ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:47 26/09/2020 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Եռօրյա քննարկումներից հետո ՍԴ-ում այդպես էլ չկարողացան նախագահ ընտրել։ Միակ թեկնածուի՝ Երվանդ Խունդկարյանի օգտին փակ քվեարկությամբ 2 կողմ ձայն է գրանցվել, 3՝ դեմ։ Քվեարկությանը չեն մասնակցել Վահե Գրիգորյան-Արման Դիլանյան, ինչպես նաև Հրայր Թովմասյան-Արևիկ Պետրոսյան զույգերը։
Փաստորեն, իշխանությունը սկզբում Խունդկարյանին խոստանում է ՍԴ նախագահի պաշտոնը, հետո «քցում» նրան։ Պատահական չէ, որ Հրայր Թովմասյանի կողմից առաջադրված Աշոտ Խաչատրյանը հրաժարվեց պայքարից, որպեսզի իշխանությունը Խունդկարյանին համոզի, որ ամեն ինչ արեցին իր ընտրության համար։ Ինչ զարգացումներ կհաջորդեն տապալված ընտրություններին, դժվար է կանխատեսել, մի բան հստակ է, որ թե՛ հների, թե՛ նորերի շահերն այս հարցում համընկնում են, որ Խունդկարյանը չդառնա ՍԴ նախագահ։
Ի դեպ, ՍԴ-ում ուժերի այնպիսի հարաբերակցություն է ձեավորվել, որ կարող են անվերջ նախագահ չընտրել՝ ոչ մեկը չկարողանա համապատասխան ձայներ ստանալ, և դատարանը պարալիզացվի։ Ըստ էության, իշխանությունն իր համառ ջանքերով հասավ նրան, որ ՍԴ-ում ճգնաժամային իրավիճակ ստեղծվեց»։

Политика 13:42 26/09/2020 Армения
В Конституционном суде Армении после трехдневных обсуждений так и не смогли избрать председателя. За единственного кандидата на должность председателя КС Ерванда Хундкаряна проголосовали двое, «против» – 3. В голосовании не участвовали пары Ваге Григорян – Арман Диланян, а также Грайр Товмасян – Аревик Петросян.
Фактически, власти вначале обещают Хундкаряну должность председателя Конституционного суда, а потом «кидают» его. И выдвинутый Грайром Товмасяном Ашот Хачатрян вовсе неслучайно отказался от борьбы, дав властям возможность убедить Хундкаряна в том, что они сделали все для его избрания. Сложно прогнозировать, какие развития последуют после провалившихся выборов, однако ясно одно, что как интересы старых, так и новых в этом вопросе совпадают, чтобы Ерванд Хундкарян не стал председателем Конституционного суда.
«Кстати, в Конституционном суде сформировался такое баланс сил, что они могут бесконечно не избирать председателя КС – никто не сможет получить необходимое количество голосов и суд будет парализован. По сути, властям своими упорными усилиями удалось добиться того, чтобы в Конституционном суде сложилась кризисная ситуация», - отмечает издание.