Հասարակություն 16:43 17/09/2020 Հայաստան
Վաղը կառավարության դիմաց հավաքվելու են տնտեսվարողները, մասնավորապես հագուստ և կոշիկ ներկրողներն ու վաճառողները, քանի որ իրենց հարցին այդպես էլ դրական լուծում չի տրվել: Նրանք դեմ են մաքսային նոր կանոնակարգումներին, գնային քաղաքականությանը: Արդեն մի քանի անգամ բողոքի ակցիաներ են իրականացրել՝ բարձրաձայնելով իրենց խնդիրն ու ներկայացնելով պահանջը:
«Բացասական պատասխան ենք ստացել՝ ոչ մի փոխզիջման չեն գնալու, ոչ մի ժամկետներ մեզ չեն տալու: ՊԵԿ-ից են ասել, տղաներն ասացին: Վաղը մեծ ցույց է լինելու: Վաղն առավոտյան շուկաները փակ են լինելու, գործադուլ ենք անում»,- նշեց կառավարության մոտ հավաքված առևտրականներից մեկը:
Նա հայտնեց, որ պարտավոր էին իրենց դեռ ամիսներ առաջ զգուշացնեին նախատեսվող փոփոխությունների մասին, սակայն իրենց տեղյակ չեն պահել:
«Նոր դրույքաչափերով աշխատելը նշանակում է՝ ժողովուրդ ջան, մի ընկեք մոլերի ոտքի տակ, մաքրվեք»,- ասաց առևտրականը:
«Շարունակելու ենք պայքարը, որովհետև վիրավորված ու ավելի բացահայտ համոզված եմ, որ մեր կառավարության անդամները բանից շատ անտեղյակ են: Տիկին Շուշանիկ Ներսիսյանի բերած թվերն աբսուրդից դուրս են, բանից  բեխաբար թվեր են: Ես ահագին ծանոթ եմ շուկային, ինֆորմացված եմ՝ լինելով ընդամենը առևտրական, իսկ Շուշանիկ Ներսիսյանը, լինելով ՊԵԿ փոխնախագահ, այդքան աբսուրդ չպետք է խոսեր: Գտնում եմ, որ մեր այս գործը մեռնում է: Եկել ու կպել են մեր մակարդակի առևտրականներին, բայց պետք է հանգիստ թողնեին, որովհետև մենք մեզանով մարելու էինք, գնայինք»,- ասաց մեկ այլ առևտրական:

Общество 18:10 17/09/2020 Армения
Завтра у здания правительства Армении акцию протеста вновь проведут хозяйствующие субъекты, занимающиеся импортом одежды и обуви, а также торговцы, поскольку их вопрос так и не получил положительного решения.
Они выражают недовольство в связи с новым порядком таможенного оформления и ценовой политикой. Они уже несколько раз проводили акции протеста, представляя свою проблему и требования.
«Мы получили отрицательный ответ – они не собираются идти на какие-либо уступки, не предоставят нам никаких сроков. Об этом нам сказали из КГД. Завтра будет масштабная акция протеста. Завтра с утра рынки будут закрыты, у нас будет забастовка», – заявил один из торговцев у здания правительства РА.
Он сообщил, что власти обязаны были предупредить их об ожидаемых изменениях ещё месяцами ранее, однако, их никто не поставил в известность.
По их словам, они продолжат борьбу: «Мы убеждены, что члены нашего правительства ничего не знают. Приведенные Шушаник Нерсисян цифры являются за гранью абсурда. Я лично прекрасно знаком с рынком, проинформирован, будучи всего лишь торговцем, а Шушаник Нерсисян, будучи заместителем председателя КГД, не должна говорить такие абсурдные вещи».