Քաղաքական 12:13 17/09/2020 Հայաստան
«Ազգային օրակարգ» կուսակցությունը  բողոքի ակցիա է անցկացնում կառավարության շենքի առջև: Պահանջը՝  կառավարության հրաժարական ողջ կազմով:
«Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհրդի նախագահ Արա Հակոբյանը լրագրողներին ասաց, որ դուրս են եկել պաշտպանելու այն բոլոր գործոնները, տարրերը, որոնք հատկորոշում են հայի ինքնությունը:
«Կրթության բնագավառում այսօր թիրախավորված են այդ ինքնության հատկանիշները, դա վերաբերում է հայոց լեզվին, հայոց պատմությանը, ազգային  դավանանքին, ռազմահայրենասիրությանը, հայ ընտանիքն: Մենք կարծում ենք, որ համազգային գործողություններ պետք է լինեն  մեր ինքնությունը պաշտպանելու համար:
Տվյալ դեպքում անդրադարձ ենք կատարում իշխանության կողմից կրթության ոլորտում իրականացվող գործողություններին: Հենց այսօր ԱԺ-ում տեղի ունեցավ քվեարկություն և մեծամասնությունը, իշխանության ներկայացուցիչները պաշտպանեցին ոչ այնքան ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ  Հարությունյանին, որքան այն ռազմավարությունը, քաղաքականությունը, որն իրականացվում է  կրթության ոլորոտում: Դա նշանակում է, որ  տվյալ իշխանությունը պատասխանատու է և ընդհանրական, և անհատական: Սա նշանակում է, որ առանձին անհատի փոփոխությամբ, եթե  մոտեցումը ծրագրային է, դժվար է ընդհանրական փոփոխություն անել: Այդ պատճառով «Ազգային օրակարգ» կուսակցությունը հանրային  մի շարք անգամ իր մոտեցումներն արտահատել է, հիմա եկել ենք այստեղ ասելով՝  առանձին անհատները կարող են գնալ, բայց  խնդրի արմատական լուծումը նշանակում է ամբողջ իշխանության, բոլոր  պատասխանատուների  հեռացումը: Դա վերաբերում է  ինչպես կառավարությանը, այնպես էլ  Ազգային ժողովին»,- ասաց Ա.Հակոբյանը:
Նա նշեց, որ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որ ազգային ծրագրերի ու նպատակների շուրջ համախմբում լինի բոլոր այն ուժերի, որոնք այդպես են կարծում. «Մենք կարծում ենք, որ համախմբումն այս փուլում չպետք է լինի որևէ  անհատի կամ  որևէ քաղաքական ուժի շուրջ, այլ լինի ծրագրային: Կարծում ենք՝ դա հնարավոր է, արդեն այդ ուղղությամբ կան քայլեր»:
Ա. Հակոբյանի կարծիքով, հնարավոր է փոփոխություն միայն քաղաքական հանրային ճնշման միջոցով:
«Բոլոր գործողությունները պետք է միտված լինեն դրան, որպեսզի Հայաստանում փոխվի իրավիճակը, իրադարաձություններն այլ ընթացք ունենան, դադարի Հայաստանում բոլոր ոլորտներում իրականացվի ապազգային քաղաքականություն, ռազմավարություն:
Հիմա խոսում ենք կրթությունից, բայց այնպես չէ, որ չունենք ճգնաժամային իրավիճակ առողջապահության, տնտեսության մեջ, սոցիալական ոլորտում: Բոլոր ոլորտներում ունենք ճգնաժամ,  որը ուզում է  լուծում, որը պետք է լինի արմատական: Եղած իշխանությունն ամբողջովին պետք է հեռանա»,- ասաց «Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհրդի նախագահը:
Նրա խոսքով, այս իշխանությունն ունի ժողովրդի որոշ մասի վստահությունը, բայց տեսանելի է արդեն, որ տարբեր շերտեր դժգոհություն են արտահայտում, այն վստահությունը որ վայելում էր, էական անկում է  ապրում:
Ա. Հակոբյանը նշեց, որ իրենք իշխանափոխության համար առաջարկում են որոշակի ճանապարհային քարտեզ:
«Հայաստանում ունենք ճգնաժամ, բարձր լարումներ բոլոր ոլորտներում, հանրության մեջ ունենք լարում: Այս իրավիճակում անել արտահերթ ընտրություններ, այդ լարվածությունը կավելանա: Մենք առաջարկում ենք հետևյալ ճանապարահային քարտեզը՝ լինի միջանկյալ փուլ, որն իր մեջ ներառի ազգային համաձայնության  իշխանություն,  որի նատակը պետք է լինի մեղմել ճնշումները, ճգնաժամի  դրսևորումները,  և նախապատրաստել արտահերթ ընտրությունների»,- ասաց Ա.Հակոբյանը:

Общество 15:21 17/09/2020 Армения
Партия «Национальная повестка» в четверг, 17 сентября, проводит акцию протеста у здания правительства Армении. Требование – отставка кабмина в полном составе.
Председатель совета партии «Национальная повестка» Ара Акопян сказал журналистам, что они вышли на защиту всех факторов и элементов, характеризующих армянскую идентичность.
«В сфере образования сегодня мишенью оказались особенности этой идентичности, это касается армянского языка, армянской истории, национального вероисповедания, военного патриотизма, армянской семьи. Мы считаем, что нужны общенациональные действия по защите нашей идентичности.
В данном случае мы имеем в виду действия, предпринимаемые властями в сфере образования. Буквально сегодня в Национальном Собрании прошло голосование, и парламентское большинство, представители власти поддержали не столько министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна, сколько ту стратегию, политику, которые реализуются в сфере образования. Это означает, что действующая власть несет ответственность и в целом, и персонально. Это означает, что при смене одной персоны, если подход носит программный характер, сложно добиться общего изменения. Вот почему партия «Национальная повестка дня» несколько раз представляла свои подходы публично, теперь мы пришли сюда и говорим: отдельные персоны могут уйти, но коренное решение проблемы требует ухода властей полностью, всех ответственных. Это касается как правительства, так и НС», – сказал Акопян.
Он отметил, что они выступили с заявлением о необходимости консолидация вокруг национальных программ и национальных целей, эта консолидация не должна происходить вокруг какой-либо персоны или политической силы, а должна быть программной. «Мы думаем, что это возможно, шаги в этом направлении уже есть», – добавил он.
Акопян считает, что преобразования возможны лишь путем политического и общественного давления.
«Все предпринимаемые действия должны быть нацелены на то, чтобы изменить ситуацию, русло процессов, прекратить осуществление во всех сферах в Армении антинациональной политики, стратегии.
Сейчас дискуссия разворачивается вокруг образования, однако это не означает отсутствия кризисной ситуации в области здравоохранения, экономики и социальной сфере. Во всех сферах у нас возник кризис, и этот кризис нуждается в кардинальном разрешении. Нынешняя власть должна уйти», – сказал он.
По его словам, действующая власть в Армении пользуется доверием определенной части населения, но уже видно, что разные слои выражают недовольство, то доверие, которым власти пользовались, переживает значительный спад.
А. Акопян отметил, что они предлагают определенную «дорожную карту» для смены власти в Армении.
По его словам, внеочередные выборы в условиях существующего в стране кризиса в различных сферах и напряженности в обществе могут обострить ситуацию. Поэтому, как отметил он, они предлагают промежуточный этап, предусматривающий формирование власти национального согласия, целью которой должны стать смягчение кризиса и напряженности и подготовка к внеочередным выборам.