնի Թամազյանը։
Ստեղծված իրավիճակի և սահմանային լարվածության աճի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- ասված է ՊՆ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Society 14:58 16/09/2020 Armenia
A contract serviceman of the Armenian Armed Forces has been killed in a fresh provocation by Azerbaijan on the state border on Wednesday.
Junior Sergeant Hovik Tamazyan suffered fatal gunshot and shrapnel wounds in a northeastern military position, the Defense Ministry said in a statement, adding a probe is underway.
According to the statement, in recent days Azerbaijan has become active in the northeastern section of the border and has tried to carry out reinforcement works, further escalating border tensions.
"In order to suppress the adversary’s activity and prevent further escalations, the frontline units of the Armenian Armed Forces were forced to take appropriate retaliatory measures,” the statement said.
“The entire responsibility for the current situation and the escalation of border tensions lies with the military-political leadership of Azerbaijan," the statement added.