Իրավունք 13:49 23/09/2020 Հայաստան
Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի Կենտրոն նստավայրում այսօր, ժամը 11։00-ին սկսված Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու վերաբերյալ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունը հետաձգվել է:
Դատական իշխանության մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ նիստը վարող դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը հաջորդ դատական նիստը նշանակել է սեպտեմբերի 25-ին, ժամը 10:00-ին:
Նիստի հետաձգման պատճառը մեղադրյալ Գ. Ծառուկյանի և նրա պաշտպանների չներկայանալն է հանդիսացել, չնայած այն հանդամանքին, որ սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Գ. Ծառուկյանին և նրա փաստաբաններին, էլեկտրոնային փոստով ծանուցում է ուղարկել պարոն Ծառուկյանի ԱԺ պատգամավորի պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին, բացի այդ հեռախոսային կապի միջոցող հավելյալ տեղեկացրել է նիստի օրի, ժամի մասին, ինչպես նաև վայբեր ծրագրի միջոցով փոխանցել տեղեկատվությունը, որով ուղարկված տեղեկատվության ստանալը ծրագիրը հաստատել է: Սեպտեմբերի 22-ին դատարանի աշխատակազմը, փոստաբանի հետ հեռախոսազրուցի ընթացքում, հիշեցրել է այսօրվա նիստի մասին:
Ըստ աղբյուրի, այսօր՝ 11:00-ին մեկնարկած նիստի ընթացքում, դատարան ներկայացած դատավարության մասնակիցները միջնորդել են դատարանին քննությունն իրականացնել մեղադրյալի և պաշտպանների բացակայությամբ, սակայն, դատարանը հաշվի առնելով հարցի կարևորությունը, որոշում է կայացրել միջնորդության քննությունը հետաձգել սեպտեմբերի 25-ին, ևս մեկ անգամ պաշտպանության կողմին ծանուցելու համար:

Право 14:39 23/09/2020 Армения
Рассмотрение ходатайства об избрании меры пресечения в отношении Гагика Царукяна назначено на 25 сентября
Рассмотрение ходатайства в суде общей юрисдикции города Ереван об избрании меры пресечения в отношении лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна отложено.
Отметим, что заседания должно было состояться сегодня в суде общей юрисдикции Еревана (резиденция – Кентрон) в 11:00. Об этом сообщают из пресс-службы судебной власти.
Согласно информации, председательствующий судья Мнацакан Мартиросян назначил слушания на 25 сентября в 10:00.
Причиной переноса заседания стала неявка Г. Царукяна и его адвокатов, несмотря на то обстоятельство, что 17-го и 18-го сентября суд оповестил их по электронной почте, отправив оповещение на официальный электронный адрес депутата НС Г. Царукяна. Кроме того, сообщается, что Царукян был дополнительно проинформирован о дате и времени заседания по телефону. Информация также была передана посредством приложения Viber, и программа подтвердила ее получение. 22 сентября аппарат суда в ходе телефонного разговора с адвокатом напомнил о сегодняшнем заседании.
Согласно источнику, сегодня в ходе начавшегося в 11:00 заседания, присутствовавшие в суде участники судебного процесса ходатайствовали провести расследование в связи с отсутствием обвиняемого и адвокатов, однако суд, учитывая важность вопроса, принял решение отложить рассмотрение ходатайства до 25 сентября, чтобы еще раз оповестить сторону защиты.