Կրթություն, գիտություն 13:40 25/09/2020 Հայաստան
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի բոլոր մասնակիցներն արժանացել են մեդալների․ Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Էմիլ Կոստանյանը և Քվանտ վարժարանի 12-րդ դասարանի սան Սամվել Անդրեասյանը նվաճել են արծաթե, իսկ Քվանտ վարժարանի աշակերտներ Արայի Խալաթյանը /10-րդ դասարան/ և Ալեքսանդր Աբելյանը /11-րդ դասարան/՝ բրոնզե մեդալներ։
Թիմի հետ աշխատել են ԵՊՀ-ի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը և նույն ֆակուլտետի մագիստրոս Լևոն Մուրադյանը։ Օլիմպիադան պետք է տեղի ունենար Սինգապուրում հուլիսին, սակայն համավարակի պատճառով այն նախ հետաձգվել էր մինչև սեպտեմբեր, ապա որոշում էր կայացվել անցկացնել առցանց։
Օլիմպիադային մասնակցել է 87 երկրի 343 դպրոցական։ Մեդալների ընդհանուր հաշվարկում Հայաստանը Հնդկաստանի հետ կիսում է 23-րդ հորիզոնականը։

Образование 17:12 25/09/2020 Армения
С 13 по 23 сентября 2020 г. в режиме онлайн прошла 32-я Международная олимпиада по информатике. Об этом сообщили из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Все участники из Армении награждены медалями․ Ученик 11 класса специальной физико-математической школы им. А. Шагиняна Эмиль Костанян и ученик 12 класса колледжа «Квант» Самвел Андреасян завоевали серебряные медали, ученик 10 класса Араи Халатян и ученик 11 класса Александр Абелян – бронзовые медали.
С командой работали преподаватель факультета информатики и прикладной математики Армен Андреасян и магистр того же факультета Левон Мурадян.
Олимпиада должна была пройти в Сингапуре в июле, но из-за пандемии ее сначала перенесли на сентябрь, затем было решено провести в онлайн-формате.
В олимпиаде приняли участие 343 школьника из 87 стран мира. В общекомандном зачете Армения делит с Индией  23-е место.