Վրաց-ռուսական բանակցություններ սեպտեմբերին չեն լինի
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ Պրահայում բանակցությունների հաջորդ փուլը հետաձգվել է մինչև հոկտեմբեր: Այս մասին շաբաթ օրը «ՏԱՍՍ»-ին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Առաջին հերթին պետք է նշեմ, որ մենք դիտարկում ենք աշխարհում նոր կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված համաճարակային իրավիճակը: Գիտեք, որ մի շարք երկրներում, ներառյալ Եվրոպայում, սկսվում է վիրուսի այսպես կոչված երկրորդ ալիքը: Կարասինը և ես փորձում ենք գտնել հարմար ժամանակը: Դա գուցե լինի հոկտեմբերին»,- ասել է նա:
Վրացի դիվանագետը մեկնաբանել է նաև 2019-ի հուլիսին ընդհատված ՌԴ ուղիղ չվերթների հնարավոր վերականգնման թեմա ՝ նշելով, որ Մոսկվան բազմիցս հայտարարություններ է արել թռիչքների վերսկսման մասին, սակայն դեռ հստակեցում չկա:
«Եթե Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից կա քաղաքական կամք, մենք պատրաստ ենք օդային երթևեկության վերսկսման հարցը օրակարգ մտցնել», - եզրափակել է նա:

Политика 17:15 19/09/2020 В мире
Проведение очередного раунда переговоров с заместителем министра иностранных дел России Григорием Карасиным в Праге перенесено с сентября на октябрь. Об этом сообщил в субботу ТАСС спецпредставитель премьер-министра Грузии по взаимоотношениям с РФ Зураб Абашидзе.
"В первую очередь я должен отметить, что мы наблюдаем за эпидемической ситуацией, связанной с распространением нового коронавируса в мире. Вам известно, что в ряде стран, в том числе и Европе, начинается так называемая вторая волна вируса. Мы с Карасиным пытаемся найти подходящее время, какое-то окно, чтобы встретиться уже в октябре. В сентябре наши переговоры не состоятся", - сказал он.
Грузинский дипломат также прокомментировал тему возможного восстановления прямого авиасообщения с РФ, прерванного в июле 2019 года, отметив, что со стороны Москвы не раз делались заявления о возобновлении полетов, однако конкретики пока нет.
"Если со стороны российского руководства будет политическая воля, то мы готовы внести этот вопрос [о возобновлении авиасообщения] в повестку дня", - заключил он.