Հասարակություն 11:00 19/09/2020 Արցախ
2022թ.-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի բերդաքաղաք Շուշի: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
2022թ.-ի մայիսի 9-ին, բերդաքաղաքի ազատագրման 30-ամյակի առթիվ, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նստավայրը մայրաքաղաք Ստեփանակերտից կտեղափոխվի Շուշի:
Ուրախ եմ, որ Խորհրդարանի ամբիոնից շաբաթներ առաջ հնչեցրած առաջարկիս ի պատասխան արդեն ստացել եմ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» և «Արդարություն» խմբակցությունների դրական արձագանքը: Կարծում եմ՝ ԱԺ մյուս խմբակցությունները ևս կմիանան իրենց գործընկերների դիրքորոշմանը:
Շուշի կատարած աշխատանքային այցիս ընթացքում տեղում քննարկել ենք այն հնարավորությունը, որ Խորհրդարանին հատկացվի ժամանակին դատական ատյանի համար սկսված և կիսատ թողած շենքը, որի շինաշխատանքները, հանձնարարականիս համաձայն, կվերսկսվեն շուտով:
Կարծում եմ՝ որոշումն ունի ինչպես քաղաքական ու կիրառական, այնպես էլ մեր պատմական ու հաղթական քաղաքը յուրովի վերարժևորելու խորհրդանշական նշանակություն»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նախագահը։

Society 12:46 19/09/2020 NKR
The Artsakh National Assembly will be moved from capital city Stepanakert to the fortress town of Shushi in 2022, Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan said in a Facebook post on Saturday.
The parliament will be moved to Shushi on May 9 marking the 30th anniversary of the liberation of the town, the Artsakh leader said, adding the initiative has already been approved by the Free Homeland-Civil United Party and Justice factions of the parliament.
"During my working visit to Shushi, we discussed on the ground the possibility of allocating to the parliament the half-constructed building envisaged to be a court, the construction of which will resume shortly upon my instruction,” he wrote.
“I believe the decision has both political and practical as well as symbolic significance to revalue our historical and victorious town in a unique way." the president added.