Քաղաքական 14:38 25/09/2020 Հայաստան
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Գայանե Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է մանդատից հրաժարվելու պատճառները.
Երկար մտորումներից հետո որոշում եմ կայացրել դադարեցնել ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովում պատգամավորի լիազորություններս: Լիովին գիտակցելով, որ մանդատ ստանձնելիս կառավարող ուժի և քաղաքացիների կողմից տրվել էր հսկայական պատասխանատվություն և վստահություն, որը պետք է նպատակակետին հասցնեի, սակայն հստակեցնեմ` պատգամավորի մանդատը դիտարկել եմ որպես միջոց` խնդիրների լուծման և մեր հռչակած բարեփոխումների մեծածավալ աշխատանքն իրականացնելու համար, և այս առումով արդյունավետությունը կարևորագույնն է, այլապես մանդատն ու կարգավիճակը կդառնան ինքնանպատակ, որն ինձ համար անընդունելի է։
Վստահեցնում եմ, որ այս որոշումը հեշտ չի տրվել, բայց չափազանց կարևոր է իմ սկզբունքների և արժեքների հետ ներդաշնակ լինել` մեր պետության ու ժողովրդի ապագայի համար կարևորագույն որոշումներ կայացնելիս։ Երբեք պատասխանատվությունից և պայքարից չեմ խուսափել, մանդատը ստանձնելիս, որպես առնվազն քսանամյա փորձ ունեցող լրագրող, գիտակցում էի, որ կլինեն քաղաքական որոշումներ, որոնց հետ հաշտ չեմ լինի, սակայն յուրաքանչյուրս՝ անհատական տիրույթում, մեր գործունեության առանցքում դնում ենք արժեհամակարգային սահմանագիծ, որը հատել կնշանակի առավել կարևորել կարգավիճակը որպես նպատակ, այլ ոչ թե միջոց։
Տարիներ շարունակ լրագրողական և հասարակական գործունեությամբ պայքարել եմ մեր երկրում արդարության վերականգնման և օրենքի գերակայության հաստատման, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման և մարդու հիմնարար իրավունքների ապահովման համար, որոնց ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդումը, դատական համակարգի առողջացումն ու անցումային արդարադատության գործիքակազմերի ներդրումը սահմանել էի առաջնահերթություն արդեն որպես կառավարող ուժը ներկայացնող պատգամավոր։
Օրենսդիրում աշխատանքիս 20 ամիսների ընթացքում քաղաքական ողջ թիմի և խորհրդարանական գործընկերներիս հետ դժվարին, սակայն չափազանց կարևոր և արդյունավետ ճանապարհ ենք անցել, որի համար շնորհակալ եմ բոլորին։
Անձամբ ես ջանքերս ներդրել ու աշխատել եմ Հյուսիսային և Գլխավոր պողոտաների ունեզրկված քաղաքացիների իրավունքների վերականգնման, փախստականների և բռնի տեղահանվածների սոցիալական խնդիրների, խոսքի և մամուլի ազատության մասին օրենքի փոփոխության (օրենքի կարևորագույն փոփոխությունն ամբողջությամբ պատրաստ է և հույս ունեմ խմբակցության կողմից այն կդրվի շրջանառության մեջ), կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ստեղծման և հազարավոր քաղաքացիների բազմաթիվ հարցերի լուծման ուղղությամբ: Շատերը կփաստեն, որ այս գրեթե երկու տարվա ընթացքում հասանելի եմ եղել 24-ժամյա ռեժիմով։
Մեր երկրի և ժողովրդի շահերը առաջ մղելը խորհրդարանական դիվանագիտության բազմաթիվ հարթակներում եղել է իմ պատգամավորական գործունեության հիմնական առանցքը։ Որպես Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության և ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար ջանք չեմ խնայել Եվրոպական միության հետ երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության, նոր կապերի հաստատման ու խորացման, դիվանագիտական բազմաթիվ խողովակների միջոցով Հայաստանի պետական շահի, Արցախյան հիմնախնդրի օրակարգային հարցերի ներկայացման և առաջխաղացման համար, որոնց ուղղությամբ, ըստ իս, արձանագրել եմ կարևոր ձեռքբերումներ։
Շնորհակալ եմ մեր պետության այս կարևորագույն շրջանում ինձ տրված քվեի և վստահության համար: Ինչպես երկու տարի առաջ, այսօր էլ ես նույնչափ համոզված եմ, որ Թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը մեր նորագույն պատմության նշանակալի էջերից է, և հիմա, առավել քան երբևէ, մենք ունենք ժողովրդավար և հզոր Հայաստան կառուցելու ամենաիրական հնարավորությունը»։

Политика 17:24 25/09/2020 Армения
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Мой шаг» Гаяне Абрамян на своей странице в Facebook представила причины своего решения сложить мандат.
«После долгих раздумий я приняла решения прекратить свои депутатские полномочия в Национальном Собрании седьмого созыва. Полностью осознавая, что при получении мандата правящая сила и граждане наделили меня громадной ответственностью и оказали огромное доверие, которые должны быть мной доведены до цели, но поясняю, что рассматривала депутатский мандат как средство для решения проблем и реализации масштабной работы по проведению заявленных реформ, и в этом плане крайне важна эффективность, иначе мандат и статус станут самоцелью, что для меня неприемлемо.
Уверяю, что решение далось мне нелегко, но оно чрезвычайно важно в плане пребывания в гармонии с исповедуемыми мной принципами и ценностями при принятии важнейших решений для будущего нашего государства и народа. Я никогда не избегала ответственности. При получении мандата я, как журналист, как минимум, с 20-летним стажем, осознавала, что будут политические решения, примириться с которыми не удастся, однако каждый в своем личном пространстве, в основу своей деятельности закладывает ту грань ценностей, перейти за которую будет означать придавать важность статусу как цели, а не как средству.
Долгие годы журналистской и общественной деятельностью я боролась за восстановление справедливости в нашей стране и утверждение верховенства закона, становление демократических институтов и обеспечение основополагающих свобод человека, укрепление институциональных основ которых, оздоровление судебной системы, а также внедрение инструментария переходного правосудия я определила как приоритет уже в качестве депутата, представляющего правящую силу.
За 20 месяцев моей работы в законодательном органе вместе со всей политической командой и коллегами в парламенте пройден сложный, но крайне важный и эффективный путь, за что благодарна всем», – отметила она.
«Я благодарна нашему государству за доверие в этот важнейший период. Сегодня, как и два года назад, я также уверена в том, что бархатная ненасильственная революция является одной из значимых страниц нашей новейшей истории, и сейчас, как никогда, нам представилась самая реальная возможность для построения демократической и мощной Армении», – указала Абрамян.