Արմեն Աշոտյան. Հայ-ռուսական հարաբերությունները այնպիսի downgrade վիճակում են
«Հայ-ռուսական հարաբերությունները այնպիսի downgrade վիճակում են, որ կառավարության այսօրվա նիստին քննարկման առարկա է դառնում ռուսական հետազոտական կենտրոններից մեկի գրքում Հայաստանին վերաբերող հատվածը:
Դժվար եմ պատկերացնում, որ Բելառուսում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում կամ Տաջիկստանում կառավարության նիստերին վարչապետները նման ընթացիկ հարց քննարկեին իրենց նույն գրքի իրենց վերաբերող հատվածների առնչությամբ:
Սա անորակ բալագան է, ուրիշ ոչինչ:
Ի դեպ, ռուսաստանցի հայտնի փորձագետ Դմիտրի Տրենինը, ով աշխարհահռչակ ԿԱՌՆԵԳԻ կենտրոնի մոսկովյան մասնաճյուղի տնօրենն է, այդ գրքի կապակցությամբ իր ռեցենզիայում Հայաստանի մասին գրել է. «Հայկական վերնախավի զգալի մասը Ռուսաստանի նկատմամբ ունի քամահրական և սպառողական վերաբերմունք: Այսօր Հայաստանը Ռուսաստանի համար այդքան էլ վստահելի դաշնակից չէ: Եթե մոտ ապագայում իրավիճակը չփոխվի, ապա հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևորությունը կնվազի, և այդ երկրի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների բնույթը կարող է վերանայվել՝ առանց Ռուսաստանի շահերին մեծ վնաս հասցնելու»:
Կարդում կարդում եք, սա էլ կարդացեք, պարոն վարչապետ:
Հ.Գ. Հայ-ռուսական հարաբերություններում գրքում թվարկված բոլոր ձեռքբերումները նախորդ իշխանությունների աշխատանքի արդյունքն են, բացի Սիրիա զորախումբ ուղարկելուց»։
Հիշեցնենք, որ կառավարության այսօվա նիստում Փաշինյանն ասաց, Ռուսաստանում լույս է տեսել «ռուսաստանի դաշնակիցներ» վերանգրով աշխատություն։ Նա առաջարկեց գիրքը ներկայացնի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Ռուսական վերլուծական կենտրոններից մեկը՝ ЦАСТ-ը, հրապարակել է «Ռուսաստանի դաշնակիցներ» թեմայով մի վերլուծություն, որտեղ գնահատում է ՀԱՊԿ անդամ երկրների դաշնակցային հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Այնտեղ Հայաստանին տրված է շատ բարձր մակարդակ դաշնակցային հարաբերությունների կոնտեքստում»։

Политика 15:33 24/09/2020 Армения
«Армяно-российские отношения находятся в таком состоянии downgrade, что предметом обсуждения на сегодняшнем заседании правительства Армении становится касающийся Армении отрывок из книги одного из российских аналитических центров», – на своей странице в соцсети Facebook написал заместитель председателя РПА Армен Ашотян.
Он отметил также, что трудно представляет, что в Беларуси, Казахстане, Киргизии или Таджикистане премьер-министры на заседании правительства обсуждали бы такие текущие вопросы в связи с отрывками из той же книги, касающиеся их стран.
«Это некачественный балаган, больше ничего.
Кстати, известный российский эксперт Дмитрий Тренин, который является директором Московского Центра Карнеги, в связи с этой книгой в своей рецензии написал следующее об Армении: “Правда, ереванская элита, в значительной степени ориентированная на ту часть диаспоры, которая проживает вне России (в США, Франции и других странах), зачастую относится к России пренебрежительно и потребительски. Сегодня Армения является для России союзником не вполне надёжным. Если эта ситуация в принципе не изменится в будущем, значение отношений с Арменией для России уменьшится, и характер связей с этой страной может быть пересмотрен и скорректирован без ущерба для интересов России”».
Раз уж читаете, так прочтите и это, господин премьер-министр.
P.S. Все перечисленные в книге достижения в армяно-российских отношения являются результатом работы прежних властей, кроме отправки в Сирию военного контингента».
Напомним, на сегодняшнем заседании правительства Н. Пашинян отметил, что в России издана книга под названием «Союзники России». Он предложил секретарю Совета безопасности Армении Армену Григоряну представить книгу.
«Один из российских аналитических центров – ЦАСТ, обнародовал аналитику на тему “Союзники России”, где оценивает союзнические отношения России с государствами-членами ОДКБ. Здесь Армении придается очень высокий уровень в контексте союзнических отношений», – отметил А. Григорян.