Իրավունք 13:17 21/09/2020 Հայաստան
Գործ ունենք սիրողական մակարդակում ինքնագործունեության հետ. Բաբայանը՝ ԱԱԾ տնօրենի հայտարարությունների մասին
«Հայաստանի ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող անձը պետք է ունենա գոնե այնքան պրոֆեսիոնալիզմ, որպեսզի կարողանա գնահատել, թե արդյոք որևէ տեղեկություն կապ ունի իրականության հետ, թեկուզ աննշան, թե ոչ, էլ չասեմ՝ վերլուծել այն»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ, իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը՝ անդրադառնալով այսօր Եռաբլուրում Ազգային անվտանգության տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանի հայտարարություններին։
Ա. Բաբայանը նշել է. «Ռուսաստանցի հակաիշխանական օլիգարխ Խոդորկովսկիին պատկանող «Դոսյեի» հրապարակումը ինքնին հանցագործության մասին հաղորդում համարելը ևս մեկ ցուցիչ է, որ գործ ունենք սիրողական մակարդակում ինքնագործունեության, այլ ոչ թե պրոֆեսիոնալիզմի հետ, քանի որ նույնիսկ «Դոսյեի» կայքը նշում է, որ պատասխանատվություն չի կրում հրապարակված տեղեկատվության բովանդակության համար:
Ինչ վերաբերվում է հայտնի գաղտնալսման մասին ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնողի հայտարարություններին, ապա կրկին հայտնում եմ, որ ՔԿ նախագահը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է, որ գաղտնալսման դեպքն ամբողջությամբ բացահայտված է:
Հաշվի առնելով այն իրողությունը, որ իշխանությունը հանրությանն այդ գործով պատշաճ տեղեկություններ հայտնելու փոխարեն շարունակում է լկտիաբար շահարկել թեման, ապա Քյարամյանին խորհուրդ եմ տալիս պարզել, թե ինչպե՞ս ստացվեց, որ նախաքննության մարմինը գաղտնալսման գործով առանցքային վկայի (փաստացի կասկածյալ) ցուցմունքները պատշաճ չգնահատեց և որոշակի անձանց մեղադրանքներ չառաջադրեց»:
Հիշեցնենք, որ «Դոսյեի» հրապարակման  հետ կապված Ա. Քյարամյանն ասել էր. «Այդ հոդվածն ինքնին իրենից ենթադրում է որպես հանցագործության մասին հաղորդում։ ԱԱԾ-ն, որպես իրավապահ մարմին,  բնականաբար, քրեաիրավական գնահատական  տալու է այդ հոդվածում զետեղված ցանկացած փաստին»։
Իսկ գաղտնալսման հետ կապված ԱԱԾ տնօրենը նշել էր, որ այդ գործով Քննչական կոմիտեի համապատասախան  ստորաբաժանումում քննություն է  իրականացվում, նախաքննական գաղտնիքներ կան։

Право 19:25 21/09/2020 Армения
Арсен Бабаян о заявлениях главы СНБ Армении: «Имеем дело с самодеятельностью на любительском уровне»
Занимающее должность директора Службы национальной безопасности Армении лицо должно обладать, как минимум, достаточным профессионализмом, чтобы суметь оценить, имеет ли какое-либо, хоть и незначительное, отношение к действительности та или иная информация, не говоря уже о способности анализировать ее, написал на своей странице в Facebook член правления партии «Родина», правозащитник Арсен Бабаян, коснувшись заявлений директора Службы национальной безопасности Армении Аргишти Кярамяна, сделанных сегодня в воинском пантеоне «Ераблур».
«Заявление о том, что публикация принадлежащего российскому антиправительственному олигарху Ходорковскому центра «Досье» сама по себе является сообщением о преступлении – еще один показатель того, что мы имеем дело с самодеятельностью на любительском уровне, а не профессионализмом, поскольку даже на сайте «Досье» говорится, что они не несут ответственности за содержание публикуемой информации.
Что касается заявлений занимающего должность директора СНБ лица об известной прослушке, то вновь сообщаю, что председатель Следственного комитета в беседе с журналистами заявил, что дело о прослушке полностью раскрыто.
Учитывая то, что власти  продолжают нагло манипулировать этой темой вместо того, чтобы предоставить обществу надлежащую информацию об этом деле, советую Кярамяну выяснить, как могло случиться, что орган предварительного следствия не оценил надлежащим образом показания ключевого свидетеля (фактического подозреваемого) по делу о прослушке и не предъявил обвинения определенным лицам», – написал Арсен Бабаян.
Напомним, директор Службы Национальной безопасности Армении Аргишти Кярамян заявил сегодня: «Публикация центра «Досье» представляет собой сообщение о преступлении, и СНБ, как правоохранительный орган, естественно, должна дать уголовно-правовую оценку каждому содержащемуся в этой статье факту».
Что касается прослушки телефонных переговоров, он отметил, что по делу в соответствующем подразделении Следственного комитета РА проводится следствие.