Իրավունք 12:15 19/09/2020 Հայաստան
Սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 10:20-ին, «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնից ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ հղիության 41-րդ շաբաթում բարդացած գինեկոլոգիական անամնեզ, բարդացած սոմատիկ անամնեզ, բարդացած մանկաբարձական անամնեզ և ծննդաբերության լատենտ փուլ ախտորոշմամբ հիվանդանոց տեղափոխված 30-ամյա կինը մահացել է: Նույն օրը՝ ժամը 10:30-ին, 30-ամյա կնոջ մահվան վերաբերյալ հաղորդում է ստացվել նաև վերջինիս բարեկամից:
Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, հաշվի առնելով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են եղել քրեական գործ հարուցելու օրինական հիմք և առիթ, 18.09.2020թ. ՀՀ ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի (բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը) 2-րդ մասի հատկանիշներով։
Քրեական գործը, նախաքննություն կատարելու համար, ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ:
Կնոջ մահվան պատճառը պարզելու համար նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն և կատարվում է նախաքննություն:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Право 14:50 19/09/2020 Армения
Накануне, 18 сентября 2020 г., в 10:20 в Шенгавитское отделение  полиции РА  поступило сообщение из Медицинского центра «Шенгавит» о том,  что отмечено осложнение гинекологического анамнеза на 41 неделе беременности, осложнение соматического анамнеза, осложнение акушерского анамнеза, и  доставленная в больницу с латентной стадией родов  30-летняя женщина скончалась.
В тот же день, в 10:30, поступило сообщение о смерти 30-летней женщины от ее родственницы.
Как сообщили в Следственном комитете РА, с учетом того, что в подготовленных материалах есть правовые основания и причина для возбуждения уголовного дела, 18.09.2020г. в  Шенгавитском управлении Полиции РА возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 130 (неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных, служебных обязанностей  лицами, оказывающими медицинские услуги) Уголовного кодекса РА .
Уголовное дело направлено на предварительное следствие в следственный отдел Шенгавитского административного района Следственного комитета РА по Еревану, где оно принято в  производство.
Была назначена судебно-медицинская экспертиза тела для выяснения причины смерти женщины.
Для выяснения всех обстоятельств дела, обеспечения объективного, полного и всестороннего расследования проводятся необходимые следственно-судебные действия, указывают в СК РА.