Վրաց-ռուսական բանակցություններ սեպտեմբերին չեն լինի
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ Պրահայում բանակցությունների հաջորդ փուլը հետաձգվել է մինչև հոկտեմբեր: Այս մասին շաբաթ օրը «ՏԱՍՍ»-ին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն:
«Առաջին հերթին պետք է նշեմ, որ մենք դիտարկում ենք աշխարհում նոր կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված համաճարակային իրավիճակը: Գիտեք, որ մի շարք երկրներում, ներառյալ Եվրոպայում, սկսվում է վիրուսի այսպես կոչված երկրորդ ալիքը: Կարասինը և ես փորձում ենք գտնել հարմար ժամանակը: Դա գուցե լինի հոկտեմբերին»,- ասել է նա:
Վրացի դիվանագետը մեկնաբանել է նաև 2019-ի հուլիսին ընդհատված ՌԴ ուղիղ չվերթների հնարավոր վերականգնման թեմա ՝ նշելով, որ Մոսկվան բազմիցս հայտարարություններ է արել թռիչքների վերսկսման մասին, սակայն դեռ հստակեցում չկա:
«Եթե Ռուսաստանի ղեկավարության կողմից կա քաղաքական կամք, մենք պատրաստ ենք օդային երթևեկության վերսկսման հարցը օրակարգ մտցնել», - եզրափակել է նա:

Society 16:40 19/09/2020 Region
The next round of talks with Russian Deputy Foreign Minister Grigory Karasin in Prague has been postponed from September to October, special representative of Georgia’s Prime Minister for relations with Russia Zurab Abashidze told TASS.
"First of all, I should note that we are observing the situation associated with the spread of the new coronavirus in the world. You know that in a number of countries, including Europe, the so-called second wave of the virus is starting. Karasin and I are trying to find a suitable time, some window to meet in October. Our negotiations will not take place in September," he said, as quoted by the source.
The Georgian diplomat also commented on the possible restoration of direct flights from Russia, interrupted in July 2019, noting that Moscow has repeatedly made statements about the resumption of flights, but there is no specifics yet. "If there is political will on the part of the Russian leadership, then we are ready to put this issue on the agenda," he concluded.
The source reminds that Prague format of negotiations with the participation of Karasin and Abashidze has existed since 2012. For a long time it remains the only direct dialogue between Moscow and Tbilisi.