11:27 21/09/2020 Հայաստան
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը շնորհավորական ուղերձ է հրապարակել Անկախության տոնի առթիվ։
Շնորհավորական խոսքում ասված է.
«Այսօր փառահեղ տոն է. 29 տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդը միաձայն «այո» ասաց անկախ պետականությունը վերականգնելու համազգային վճռականությանը՝ հավատով, որ ստեղծելու ենք ժողովրդավարական, տնտեսապես հզոր, անվտանգ ու մրցունակ պետություն։
Հայրենիքը, պետությունը և պետականությունը բարձրագույն արժեքներ են։ Հազարամյակներ շարունակ մենք պայքարել ենք՝ տեր կանգնելու մեր ինքնությանը և պահպանելու մեր տեղն ու դերը աշխարհի քարտեզի վրա։ Իսկ անկախ պետականությունը և ազգային ինքնությունն ընդամենը բարեհունչ բառակապակցություններ են, եթե դրանց ողնաշարն անառիկ սահմանը չէ, համախմբված, խոհեմ ժողովուրդը, ամրակուռ ու մարտունակ բանակը, անսասան եկեղեցին, անխոցելի լեզուն և մշակույթը, ամուր ընտանիքը։ Բավական է դիպչել ազգապահպան այս շղթայի օղակներից թեկուզ մեկին, որպեսզի վտանգենք այն, ինչ ձեռք ենք բերել դարավոր պայքարի և սրբազան հողի համար զոհաբերված կյանքերի գնով։
Սեպտեմբերի 21-ը ոչ միայն անցած ճանապարհը վերաարժևորելու, վրիպումները դիտարկելու, ձեռքբերումներով հպարտանալու,  այլև խոնարհումի օր է։ Սա այն օրն է, երբ պետք է հարգանքի տուրք մատուցենք Հայրենիքի՝ նաև արցախյան սահմաններն իրենց արյամբ անխոցելի պահած մեր հերոսների հիշատակին, որոնցից շատերը չէին հատել այսօրվա անկախ Հայաստանի տարիքի շեմն անգամ։
Երիտասարդությունն այն տարիքն է, երբ ուզում ես, կարողանում ես և համարձակվում ես։ Եվ այո՛, պետք է օգտվել տարիքի առավելություններից։ Սակայն խոհեմ սերնդին է բնորոշ իմաստունին լսելու, փորձառուի կարծիքը հարցնելու, շրջահայացի խորհուրդները հաշվի առնելու քաջությունը։  Սնապարծությունն ական է, արատ, որը կործանում է նրան, ով նվաստացնում է իրենից խելոքին, փակում ականջները քննադատության առջև, սեփական գործողությունները չի վերլուծում և  ամենակարևորը՝ ժամանակին կանգ չի առնում։
Որքան ազգանվեր, լրջախոհ ու պատասխանատու կառավարումը կարող է լինել փրկարար, նույնքան ապազգային, անփույթ ու իմաստակին վայել վարքագիծը կարող է լինել կործանարար։ Իսկ մեր հայրենիքը չի կարող գնալ կործանման ճանապարհով։ Թույլ չե՛նք տա, նույնիսկ եթե անհավասար մարտի բռնվենք։
Հաղթում է նա, ով ապավինում է խելքին, փորձին, ուժին ու ամենակարևորը՝ ազգային ոգուն և Աստծուն։ Իսկ Աստված օրհնում է արդարի ճանապարհը։

Политика 15:50 21/09/2020 Армения
Председатель партии «Родина» Артур Ванецян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Армении.
В поздравлении, в частности, говорится:
«Сегодня славный праздник. 29 лет назад в этот день наш народ единогласно сказал “Да” общенациональной решимости восстановить независимую государственность с той верой, что мы построим демократическое, экономически мощное, безопасное и конкурентоспособное государство.
Родина, государство и государственность – высшие ценности. На протяжении тысячелетий мы боролись во имя сохранения нашей национальной идентичности, места и роли на карте мира. А независимая государственность и национальная идентичность всего лишь благозвучные словосочетания, если их стержнем не является неприступная граница, сплоченный, разумный народ, сильная и боеспособная армия, незыблемая церковь, неуязвимые язык и культура, крепкая семья.
Достаточно прикоснуться хотя бы к одной из способствующих целостности нации звеньев этой цепочки, чтобы поставить под угрозу то, что достигнуто ценой тысячелетней борьбы и жизней, которые были пожертвованы за эту святую землю.
21 сентября – не только день переосмысления, осознания ошибок, гордости за достижениями, но день поклонения. Это тот день, когда следует воздать дань уважения памяти наших героев, сохранивших своей кровью неуязвимость границ нашей Родины и Арцаха, многие из которых не достигли даже возраста сегодняшней независимой Армении.
Молодость – тот возраст, когда хочешь, можешь и смеешь. И да, нужно воспользоваться преимуществами возраста. Однако смелость прислушиваться мудрого, спрашивать мнение опытного, учитывать советы рассудительного – присуща разумному поколению.
Тщеславие – это мина, которая ведет к гибели того, кто унижает более умного, отказывается принимать критику, не анализирует собственные действия и самое важное –  не останавливается вовремя.
Насколько спасательным может быть преданное народу, серьезное и ответственное управление, настолько губительным может быть антинациональное, беспечное, неграмотное поведение, достойное невежи. А наша Родина не может идти разрушительным путем. Не позволим, даже если придется вступить в неравную борьбу.
Побеждает тот, кто надеется на ум, опыт, силу и самое важное – национальный дух и Господа. А Господь благословляет путь праведного.