Քաղաքական 07:41 03/10/2020 Հայաստան
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը տարածել է հայտարարություն՝ արգելելով իր աշխատակիցներին դուրս գալ Երևանի տարածքից։
Հայտարարության մեջ նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի տարածարջանում շարունակվում են զինված առճակատումները։ Անվտանգ վայրերում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին դեսպանությունը հորդորում է խուսափել երկրի ներսում ոչ էական ճամփորդություններից։ ԱՄՆ դեսպանատունը դեսպանության աշխատակիցներին և նրանց ընտանիքի անդամներին հանձնարարել է Երևանից դուրս չգալ։
Ավելի վաղ հնչեցրած անվտանգության ահազանգերին համապատասխան, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը շարունակում է հորդորել իր քաղաքացիներին խուսափել  դեպի Երևանից հարավ, Սևանա լճից արևելք, Դիլիջանի ազգային պարկից հյուսիս գտնվող Մ4 և Մ16 մայրուղիներից արևելք ու մինչև Տավուշում Վրաստանի հետ սահման մեկնելուց։ Մի մեկնեք Լեռնային Ղարաբաղ»։
Դեսպանատունն ԱՄՆ քաղաքացիներին հորդորում է հետևել տեղական լուրերին։ Նշվում է, որ Դեսպանատունը կհետևի անվտանգային իրադրությանն ու հարկ եղած դեպքում նոր տեղեկատվություն կհրապարակի, իսկ մինչ այդ հորդորում է հետևել լուրերին, խուսափել մարդաշատ վայրերից, ցույցերից, ընտանիքի անդամներին ու ընկերներին հայտնել  անվտանգ լինելու մասին, վերանայել անձնական անվտանգության պլանները, խուսափել երկրի ներսում ոչ էական ճամփորդություններից։

Politics 10:58 03/10/2020 Armenia
The U.S. Embassy in Armenia issued a statement on Friday, saying its employees and their family members have been told not to travel outside of Yerevan.
“Military confrontations continue in the Nagorno-Karabakh region. The U.S. Embassy urges U.S. citizens currently in a safe location to avoid non-essential in-country travel. The U.S. Embassy has instructed Embassy employees and their family members not to travel outside of Yerevan Province.
In accordance with previous security alerts, the U.S. Embassy in Armenia also continues to urge U.S. citizens to avoid travel south of Yerevan, east of Lake Sevan, and east of the M4 and M16 Highways north of the Dilijan National Park and up to the border with Georgia in Tavush province. Do not travel to the Nagorno-Karabakh region.
The U.S. Embassy encourages U.S. citizens to monitor local news reporting. The U.S. Embassy will continue to monitor the security situation and provide additional information as needed,” reads the statement.