Լրագրողական ՀԿ-ները ուշադրություն են հրավիրում Ադրբեջանի կողմից լրագրողների դեմ ոտնձգությունների վրա
Հայաստանյան լրագրողական շուրջ մեկ տասնյակ կազմակերպություններ համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ միջազգային կառույցների և արտասահմանցի բոլոր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրելով Ադրբեջանի կողմից լրագրողների դեմ ուղղված ոտնձգությունների վրա և կոչ անելով բողոքի ձայն բարձրացնել և գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ գործողություններին հակազդելու համար։
«Վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացել են պատերազմական գործողությունները։ Դրա հետ կապված ծայրահեղ բարդացել է հակամարտությունը լուսաբանող հայ և օտարերկրյա լրագրողների աշխատանքը։ Ինտենսիվ հրթիռակոծության ենթարկելով խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, Ադրբեջանը կոպտորեն խախտում է Ժնևյան կոնվենցիայով նախատեսված հումանիտար նորմերը։ Կրակի թիրախ են դառնում ոչ միայն քաղաքների ու գյուղերի բնակիչները, այլ նաև այդտեղ իրենց մասնագիտական պարտականությունները կատարող ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները։
Այդ մարդատյաց գործողությունների հետևանքով 2020թ․ հոկտեմբերի 1-ին վիրավորվել են երկու արտասահմանցի և երկու հայ լրագրողներ», «հաջորդ օրը ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքի հետապնդումից հրաշքով են փրկվել ավտոբուսով տեղափոխվող մի խումբ լրագրողներ, երեկ էլ Ստեփանակերտում գրանցվել են լրագրողների կյանքին և առողջությանը սպառնացող դեպքեր։
ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին թիրախավորելու փաստերը հոկտեմբերի 2-ին տարօրինակ կերպով փորձեց հիմնավորել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։ Ըստ նրա՝ արտասահմանցի բոլոր լրագրողներն ապօրինի են գտնվում Լեռնային Ղարաբաղում, քանի որ թույլտվություն չեն ստացել ադրբեջանական կառավարությունից, հետևաբար Բաքուն պատասխանատվություն չի կրում նրանց անվտանգության համար։ Սա ոչ այլ ինչ է, քան լրագրողներին հասցեագրված անուղղակի սպառնալիք, որն իրականում ուղղորդվում է նրանց նկատմամբ կիրառվող մարտական գործողություններով։
Փաստորեն Ադրբեջանը, փոքր բացառությամբ, չի հավատարմագրում հակամարտությունը լուսաբանել ցանկացող օտարերկրյա լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին և ամեն կերպ փորձում է խոչընդոտել նրանց աշխատանքը հայկական կողմում՝ կյանքի ու առողջության համար սպառնալիքներ ստեղծելով։ Սրանով խախտվում է նաև ռազմական դրության պայմաններում տեղեկատվություն ստանալու հանրության իրավունքը», - ասված է հայտարարությունում։

Society 21:54 05/10/2020 Armenia
Azerbaijan makes every attempt to impede journalists’ work on Armenian side by life-and-health-threatening actions: statement
Azerbaijan is making every attempt to impede foreign journalists’ work on the Armenian side by life-and-health-threatening actions, a number of Armenian organisations of journalists said in a joint statement on Monday. The full text of the statement is below:
“In the past few days, military operations have escalated in Nagorno-Karabakh. In this connection, covering the conflict has become extremely complicated for Armenian and foreign journalists. Azerbaijan keeps launching extensive missile attacks against peaceful settlements, including the capital Stepanakert, flagrantly violating the humanitarian norms stipulated by the Geneva Convention. Media representatives that have been performing their professional duties are being targeted just like the urban and rural population.
On October 1, 2020, as a result of those hatred-based actions, two foreign and two Armenian journalists were wounded, in response to which we have already expressed our outrage. On the following day, a group of journalists on a bus miraculously escaped the Azerbaijani UAV chase. More cases of threat to journalists’ life and health have been reported in Stepanakert on October 4, 2020.
On October 2, 2020, Hikmat Hajiyev, an aide to the Azerbaijani president, weirdly justified the cases of targeting the media representatives. According to him, foreign journalists have not obtained permission from the Azerbaijani government, therefore their stay in Nagorno-Karabakh is illegal and Baku should bear no responsibility for their safety.
This is nothing else but an indirect threat to journalists, guided by military actions against them. Basically Azerbaijan, with few exceptions, does not accredit the foreign media representatives that would like to cover the conflict, making every attempt to impede their work on the Armenian side by life-and-health-threatening actions. This also infringes the right of the public to obtain information under martial law.
Taking this situation into account, we, the undersigned organizations, call on international structures and all our foreign partners to pay attention to the assaults of Azerbaijan against journalists, as well as raise their voice in protest and perform practical steps in order to counteract their actions.